Pl:Relacja/Relacje nie są Kategoriami

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Szanowny edytorze Wikipedii!

Pewnie jesteś przyzwyczajony, że każdy artykuł w Wikipedii ma co najmniej jedną kategorię. Kiedy tylko utworzysz nowy artykuł w Wikipedii bez kategorii, to albo natychmiast zostanie zaznaczony do usunięcia albo zostanie dodany do kategorii. Istnieją osoby, które nie robią nic poza dodawaniem odpowiednich kategorii do artykułów w Wikipedii.

"Relacje" które mamy w OpenStreetMap nie są kategoriami. Są one przeznaczone do modelowania bliskich (i zazwyczaj lokalnych) relacji między obiektami, na przykład: To wejście prowadzi do tej stacji metra, lub: Nie można skręcić z tej drogi do tej drogi. Używamy również ich grupowania fragmentów drogi, jak w: Te piętnaście części razem tworzy taką a taką drogę. Nie tworzymy jednak relacji, które po prostu zbierają luźną grupę jakoś związanych elementów. Nie tworzymy "chodniki w Anglii Wschodniej", nie tworzymy "szkockich jezior". Jako edytor Wikipedii, możesz poczuć potrzebę znalezienia co najmniej jednej relacji dla każdego obiektu, z którym masz do czynienia - ale proszę się oprzeć tej pokusie. Nasza baza jest przestrzenną bazą danych, co oznacza, że ma wewnętrzną wiedzę o lokalizacji obiektów. Jeśli chcesz wiedzieć o wszystkich chodnikach we Wschodniej Anglii, po prostu wprowadź współrzędne graniczne Anglii Wschodniej i zażądaj wszystkich footway, a zbiór zostanie dla ciebie wygenerowany w locie. Każdy dodający chodnik po prostu musi się upewnić, że jest we właściwym miejscu i oznaczony jako footway - fakt, że jest on w Anglii Wschodniej nie musi być zapisany, ponieważ jest domniemany.

Tak więc raz jeszcze - proszę nie robić rzeczy w stylu "chodniki we Anglii Wschodniej".

Ale co jeśli chodzi o relacje grupujące, które dodają informacje, możesz zapytać, jak na przykład "bankomaty HSBC"? Tutaj także, relacja jest zazwyczaj niekonieczna; jeśli bankomaty są oznakowane czymś w stylu "operator=HSBC", to każdy może łatwo wyodrębnić wszystkie bankomaty HSBC, nie trzeba tworzyć dla nich relacji (ta jedynie uczyni edytowanie trudniejszym i podatnym na błędy). Relacje grupujące naprawdę mają tylko sens jeżeli grupowanie nie jest ani geograficzne (jak wspomniano powyżej), ani wyłączne (jak przykład z HSBC - bankomaty, prawdopodobne, nie są obsługiwane przez dwie różne instytucje w tym samym czasie).

Dobrym przykładem poprawnego i użytecznego grupowania jest relacja "route", gdzie wiele dróg jest połączonych, tworząc trasę rowerową, pieszą lub inną; droga może być częścią dowolnej liczby tras, więc nie może być to być rozwiązane przez tagowanie drogi "route=xxx".

Dziękujemy za zrozumienie,

Ci, którzy wymyślili relacje.