Pl:Key:unisex

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg unisex
(obu płci)
Gender Neutral (13777) - The Noun Project.svg
Opis
Dostęp dla osób obu płci. Show/edit corresponding data item.
Grupa: Adnotacje
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Implikuje
Przydatne kombinacje
Status: w użyciu

unisex=* - służy do dodatkowego oznaczenia dostępu dla obu osób płci.

Jest to znacznik dostępu zgodny z tymi samymi zasadami, które opisano w tagu access=*, chociaż obecność tego tagu z wartością yes oznacza z konieczności wartość no dla wszystkich innych tagów dostępu oparte na płci.

Mapowanie

Stosujemy ten tag w połączeniu z innymi tagami. Najczęściej jako:

amenity=toilets
unisex=yes

Prawdopodobnie najlepiej jest wyrazić ten typ dostępu jako unisex=yes i pozwolić, aby implikacje dotyczyły innej płci, ponieważ nie gwarantuje się, że wartość ta odzwierciedla schemat we wszystkich kulturach. W ten sposób można również szybciej tagować.

W niektórych krajach niektóre urządzenia są dostępne dla obu płci, ale nie w tym samym czasie. Płci są naprzemiennie (niektóre dni otwarte tylko dla mężczyzn, niektóre dni tylko dla kobiet). Dzieje się tak w krajach islamskich (np. w Iranie) w przypadku basenów w hotelach (nawet personel hotelowy obsługujący basen zmienia swoją płeć).
Nie zawsze jest oczywiste, że oznaczenia terminów ograniczenia dla obu płci mogą się zmienić w dowolnym momencie, w zależności od zastrzeżeń. To samo ograniczenie dotyczy mężczyzn i kobiet. Zobacz także Bathing.

unisex=alternating ??? Sugeruje oba: male=alternating and female=alternating

Znacznik ten można jeszcze dopracować, aby usunąć ograniczenie płci u bardzo małych dzieci (tak, aby rodzic mógł towarzyszyć swoim dzieciom, które nie mogą przyjść samemu, ograniczenie dotyczące płci nadal ma zastosowanie do tego rodzica lub upoważnionej towarzyszącej osoby dorosłej).

Implikacje

Wartość inna niż no jest interpretowana jako yes i oznacza no dla wszystkich innych nieokreślonych tagów dostępu zależnych od płci, ale można to zmienić, dodając większy dostęp znacznika ról. W przypadku konfliktu rozstrzygamy na korzyść większego dostępu.

Zobacz też