Sq:Main Page

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Main Page
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · Aymar aru · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · bamanankan · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Basa Sunda · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · corsu · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · Kurdî · Latina · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · Limburgs · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk bokmål · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tagalog · Tiếng Việt · Türkçe · Türkmençe · Vahcuengh · vèneto · walon · Wolof · Yorùbá · Zazaki · isiZulu · српски / srpski · авар · Аҧсшәа · башҡортса · беларуская · български · қазақша · Кыргызча · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · भोजपुरी · मराठी · संस्कृतम् · हिन्दी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · བོད་ཡིག · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 中文(繁體)‎ · 吴语 · 粵語 · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް

Mirë se vini në OpenStreetMap, një projekt i cili krijon dhe ofron të dhëna të lira (hapura) gjeografike. Nga këto të dhëna munden p.sh. të krijohen harta për rrugët, biçikleta, si dhe informacione të tjera të rëndësishme.

Openstreetmap logo.svg
Ndihmë për hartën ose shëno një gabim në Notes (Proçedura)
Të gjitha materialet për fillestarët për të mësuar dhe për tu angazhuar me OpenStreetMap.
Një referencë e plotë për gjithçka në lidhje me përpunimin e hartës.
Trego aftësitë e tua duke kontribuar për një hartë më të mirë. Merr pjesë në kodimin e programit.
Ke ndonjë pyetje? Pjesa më e madhe e tyre është përgjigjur këtu.
Informacione dhe prapaskena për gazetarët.
Gjeni si punon projekti dhe kontribuesit e tij.
Portals +/-
Get involved Beginners' guide  · Map Features  · Mapping projects  · Potential Datasources  · GPS  · Notes  · Proposed features  · Import
Use OpenStreetMap Browsing  · Download  · List of OSM based Services  · OSM XML  · PBF Format  · Routing  · Elements
Software For desktop computers  · For mobile devices  · Automated Edits  · JOSM  · Merkaartor  · Maperitive  · Mapnik  · iD  · Potlatch  · Quality assurance
Documentation Cleanup  · Guidelines  · Translation
Community Blogs  · Bugs & issues (trac)  · Contributors  · Copyright infringement  · Disputes  · Donations  · Email lists  · Forum  · Foundation  · Help centre  · IRC  · Merchandise  · Twitter  · Vandalism
Legal Disclaimer  · Copyright and License  · Contributor terms  · Open Database License
Kalendari ± – See also Past Events
Social 25 Pri.2018-04-252018-04-26 Mappertreffen, Essen, Germany Germany Essen
Social 25 Pri.2018-04-252018-04-26 Stammtisch, Düsseldorf, Germany Germany Düsseldorf
Mapping party 25 Pri.2018-04-252018-04-26 Popayán, Cauca, Colombia Colombia
Pizza 26 Pri.2018-04-262018-04-27 Mapatón Humanitario, Zaragoza, Aragón, España Spain Zaragoza
Social 26 Pri.2018-04-262018-04-27 Lübecker Mappertreffen, Lübeck, Germany Germany Lübeck
Conference 27–28 Pri.2018-04-272018-04-29 Grazer Linuxtage, Graz, Austria Austria Steiermark
Speaking 28 Pri.2018-04-282018-04-29 Las calles de las mujeres: OpenStreetMap + Wikidata + Wikipedia en FLISoL Córdoba, Córdoba, Argentina Argentina Córdoba
Speaking 28 Pri.2018-04-282018-04-29 Taller de OpenStreetMap en FLISol Resistencia, Resistencia, Chaco, Argentina Argentina Chaco
Mapping party 28 Pri.2018-04-282018-04-29 OSM Einführungsworkshop für Anfänger mit praktischer Umsetzung, Bochum, Germany Germany Bochum
Speaking 28 Pri.2018-04-282018-04-29 Atelier OpenStreetMap, WebCome Day, Lyon, France France Lyon
Meeting 30 Pri.2018-04-302018-05-01 Incontro mensile, Rome, Italy Italy Roma
Meeting 2 Maj.2018-05-022018-05-03 Réunion mensuelle, Toulouse, France France
Speaking 2 Maj.2018-05-022018-05-03 Les Mercredis cartographie, Montréal, Canada Canada Quebec
Social 2 Maj.2018-05-022018-05-03 Stuttgarter Stammtisch, Stuttgart, Germany Germany Stuttgart
Mapping party 3 Maj.2018-05-032018-05-04 Missing Maps mapathon, Grenoble, France FranceGrenoble
Social 3 Maj.2018-05-032018-05-04 Mappertreffen, Bochum, Germany Germany Bochum
Social 3 Maj.2018-05-032018-05-04 Stammtisch Dresden, Dresden, Germany Germany
Social 3 Maj.2018-05-032018-05-04 Stammtisch Leipzig, Leipzig, Germany Germany
Social 3 Maj.2018-05-032018-05-04 Stammtisch Ulmer Alb, Urspring, Germany Germany Urspring
Social 6 Maj.2018-05-062018-05-07 Mappertreffen, Dortmund, Germany Germany Dortmund
Social 8 Maj.2018-05-082018-05-09 Réunion au Pays d'Arlon, Arlon, Belgium Belgium
Social 9 Maj.2018-05-092018-05-10 Münchner Stammtisch, München, Germany Germany München
Meeting 9 Maj.2018-05-092018-05-10 öffentliche Vorstandssitzung FOSSGIS e.V., deutscher Mumble-Server, Germany Germany
Social 10 Maj.2018-05-102018-05-11 119. Berlin-Brandenburg Stammtisch, Berlin, Germany Germany
Mapping party 12 Maj.2018-05-122018-05-13 東京!街歩き!マッピングパーティ:第19回 出張編 小江戸と浅草の中継点「志木」, Shiki, Japan Japan
Mapping party 12 Maj.2018-05-122018-05-13 幕末京都マッピングパーティ#04:薩摩藩士と寺田屋騒動, Kyoto, Japan Japan
Conference 12 Maj.2018-05-122018-05-13 [Free & Open Mapping Workshop] at Ateneo de Davao University, Davao City, Philippines Philippines
Meeting 14 Maj.2018-05-142018-05-15 Réunion mensuelle, Rennes, France France Rennes
Meeting 15 Maj.2018-05-152018-05-16 Réunion mensuelle, Nantes, France France Nantes
Social 15 Maj.2018-05-152018-05-16 Lüneburger Mappertreffen, Lüneburg, Germany Germany Lüneburg
Social 15 Maj.2018-05-152018-05-16 Bonner Stammtisch, Bonn, Germany Germany
Social 15 Maj.2017-05-152017-05-16 Edinburgh, Scotland, United Kingdom Scotland
Social 15 Maj.2018-05-152018-05-16 Rencontre mensuelle pour tous, Lyon, France France Lyon
Conference 15–17 Maj.2018-05-152018-05-18 FOSS4G-fr 2018, École Nationale des Sciences Géographiques, Paris - Marne-la-Vallée, Champs-sur-Marne, France France
Social 16 Maj.2018-05-162018-05-17 Stammtisch, Karlsruhe, Germany Germany Karlsruhe
Speaking 16 Maj.2018-05-162018-05-17 Painel OpenStreetMap no MundoGEO Connect, São Paulo, Brazil Brazil
Meeting 17 Maj.2018-05-172018-05-18 OpenStreetMap Foundation public board meeting, Mumble, everywhere everywhere
Meeting 19 Maj.2018-05-192018-05-20 OSM UK Annual General Meeting 2018, Manchester, United Kingdom United Kingdom England
Conference 19 Maj.2018-05-192018-05-20 OSM UK and OpenData Manchester joint meetup/workshops/mapping, Manchester, United Kingdom United Kingdom England
Social 24 Maj.2018-05-242018-05-25 Mappertreffen, Essen, Germany Germany Essen
Social 28 Maj.2018-05-282018-05-29 Bremer Mappertreffen, Bremen, Germany Germany Bremen
Social 28 Maj.2018-05-282018-05-29 Stammtisch Graz, Graz, Austria Austria Steiermark
Social 30 Maj.2018-05-302018-05-31 Stammtisch, Düsseldorf, Germany Germany Düsseldorf
Conference 1–3 Qer.2018-06-012018-06-04 State of the Map France 2018, Bordeaux, France France
Speaking 6 Qer.2018-06-062018-06-07 Les Mercredis cartographie, Montréal, Canada Canada Quebec
Social 6 Qer.2018-06-062018-06-07 Kvartální pivo, Praha - Brno - Ostrava, Czech Republic Czech Republic
Social 6 Qer.2018-06-062018-06-07 Stuttgarter Stammtisch, Stuttgart, Germany Germany Stuttgart
  Future big events
Conference 28–30 Korr.2018-07-282018-07-31 State of the Map 2018 (international conference), Milan, Italy Italy
Conference 29–31 Gush.2018-08-292018-09-01 FOSS4G & HOT Summit 2018, Dar es Salaam, Tanzania Tanzania
Conference 17–18 Nën.2018-11-172018-11-19 State of the Map Asia 2018 (effective date to confirm), Bangalore, India India
Imazhi i javës ±
Platform status ± · Wiki status

Up and running

Lajme ±
2018
3 Jan.2018-01-032018-01-04 FOSSGIS e.V. (Germany) is now formally established as a foundation local chapter.
2017
30 Dhje.2017-12-302017-12-31 OpenStreetMap France is now formally established as a foundation local chapter.
12 Nën.2017-11-122017-11-13 OpenStreetMap United Kingdom is now formally established as a foundation local chapter.
30 Maj.2017-05-302017-05-31 New OSM ↔ Wikidata matcher tool.
25 Maj.2017-05-252017-05-26 Over one million notes have been created since the introduction of the feature in 2013.
4 Maj.2017-05-042017-05-05 The migration of multipolygon relations to modern mapping standards, part of a broader effort to clean up area geometries in OSM, has been completed.
11 Pri.2017-04-112017-04-12 Community survey for the State of the Map 2017 program.
27 Shk.2017-02-272017-02-28 OpenStreetMap is participating in Google Summer of Code 2017.
2016
22 Tet.2016-10-222016-10-23 The OpenStreetMap Forum (forum.openstreetmap.org) has been moved to a new server.
10 Korr.2016-07-102016-07-11 A node with the id 232 is created. Support for 64-bit Identifiers has become a necessity for software working with OSM.
older news...
Elsewhere OpenStreetMap Blog . weeklyOSM . OpenStreetMap in the media
Community Contact Channels ±
Get together and communicate with others in the OpenStreetMap Community.
Forum Discussion on the web
Mailing lists Discussion by email (popular)
IRC Live chat room
Notes Quick easy way to report errors in the map
Other contact channels
Download and use data+/-

You can download and use data for any part or all of OpenStreetMap:

Lolcat of awesomeness+/-
Lolcat.png

Zverik for hiz multi purrpose orsum Blog, Forum and everything maps plugin unda teh WTFPL!