Pl:Import/Getting permission

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Uzyskiwanie zezwolenia na import lub uzyskanie danych pochodzących od podmiotów trzecich

Czasami dokładne warunki, na jakich można wykorzystać dane, są niejasne i konieczne jest ich wyjaśnienie. Czasami warunki te nie pozwalają bezpośrednio na korzystanie z OpenStreetMap, ale można uzyskać specjalne pozwolenie lub zwolnienie. Poniżej znajduje się kilka szablonów literowych bazujących na poprzednich prawdziwych i udanych prośbach o pozwolenie. Można ich używać do listów, e-maili lub formularzy stron internetowych.

Kilka wskazówek:

  • Biurokraci też są ludźmi!
  • Bądź konkretny co do tego, czego potrzebujesz i spróbuj uzyskać konkretną odpowiedź na piśmie, która może być opublikowana na wiki.
  • Podaj informacje o projekcie OpenStreetMap i sposobie wykorzystania tych danych.
  • Dodaj sekcję License na stronie projektu dotyczącą tego importu, aby inni wiedzieli, jakie uprawnienia zostały nadane i w jaki sposób zostały one uzyskane.

information sign

Jeśli osoba trzecia opublikuje dane zgodnie z CC BY 2.0, 3.0 lub 4.0, proszę rozważyć skorzystanie ze specjalnych pism przewodnich i szablonów odstąpień, które Fundacja OpenStreetMap przygotowała dla tych przypadków.

Szablon listu 1

Szanowni xxx,

Dziękujemy za udostępnienie publicznie danych #DATASET#.

Jestem współtwórcą projektu OpenStreetMap [1], otwartego wspólnego projektu mającego na celu stworzenie globalnego zbioru geodanych, który będzie mógł być swobodnie wykorzystywany przez każdą osobę [2].

Szanujemy prawa własności intelektualnej innych osób i piszę, aby zapytać, czy możemy korzystać z udostępnionych przez Państwa danych. #OPCJONALNE: Wytłumaczyć dlaczego oficjalne oświadczenie jest wymagane.

Przede wszystkim chciałbym uzyskać takie oświadczenie:

"#ORGANIZACJA# nie ma zastrzeżeń, aby geodane pochodzące w części z #DATASET# zostały włączone do bazy danych geodanych projektu OpenStreetMap i wydane na wolnej i otwartej licencji" [1].

Proszę również, aby wszelkie oświadczenia, które są państwo gotowi złożyć, mogły zostać podane do wiadomości publicznej w celach informacyjnych.

Poniżej znajduje się arkusz informacyjny. Jeśli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc albo mogę poprosić grupę roboczą ds. licencji (License Working Group) naszego projektu o kontakt z Państwem.

Pozdrawiam, YYYYY

Karta informacyjna

[1] Projekt OpenStreetMap ma obecnie ponad 1 400 000 zarejestrowanych edytujących na całym świecie. Nasza główna strona internetowa to https://www.openstreetmap.org.

Jesteśmy upoważnieni do bezterminowego udostępnienia naszych geodanych na wolnej i otwartej licencji. Nie wolno nam korzystać z licencji komercyjnej, ale organizacje komercyjne mogą wykorzystywać nasze dane na podobnych warunkach.

[3] Nasze dane są obecnie publikowane na zasadach licencji Open Database License 1.0, http://www.opendatacommons.org/licenses/odbl/.

[4] Większość naszych geodanych jest dostarczana przez samych użytkowników. Jesteśmy jednak bardzo wdzięczni, gdy możemy wykorzystać lub czerpać z innych zbiorów geodanych, w których warunki licencji są kompatybilne.

[5] Na życzenie użytkownika formalnie przypisujemy wszystkie takie źródła na stronie https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Attribution, używając wyszczególnionych przez użytkownika sformułowań. Staramy się również podać link do tej strony wraz z każdym fragmentem informacji zawartych w naszej bazie danych. Ze względów praktycznych nie wymagamy jednak, aby użytkownicy końcowi powtórzyli takie przyporządkowanie, ponieważ obejmowałoby to setki osób.

[6] Prowadzimy również publiczny rejestr wykorzystania danych przez osoby trzecie pod adresem https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Catalogue i zazwyczaj posiadamy strony projektu dla każdego zbioru danych, opisujące, jak go wykorzystujemy i czy istnieją jakieś ograniczenia licencyjne, o których należy wiedzieć.

[7] Jeśli mają Państwo jakiekolwiek konkretne pytania prawne, prosimy o kontakt z Grupą Roboczą ds. Licencji ("License Working Group") Fundacji OpenStreetMap pod adresem legal@osmfoundation.org, która udzieli Państwu pomocy.