Fa:Beginners Guide 1.3

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
کمک بگیرید درباره اوپن­‌استریت­‌مپ مرور نقشه چگونگی مشارکت مشارکت در داده­ٔ نقشه ویرایشگر­ها واژه‌نامه راهنمای مبتدیان

نگاهی کلی به ویرایش

برای ویرایش دادهٔ OSM این روند را طی می‌کنیم:

 • در صورت نیاز، بیرون می‌رویم و اطلاعات جمع‌آوری می‌کنیم.
 • برای ویرایش دادهٔ OSM از ویرایشگر استفاده می‌کنیم. هنگامی که تغییرات موردنظرمان را انجام دادیم، آن‌ها را در قالب بستهٔ تغییر (changeset) در سرورهای OSM بارگذاری می‌کنیم.
 • مصرف‌کنندگان مختلف (شرکت‌ها، اپ‌های مسیریابی، محققان و...) دادهٔ OSM را از سرورهای آن دانلود و استفاده می‌کنند.
 • بسیاری از مصرف‌کنندگان داده‌ها، دادهٔ خام را به کاشی نقشه تبدیل می‌کنند. به این کار رندر (render) گفته می‌شود. با کنار هم قرارگرفتن کاشی‌ها یک نقشهٔ کامل به‌وجود می‌آید.

آشنایی با دادهٔ OSM

عنصرها

می‌خواهیم دربارهٔ ساختار دادهٔ OSM صحبت کنیم. داده از عنصرها (elements) ساخته می‌شود که عبارت‌اند از:

نمایش شماتیک: (1)نقطه (2)راه (3)راه بسته
 • گره گره نقطه‌ای است که یک محل خاص را نشان می‌دهد (مثل یک صندوق پستی). نقطه‌ها می‌توانند منفرد یا به‌هم‌پیوسته باشند.
 • راه راه خطی است که چند نقطه را به هم وصل می‌کند. از راه برای ایجاد جاده، گذرگاه، رودخانه و غیره می‌توان استفاده کرد. موارد زیر نیز با راه ساخته می‌شود:
  • closed way راه بسته راهی است که به‌طور کامل حلقه می‌شود. مانند فلکه
  • ناحیه محدوده یک راه بستهٔ توپُر است. مانند زمین فوتبال
 • رابطه رابطه را برای ساختن شکل‌های پیچیده‌تر استفاده می‌کنیم یا برای نمایش عنصرهایی به‌کار می‌بریم که به هم مرتبط هستند اما به‌شکل فیزیکی به هم وصل نیستند. فعلا به این مورد نخواهیم پرداخت. برای اطلاعات بیشتر ویرایش پیشرفته در JOSM را ببینید.

همه این عناصر می‌توانند در خود تگ داشته باشند.

تگ‌ها

در اغلب ویرایشگرها مانند JOSM و iD، قسمتی با نام presets یا پیش‌تنظیم‌ها وجود دارد. کاربر روی یک دکمه کلیک می‌کند و فرم ساده‌ای را پر می‌کند. سپس ویرایشگر خودش تگ‌های مناسب را پیدا کرده و به عنصر اضافه می‌کند. این روش برای کاربران مبتدی بسیار آسان‌تر از کارکردن با تگ‌های خام است. اما یکی از معایب آن این است که پوشش کاملی از همهٔ تگ‌ها ندارد. خوب است بدانید که به‌عنوان کاربر تازه‌وارد لازم نیست خیلی خودتان را درگیر تگ‌ها کنید و در آن‌ها ریز شوید. اما اگر کمی دربارهٔ تگ‌ها اطلاعات کسب کنید خیلی مفید خواهد بود.

هر عنصر می‌تواند تگ‌هایی داشته باشد. هر تگ به‌شکل key=value (کلید و مقدار) است که چیستی آن عنصر را مشخص می‌کند. مثلاً برای ایجاد مغازهٔ موبایل‌فروشی می‌توانیم یک گره ایجاد کنیم و سپس این تگ‌ها را به آن بدهیم: shop=mobile_phone و name=موبایل امید. چند مثال دیگر:

اکثر کلیدها و مقدارهای تگ در این ویکی دارای صفحهٔ مخصوص به خود هستند. در این صفحه‌ها نحوهٔ کاربرد هرکدام توضیح داده می‌شود. با استفاده از نوار جست‌وجو در ویکی بگردید تا تگ‌های مناسب را پیدا کنید. اگر چیزی پیدا نکردید، می‌توانید از دیگران بپرسید. بعضی تگ‌ها روی گره‌ها، بعضی دیگر روی راه‌ها و برخی هم روی رابطه‌ها استفاده می‌شوند. برخی از تگ‌ها را فقط می‌توانیم روی راه‌ها و گره‌ها استفاده کنیم. در صفحهٔ هر تگ معمولا این چیزها هم توضیح داده می‌شود. همچنین توجه کنید که برخی کشورها قواعد تگ‌گذاری مخصوص به خود دارند. صفحهٔ ویکی مربوط به کشور خود را نیز ببینید.

قواعد و قراردادهای تگ‌گذاری با گذشت زمان تغییر می‌کنند. این قراردادها معمولاً از طریق استفادهٔ فراگیر افراد جامعه، رأی‌گیری و بحث در talk:tagging شکل می‌گیرند. در ادامه چند تا از تگ‌های مهم را که باید درباره‌شان بدانید، نوشته‌ایم. همان‌طور که گفتیم بیشتر نرم‌افزارهای ویرایشگر بخشی به نام پیش‌تنظیم دارند که کمکتان می‌کنند بدون آگاهی عمیق از تگ‌ها بتوانید ویرایش کنید. اما به هر حال دانستن اصول پایه، خیلی کمکتان خواهد کرد.

چند کلید مهم

 • Key:highway - برای تگ‌گذاری معابر، جاده‌ها، راهچه‌ها، راه‌های پیاده، راه‌های دوچرخه، ایستگاه‌های اتوبوس و... .
 • Key:place - برای تگ‌گذاری کشورها، شهرها، روستاها و... .
 • Key:amenity - برای تگ‌گذاری مکان‌های رفاهی مانند رستوران‌ها، محل آب آشامیدنی، پارکینگ‌ها و... .
 • Key:shop - برای تگ‌گذاری مغازه‌ها.
 • Key:building - برای تگ‌گذاری ساختمان‌ها.
 • Key:landuse - برای تگ‌گذاری کاربری زمین‌هایی که مورداستفادهٔ انسان‌هاست.
 • Key:natural - برای تگ‌گذاری زمین‌هاری طبیعی مانند جنگل‌ها.

ویرایشگرها

افزودن، حذف و ویرایش عناصر OSM نیاز به یک ویرایشگر دارد. ویرایشگرهای زیادی وجود دارد. شما می‌توانید با یکی از سه ویرایشگر اصلی کارتان را شروع کنید. پیش از ادامه این راهنما، لطفا یکی از ویرایشگرها را انتخاب کنید و آشنایی حداقلی با آن پیدا کنید. با کلیک روی هر ویرایشگر می‌توانید اطلاعاتی از آن به دست آورید. ویرایشگرهای iD و Potlach 2 در داخل خودشان راهنما دارند. JOSM برای تازه‌کاران یک راهنما در اینجا دارد.


ID.svg

iD ویرایشگری با کاربری آسان است که به صورت پیشفرض با انتخاب دکمهٔ «ویرایش» در وبسایت OpenStreetMap در دسترس می‌باشد، و برای مشارکت سریع ایدئال است. این ویرایشگر تحت مرورگر اجرا می‌شود و داده‌ها را همینطور که در اطراف کندوکاو می‌کنید، دانلود می‌کند.

Potlatch2logo.png

Potlatch 2 قبل از iD وجود داشت، هنوز هم تعدادی از کاربران از آن استفاده می‌کنند. برای استفاده از آن روی دکمهٔ کشویی ویرایش ▼ بزنید و آن را انتخاب کنید. نیاز به ادوبی فلش دارد.

JOSM Logotype 2019.svg

JOSM ویرایشگری بسیار قابل‌گسترش، مبتنی بر جاوا و خوداتکا است که با آن می‌توان دادهٔ بیشتری را یکباره ویرایش کرد. ابزارهای پیشرفته‌تری دارد که در نتیجه قدری پیچیده‌تر است.

Vespucci-logo.svg

Vespucci برنامهٔ اندرویدی است که استفادهٔ قابل‌توجهی دارد.

Go Map!! محبوب‌ترین ویرایشگر iOS است.


اکنون که آشنایی مقدماتی با ویرایشگرها پیدا کردید، وقتش رسیده که با یکسری از فنون نقشه‌کشی و جمع‌آوری اطلاعات آشنا شوید.

مرحله بعد

همچنین ببینید