Uk:Beginners Guide 1.3

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Довідка Про проєкт Перегляд мапи Як брати участь Створення мапи Редактори Глосарій Початківцям

Створення/Редагування даних OSM

Отже, як відбувається робота з редагування даних OSM?

 • Можливо, ви вийшли на вулицю та зібрали відповідні дані.
 • Для редагування даних OSM ви використовуєте одну з програм редакторів. Як тільки ви зробили всі відповідні зміни, ви надсилаєте їх на сервер OSM, у вигляді так званого «набору змін».
 • Споживачі даних (різноманітні служби, організації, навігаційні застосунки, дослідники та інші) завантажують дані з серверів OSM та використовують їх для власних потреб.
 • Більшість створює тайли мапи на основі сирцевих даних. Це також називається рендерінг.

Складові даних OSM

Елементи

Розглянемо складові даних OSM. Дані OSM складаються із наступних елементів:

 • node Точки — Точки, використовуються для позначення певних місць. Вони можуть бути окремими, або з’єднаними одна з одною.
 • way Лінії — Впорядкований список точок, що показується у вигляді з’єднаних відрізків, які утворюють лінію. Вони використовуються для створення доріг, доріжок, річок, тощо.
 • closed way Замкнені лінії — Лінії, початкова та кінцева точки яких збігаються, замкнені в кільце.
 • area Полігони – Замкнені лінії, які показують межі об’єктів. Вони використовуються для створення таких об’єктів як: парк, площа, будинок, острів та інших.
 • relation Зв’язки — Використовуються для створення складніших форм, або показу елементів, що логічно пов’язані один з одним, але не фізично не з’єднані. Ми зараз не будемо заглиблюватись в це. Дивіться докладніше в інших статтях цієї вікі.

Всі ці елементи можуть мати теґи.

Теґи

Елементи можуть позначатись теґами. Теґ описує чим є елемент та складається з пари key=value. Наприклад, для позначення магазина, який продає мобільні телефони вам знадобиться точка, яка позначається теґами: shop=mobile_phone. name=John Smith's phone centre. Ось ще кілька прикладів:

Деякі редактори, включаючи JOSM та iD, мають «заготовки». Мапер може обрати одну із заготовок, заповнити форму запропоновану редактором, а редактор своєю чергою, призначить відповідні теґи елементу даних. Вони значно спрощують роботу новачкам, коли вони ще не знайомі з теґами та не знають, які теґи краще використовувати в тому чи іншому випадках. Зверніть увагу, що як початківцю, вам не доведеться занадто заглиблюватись у специфічні схеми тегування завдяки попередньо зробленим налаштуванням, але трохи знати теґи дуже корисно. Ви можете нашвидкуруч переглянути наступний текст, якщо вам вривається терпець і ви вже хочете перейти до редагування.

Кожен ключ разом з його значеннями має окрему сторінку в цій Вікі де пояснюється де, як і коли їх застосовувати. Шукайте через поле пошуку те що ви бажаєте замапити, щоб знайти відповідні теґи. Якщо у вас не вийде знайти з першого разу, не соромтесь звернутись по допомогу до інших маперів. Деякі теґи можуть призначатись до точок, ліній та зв’язків, в той час, як інші тільки до ліній або зв’язків. Як правило, на сторінці опису теґу це зазначається. Зверніть увагу, що в деяких країнах є сталі домовленості щодо теґування тих чи інших об’єктів. З ними можна ознайомитись на відповідних сторінках присвячених теґуванню у відповідній країні.

Правила теґування та домовленості можуть з часом змінюватись. Ці домовленості приймаються спільнотою шляхом широкого використання певних схем теґування, голосування та обговорення (наприклад у talk:tagging). Нижче дивіться перелік найпоширеніших ключів, які вам потрібно знати. Більшість редакторів мають заготовки, які спрощують їх використання з самого початку, але знання основ є важливим.

Зауважте, що використання деяких теґів, таких як building=* або amanity=*, означає що замкнені лінії позначені ними представляють полігони. Для таких випадків додавання теґу area=yes (явним чином каже про те, що позначений ним елемент є якоюсь територією) є зайвим.

Важливі теґи

 • highway=* – використовується для позначення шляхів: автомагістралей, доріг, стежок, пішохідних доріжок, велодоріжок, а також зупинок громадського транспорту та іншого;
 • place=* – використовується для позначення країн, міст, сіл, інших населених пунктів та їх частин, й інших місцевостей;
 • amenity=* – використовується для позначення різноманітних зручностей на кшталт ресторанів, питних фонтанчиків, стоянок й так далі;
 • shop=* – використовується для позначення місць де виможете купити продукти та інші речі, або отримати послуги (магазини, майстерні);
 • building=* – використовується для позначення будівель;
 • landuse=* – класифікує території за їх призначенням;
 • natural=* – класифікує природні об’єкти (ліси, водойми).

Редактори та їх основні можливості

Для додавання, вилучення та змінення елементів даних OSM вам знадобиться редактор. Існує кілька програм редакторів. Ми радимо розпочати з одно з найпоширеніших редакторів, принаймні для того, щоб опанувати базові речі. Для отримання докладної інформації про кожен редактор перейдіть за посиланням, клацнувши на назву редактора. Крім того, редактор iD містить вбудоване Покрокове керівництво, а JOSM – настанови для початківців.


ID.svg
iD — це найпростіший редактор, перейти до використання яким можна натиснувши кнопку «Редагувати» на сайті OpenStreetMap, він підійде для швидких виправлень. Він запускається у веб-оглядачі та автоматично завантажує дані для місцевості, яку ви оглядаєте.
JOSM Logotype 2019.svg
JOSM — це самостійний розширюваний за допомогою втулків застосунок (що працює на різних платформах; потребує Java), який дозволяє редагувати більше даних одночасно, використовуючи вдосконалені інструменти та прямий доступ до даних коштом підвищення складності.
Potlatch2logo.png
Potlatch — попередник iD, зараз доступний у вигляді самостійного застосунку, який працює на комп’ютерах Mac та Windows.
Vespucci-logo.svg
Vespucci – популярний застосунок для мобільних пристроїв під керуванням Android.
GoMap app icon-1024.png

Go Map!! – найпоширеніший редактор для пристроїв під керуванням iOS.

StreetComplete Logo.svg

StreetComplete – застосунок Android, який полегшує збирання даних. Низький бар’єр входу, не потрібні знання або досвід OpenStreetMap (окрім створення облікового запису). Не є редактором в загальному розумінні цього терміну, доступне лише додавання заздалегідь визначених даних до наявних об’єктів у відповідь на запитання.


Крім цього застосунки для мобільних пристроїв такі як OsmAnd, Vespucci, Go_Map!! дозволяють вам вносити зміни перебуваючи безпосередньо на місці. Це, звісно, менш зручно ніж сидіти у зручному кріслі вдома, але у кожного із варіантів мапінгу є власні переваги.

Тепер, коли ви знаєте основи використання редакторів, настав час вивчити деякі методи мапінгу та збору даних.

Далі

Дивіться також