Sq:Beginners Guide 1.3.3.1

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from SQ:Beginners Guide 1.3.3.1)
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners Guide 1.3.3.1
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Shkarkoni të dhënat në JOSM

Përpara se të filloni me editimin në JOSM, you duhet të shkarkoni OSM të dhënat dhe GPS regjistrimet nga OSM databaza në aplikacion:

 1. Klikoni “Download” (JOSM-Icon Daten download.jpg).
 2. Për të vendosur një zonë që dëshironi të shkarkoni, ju mund ta:
  1. Hapeni GPX file dhe shkarko zonën që mbulon aktualisht në ekran.
  2. Merreni zonën nga faqja OSM nga:
   1. Gjejeni zonën që ju dëshironi të editoni.
   2. Klikoni në "View" tab, ose Permalink në fund të djathtës, për një Permalink në atë zonë.
   3. Copy-dhe-pasting këtë link në kutinë e shkarkimit në JOSM.
 3. Zgjidhni nëse dëshironi të shkarkoni:
  1. Raw Data: Të dhënat e grumbulluara nga GPS.
  2. Map Data: të dhënat e OSM hartës të cilat ju doni ti editoni.
 4. Klikoni "Download".
 5. Përsëriteni për fusha të shumta nëse është e nevojshme.

 • Pytje: Kur ta shkarkoni një set të zonave, mënyrat në seksionin e mbivendosjes duket të mos ketë ngjitur së bashku saktësisht. Çfarë duhet të bëj për ti rregulluar ato?
 • Përgjigje: Të dhënat duhet të jenë mirë. Ruaj të dhënat dhe rihap dhe bashkimi duhet të jetë fiks.

 • Pyetje: Çfarë emri të përdoruesit dhe password JOSM kërkon?
 • Përgjigje: Ato të juajat të OSM Account (jo të wikit). Dhe password-i është gjithashtu i njejtë. Është e këshilluar që ju të mos përdorni një fjalëkalim të rëndësishme të dhënat janë dërguar në OSM të pa enkryptuara.