Sq:Beginners Guide 1.3.1

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners Guide 1.3.1
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

General tips për shtimin e rrugëve apo mënyra të tjera

 1. Fig.1
  Gjatësinë e një segmenti mund të ndryshojë shumë. Nëse një rrugë është jashtëzakonisht e lakuar atëherë ajo ka nevojë për shumë segmente / nyje. Nëse është e drejtë, atëherë 1 segment është i mjaftueshëm për të gjithë distancën. Shënim pak drejt nëFig.1në qendër të këtij procesi kërkon vetëm një segment..
 2. Fig.3
  Nëse ka regjistrime të shumta që ju duhet të vendosni më poshtë në qendër të të gjithë atyre, si në "Fig.3, Image 1. Por këto duhet të merren parasysh:
  1. Në qoftë se një nga rrugët është bërë në këmbë ose biçikletë, dhe të tjerët në një makinë, është e mundshme që mjetet e ngadalshme të transportit kanë dhënë të dhëna më të sakta si GPS ka pasur mjaft kohë për të marrë sinjale. Është më mirë që të mbështeteni në këto të dhëna për të qenë më të saktë.
  2. Të dhënat brenda një periudhe të shkurtër të GPS duke u kthyer ka shumë gjasa të jenë më pak të sakta.
 3. GPX të dhënat janë larg nga një vizatim i përsosur i rrugëve. Nëse pikat janë në të gjithë vendin, (nëFig.3,Image 2 është i pasaktë,Image 3 është i saktë. Rruga mesatare ka qenë tërhequr pastër poshtë qendrës). Ajo ndihmon për të kujtuar se çfarë rruge dukej si kur ju keni mbledhur të dhëna, kështu që ju mund të bëni zgjedhje më të mirë për mënyrën se si vërtet rruga dukej. Nëse keni dyshime, të merrni disa regjistrime GPS për të njëjtën rrugë dhe mesataren në mes të këtyre.
 4. Fig.4
  Kur editon dhe krijon rrugë të dyfishta, ju duhet të përpiqeni dhe mbani nyjet dhe segmentet paralele dhe të theksuara, si në Fig.4, Image 1. Në qoftë se njëra prej rrugëve nuk ka kthesë pastaj nyjet nuk duhet të jetë të vendosura në rrugën e drejtë, si nëImage 2.
 5. Fig.5
  Kur lidh dy rrugë së bashku ato duhet të lidhen me një nyje të përbashkët. Fig.5, 1 Image'. Një gabim i zakonshëm fillestar është që të mos përputhen 2 rrugët, "fig.5, Image 2, ose i vendos nyjet shumë të afërt me njëri-tjetrin, por nuk krijon konektimin fig.5, Image 3 . Për të bërë një lidhje, kur duke tërhequr një rrugë (drejtim), vetëm klikoni në rrugë, apo nyje, ku ju dëshironi të lidheni me të. Duke përdorur shkurtesat 'n' ose 'a', dhe pastaj duke klikuar në një nyje apo rrugë, do të rrjedh një rrugë e re nga ajo pikë. Për të parë nëse ju keni bërë atë saktësisht, ndryshoni një nyje dhe pastaj prisheni, në qoftë se të dy rrugët lëvizin , ajo është e saktë.

 • Pytje: Ku janë shigjetat,I kamë vetëm linjat?
 • Përgjigje: Në JOSM, shkoni Edit, Preference dhe pastaj Display Settings dhe klikoni për to nxjerr ato Direction Arrows.

 • Pytje: Një rrugën-segmenteve ka shigjeta në të dyja anët, është e saktë?
 • Përgjigje: Nëse ka shigjeta në të dyja anët, atëherë ose 2 rrugë përputhen dhe përdorin nyjet e njëjtë, apo rruga shkon prapa në vetvete.