Sq:Glossary

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Glossary
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Faqja kryesore Ndihmë (en) Informacione Shiko hartën Bashkëpuno (en) Editorët (en) Fjalorth Guida e fillestarëve
Ndihmë


Së shpejti do të kemi edhe një fjalorth që do të jetë i nevojshëm në këtë wiki!


Shqip Englisch Kuptimi
API API Application Programming Interface është lidhja ndërmjet programmeve të sistemit dhe programeve të përdoruesit.
atributi tag shiko "Cilësia"
Lat
latitude
tag
to tag
FAQ Frequently Asked Questions - shqip: "pyetje të zakonshme" ...dhe përgjigjet më të mira për to
area
GPS GPS
gjurmë GPS-i track
GPX GPX
ID ID numri i identifikimit
JOSM JOSM
tile
map
kartograf mapper
to map
node
Lon
longitude
way
amenity
Mapnik Mapnik
object
OpenStreetBugs OpenStreetBugs vegël për të shënuar gabimet në hartë
OSM OSM
OSM-Wiki OSM-Wiki
Osmarender
posicion position
Potlatch Potlatch
pikë node
Relacion relacion
çelës key
segment segment
junction
vlerë value
paraqitje to render
Wiki Wiki
Wikipedia Wikipedia
shkalla e zmadhimit zoom level