Pl:Proposed features/Surface Quality

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Jakość nawierzchni
Proposal status: Abandoned (inactive)
Zaproponowana przez: Zverik
Oznaczanie: surface:grade=*
Dotyczy: linia
Definicja: Ulepszone oznaczenie jakości dróg
Statistics:

Renderowane jako: Zależy od rendera
Opracowane: 2011-05-24

Istota sprawy

Oznaczanie jakości nawierzchni drogi w sposób prosty i zrozumiały, żeby wartości były jak najmniej subiektywne. Osiągamy to poprzez minimalizację listy możliwych wartości. Proponowany jest tag surface:grade z tylko czterema dopuszczalnymi wartościami: 0, 1, 2 i 3, wraz ze wzrostem jakości.

Po co

Od dość dawna istnieje tag smoothness, który przeżył kilka prób uściślenia, i mimo wszystko jest mało zrozumiały. Proponowany tag eliminuje jego wady w następujący sposób:

  • wartości liczbowe nie dają możliwości popełnienia literówki («internediate»);
  • mocno ograniczony wybór wariantów wyraźniej rozdziela kategorie, pozwalając oceniać bardziej rzeczowo («horrible» czy «very_horrible»?);
  • określenie jakości nawierzchni zależy od typu nawierzchni (dobra gruntówka — to jest «bad»?).

Przy tym skrajne wartości są możliwe i oznaczają to samo dla wszystkich typów nawierzchni.

Tagowanie

Dla każdego typu nawierzchni ustalana jest gradacja jakości surface:grade=*, liczbami od 0 (nieprzyzwoicie źle) do 3 (dosyć źle). Odpowiednio, wartości 1 i 2 mona opisać jako «poniżej średniej» i «średnia/powyżej średniej». Dokładniej wartości można opisać tak:

surface:grade Jak Opis
3 Doskonale Dobra jakość, mogą być niewielkie defekty, które nie wpływają na postrzeganie drogi podczas jazdy.
2 Średnio Jakość w miarę dobra dla samochodu, ale jazda na rowerze jest niezbyt przyjemna. Kierowca powinien być skupiony.
1 Źle Droga przejezdna, ale nie na maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Miejscami trzeba całkiem zwolnić. Jazda w samochodzie jest mało wygodna: trzęsie.
0 Fatalnie Najgorsza jakość, trzeba stale uważać, wpadając z jednej dziury do drugiej. Minimalna prędkość. Lepiej objechać drogę całkowicie.

Jeśli wartość nie jest podana, dla praktycznych zastosowań można uważać za równe 2.

Oczywiście, pomiar jakości zależy od nawierzchni i środka lokomocji. Kryteria podano, przede wszystkim, dla samochodu i roweru. Poniżej zadokumentowano sposoby oceny dla większości typów nawierzchni:

asfalt (asphalt)

surface:grade Opis Zdjęcie
3 Równa nawierzchnia z maksymalnie centymetrowymi wzdłużnymi pęknięciami. Mogą być nawarstwienia, nie wpływające na ogólne wrażenie. Brzeg asfaltu jest równy. Radocha dla rowerzystów na szosówkach.
2 Dobra nawierzchnia, ale z łatami i poprzecznymi pęknięciami, np. na łączeniu betonowej nawierzchni. Występują dziury, widoczne z daleka. Możliwe koleiny. Pęknięcia mogą drażnić rowerzystów, ale autem ciągle da się jechać komfortowo, można utrzymywać prędkość nominalną .
1 Z pewnością, niezbyt świeży asfalt. Mnóstwo dziur, niektóre z nich zauważamy już po fakcie. Ciężko jechać na rowerze, miejscami lepiej skorzystać z pobocza. Kierowcy aut muszą zwalniać do połowy prędkości nominalnej, miejscami jeszcze bardziej.
0 Asfalt tylko z nazwy. Jest tylko w niektórych miejscach, ale w większości droga to ciągłe dziury, żwir i pozostałe. Kierowca powinien być bardzo ostrożny i poruszać się z minimalną prędkością.

beton (concrete)

surface:grade Opis Zdjęcie
3 Gładkie płyty ułożone są na jednej wysokości i tak ściśle do siebie przylegają, że połączenia są ledwie wyczuwalne na rowerze ze slickami.
2 W miarę zużyte płyty, pęknięcia na których nie wpływają na komfort jazdy. Nawierzchnia płyt jest na jednym poziomie . Szczeliny o szerokości jeden - dwa centymetry. Samochodem mona jechać komfortowo, ale na rowerze łączenia mogą męczyć .
1 Zniszczone płyty na różnej, ale bez przesady, wysokości. Miejscami widać zbrojenie. Spotykane są zbyt szerokie szczeliny, ale to jest, raczej wyjątek.
0 Stare płyty, mocno pokruszone, ze sterczącym zbrojeniem (nie zawsze horyzontalnie) i z dużymi odstępami. Miejscami leżą duże kawałki betonu. Brakuje niektórych płyt albo ich części .

tłuczeń (compacted)

Opisy pasują też do dróg żwirowych (gravel).

surface:grade Opis Zdjęcie
3 Równa i serwisowana droga, prawie bez fal, na której nawet na rowerze przyjemnie się przejechać.
2 Zwykły tłuczeń: «efekt tarki» jest na całości, ale niezbyt nasilony,i można, nie tracąc czujności, jechać na rowerze, stale wybierając tor jazdy bez trzęsienia. W samochodzie odczuwalne wibracje.
1 Tłuczeń z mocno nasilonym «efektem tarki» i dużym żwirem. Poruszanie się na rowerze powoduje nie iluzoryczny dyskomfort, niezależnie od prędkości. Samochód musi zwolnić — do 20-30 km/h.
0 Dawno porzucony tłuczeń z ogromnymi falami. Jazda po nim jest dość problematyczna. W pobliżu rzek przejezdność może być utrudniona .

droga gruntowa (ground itp.)

Opisuje jakość drogi gruntowej niezależnie od nawierzchni: ta może być oznaczona jako grass, sand, mud, earth, dirt, ground.

Zauważmy, ze istnieją dwa typy dróg gruntowych: jedno kolejowe, spotykane wyjątkowo często, szczególnie w polach, i szerokie, w postaci ogromnej ilości usypanego gruntu (piasku albo ziemi), gdzie bez problemu wyminą się dwa samochody. Ostatnie można pomylić z tłuczniem, ale główna różnica to brak żwiru w nawierzchni, w wyniku czego droga zamienia się w błoto podczas deszczu.

surface:grade Opis Zdjęcie
3 Doskonała droga gruntowa, poruszanie się po której to sama przyjemność, niezależnie od środka lokomocji. Gładka i ubita, nie zamienia się w błoto podczas deszczu. Często wzmocniona żwirem.
2 Droga gruntowa z nierówną nawierzchnią. Zdarzają się mokre miejsca, ostre zakręty, zarośla. Tym nie mniej, poruszać się samochodem można bez napięcia (chociaż wolno), a na rowerze terenowym — w sam raz.
1 Droga, po której można spodziewać się wszystkiego: ciągłych kałuż po deszczu, zauważalnych kamieni albo sterczących korzeni, piasku, w którym grzęzną rowery. Spadki wzdłużne albo poprzeczne, z możliwością urwania zderzaka albo osiadania na ramie. Nie zalecane wjeżdżać zwykłą osobówką albo rowerem szosowym, jest ryzyko ugrzęznąć.
0 Albo błoto, albo takie nagromadzenie korzeni i kamieni, że przejechać można tylko ciągnikiem albo terenówką. Rowerzyście prościej obejść.

Przykłady

Większość dróg krajowych i wojewódzkich będą mieć taką charakterystykę nawierzchni:

surface=asphalt
surface:grade=3


Miłośnicy jazdy na rowerze po lasach i polach mogą oznaczać jakość dróg gruntowych. Typowa wzmocniona leśna gruntówka z piachu i żwiru będą mieć następujące tagi:

surface=ground
surface:grade=2

Zresztą, na temat znaczenia tagu surface można dyskutować. Droga w polu, mocno porośnięta trawą, ale przygiętą, bo raz w miesiącu tam przejeżdża traktor można sklasyfikować tak:

surface=grass
surface:grade=1

Samochodem jechać po niej będzie nie komfortowo: trawa będzie "łaskotać" miskę olejową, a koła czasami wpadają w koleiny.

No a jeśli jechaliśmy, i nagle: «o matko, zawracamy!», to jest to surface:grade=0, oczywiście. Albo całkowity brak drogi, jeśli wtedy jechaliśmy prawdziwą terenówką.

Patrz też


Komentarze

Korzystajmy z tematu na forum, albo Talk,

Głosowanie

Prawdopodobnie nigdy się nie zacznie. Ta strona tylko dokumentuje schemat tagowania, proponowany przez autora. Ona nie przejdzie głosowania, dlatego że podobnych schematów i tak już jest dużo.