Pl:Proposed features/Surface Quality

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostępne języki — Proposed features/Surface Quality
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
#default = float:right;margin-left:.5em;background:#F99;border:1px solid #AAA;padding:5px"
Jakość nawierzchni
Status: Abandoned (inactive)
Zaproponowana przez: Zverik
Oznaczanie: surface:grade=*
Dotyczy: linia
Definicja: Ulepszone oznaczenie jakości dróg
Renderowane jako: Zależy od rendera
Opracowane: 2011-05-24

Istota sprawy

Oznaczanie jakości nawierzchni drogi w sposób prosty i zrozumiały, żeby wartości były jak najmniej subiektywne. Osiągamy to poprzez minimalizację listy możliwych wartości. Proponowany jest tag surface:grade z tylko czterema dopuszczalnymi wartościami: 0, 1, 2 i 3, wraz ze wzrostem jakości.

Po co

Od dość dawna istnieje tag smoothness, który przeżył kilka prób uściślenia, i mimo wszystko jest mało zrozumiały. Proponowany tag eliminuje jego wady w następujący sposób:

  • wartości liczbowe nie dają możliwości popełnienia literówki («internediate»);
  • mocno ograniczony wybór wariantów wyraźniej rozdziela kategorie, pozwalając oceniać bardziej rzeczowo («horrible» czy «very_horrible»?);
  • określenie jakości nawierzchni zależy od typu nawierzchni (dobra gruntówka — to jest «bad»?).

Przy tym skrajne wartości są możliwe i oznaczają to samo dla wszystkich typów nawierzchni.

Tagowanie

Dla każdego typu nawierzchni ustalana jest gradacja jakości surface:grade=*, liczbami od 0 (nieprzyzwoicie źle) do 3 (dosyć źle). Odpowiednio, wartości 1 i 2 mona opisać jako «poniżej średniej» i «średnia/powyżej średniej». Dokładniej wartości można opisać tak:

surface:grade Jak Opis
3 Doskonale Dobra jakość, mogą być niewielkie defekty, które nie wpływają na postrzeganie drogi podczas jazdy.
2 Średnio Jakość w miarę dobra dla samochodu, ale jazda na rowerze jest niezbyt przyjemna. Kierowca powinien być skupiony.
1 Źle Droga przejezdna, ale nie na maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Miejscami trzeba całkiem zwolnić. Jazda w samochodzie jest mało wygodna: trzęsie.
0 Fatalnie Najgorsza jakość, trzeba stale uważać, wpadając z jednej dziury do drugiej. Minimalna prędkość. Lepiej objechać drogę całkowicie.

Jeśli wartość nie jest podana, dla praktycznych zastosowań można uważać za równe 2.

Oczywiście, pomiar jakości zależy od nawierzchni i środka lokomocji. Kryteria podano, przede wszystkim, dla samochodu i roweru. Poniżej zadokumentowano sposoby oceny dla większości typów nawierzchni:

asfalt (asphalt)

surface:grade Opis Zdjęcie
3 Równa nawierzchnia z maksymalnie centymetrowymi wzdłużnymi pęknięciami. Mogą być nawarstwienia, nie wpływające na ogólne wrażenie. Brzeg asfaltu jest równy. Radocha dla rowerzystów na szosówkach.
2 Dobra nawierzchnia, ale z łatami i poprzecznymi pęknięciami, np. na łączeniu betonowej nawierzchni. Występują dziury, widoczne z daleka. Możliwe koleiny. Pęknięcia mogą drażnić rowerzystów, ale autem ciągle da się jechać komfortowo, można utrzymywać prędkość nominalną .
1 Z pewnością, niezbyt świeży asfalt. Mnóstwo dziur, niektóre z nich zauważamy już po fakcie. Ciężko jechać na rowerze, miejscami lepiej skorzystać z pobocza. Kierowcy aut muszą zwalniać do połowy prędkości nominalnej, miejscami jeszcze bardziej.
0 Asfalt tylko z nazwy. Jest tylko w niektórych miejscach, ale w większości droga to ciągłe dziury, żwir i pozostałe. Kierowca powinien być bardzo ostrożny i poruszać się z minimalną prędkością.

beton (concrete)

surface:grade Opis Zdjęcie
3 Gładkie płyty ułożone są na jednej wysokości i tak ściśle do siebie przylegają, że połączenia są ledwie wyczuwalne na rowerze ze slickami.
2 W miarę zużyte płyty, pęknięcia na których nie wpływają na komfort jazdy. Nawierzchnia płyt jest na jednym poziomie . Szczeliny o szerokości jeden - dwa centymetry. Samochodem mona jechać komfortowo, ale na rowerze łączenia mogą męczyć .
1 Zniszczone płyty na różnej, ale bez przesady, wysokości. Miejscami widać zbrojenie. Spotykane są zbyt szerokie szczeliny, ale to jest, raczej wyjątek.
0 Stare płyty, mocno pokruszone, ze sterczącym zbrojeniem (nie zawsze horyzontalnie) i z dużymi odstępami. Miejscami leżą duże kawałki betonu. Brakuje niektórych płyt albo ich części .

tłuczeń (compacted)

Opisy pasują też do dróg żwirowych (gravel).

surface:grade Opis Zdjęcie
3 Równa i serwisowana droga, prawie bez fal, na której nawet na rowerze przyjemnie się przejechać.
2 Zwykły tłuczeń: «efekt tarki» jest na całości, ale niezbyt nasilony,i można, nie tracąc czujności, jechać na rowerze, stale wybierając tor jazdy bez trzęsienia. W samochodzie odczuwalne wibracje.
1 Tłuczeń z mocno nasilonym «efektem tarki» i dużym żwirem. Poruszanie się na rowerze powoduje nie iluzoryczny dyskomfort, niezależnie od prędkości. Samochód musi zwolnić — do 20-30 km/h.
0 Dawno porzucony tłuczeń z ogromnymi falami. Jazda po nim jest dość problematyczna. W pobliżu rzek przejezdność może być utrudniona .

droga gruntowa (ground itp.)

Opisuje jakość drogi gruntowej niezależnie od nawierzchni: ta może być oznaczona jako grass, sand, mud, earth, dirt, ground.

Zauważmy, ze istnieją dwa typy dróg gruntowych: jedno kolejowe, spotykane wyjątkowo często, szczególnie w polach, i szerokie, w postaci ogromnej ilości usypanego gruntu (piasku albo ziemi), gdzie bez problemu wyminą się dwa samochody. Ostatnie można pomylić z tłuczniem, ale główna różnica to brak żwiru w nawierzchni, w wyniku czego droga zamienia się w błoto podczas deszczu.

surface:grade Opis Zdjęcie
3 Doskonała droga gruntowa, poruszanie się po której to sama przyjemność, niezależnie od środka lokomocji. Gładka i ubita, nie zamienia się w błoto podczas deszczu. Często wzmocniona żwirem.
2 Droga gruntowa z nierówną nawierzchnią. Zdarzają się mokre miejsca, ostre zakręty, zarośla. Tym nie mniej, poruszać się samochodem można bez napięcia (chociaż wolno), a na rowerze terenowym — w sam raz.
1 Droga, po której można spodziewać się wszystkiego: ciągłych kałuż po deszczu, zauważalnych kamieni albo sterczących korzeni, piasku, w którym grzęzną rowery. Spadki wzdłużne albo poprzeczne, z możliwością urwania zderzaka albo osiadania na ramie. Nie zalecane wjeżdżać zwykłą osobówką albo rowerem szosowym, jest ryzyko ugrzęznąć.
0 Albo błoto, albo takie nagromadzenie korzeni i kamieni, że przejechać można tylko ciągnikiem albo terenówką. Rowerzyście prościej obejść.

Przykłady

Większość dróg krajowych i wojewódzkich będą mieć taką charakterystykę nawierzchni:

surface=asphalt
surface:grade=3


Miłośnicy jazdy na rowerze po lasach i polach mogą oznaczać jakość dróg gruntowych. Typowa wzmocniona leśna gruntówka z piachu i żwiru będą mieć następujące tagi:

surface=ground
surface:grade=2

Zresztą, na temat znaczenia tagu surface można dyskutować. Droga w polu, mocno porośnięta trawą, ale przygiętą, bo raz w miesiącu tam przejeżdża traktor można sklasyfikować tak:

surface=grass
surface:grade=1

Samochodem jechać po niej będzie nie komfortowo: trawa będzie "łaskotać" miskę olejową, a koła czasami wpadają w koleiny.

No a jeśli jechaliśmy, i nagle: «o matko, zawracamy!», to jest to surface:grade=0, oczywiście. Albo całkowity brak drogi, jeśli wtedy jechaliśmy prawdziwą terenówką.

Patrz też


Komentarze

Korzystajmy z tematu na forum, albo Talk,

Głosowanie

Prawdopodobnie nigdy się nie zacznie. Ta strona tylko dokumentuje schemat tagowania, proponowany przez autora. Ona nie przejdzie głosowania, dlatego że podobnych schematów i tak już jest dużo.