Pl:Key:smoothness

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg smoothness
(gładkość)
Jena Track roots.jpg
Opis
Klasyfikacja użyteczności drogi dla pojazdów kołowych pod względem równości i gładkości fizycznej nawierzchni drogi. Edit or translate this description.
Grupa: Właściwości
Używane do tych elementów
nie może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszarumoże być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzonyPage for proposal

smoothness=* pozwala na klasyfikowanie użyteczności dróg dla pojazdów kołowych w odniesieniu do równości/gładkości ich fizycznej nawierzchni. Przez użyteczność drogi przez określony rodzaj pojazdu rozumiemy możliwość przebycia drogi bez istotnego ryzyka uszkodzenia pojazdu (np. podwozia / układu napędowego) lub zranienia (np. przez upadek).

Znacznik ten może być stosowany do wszystkich przeznaczonych do poruszania się dróg i obszarów highway=*, parkingów, plaż itp.

tracktype=* jest również istotną właściwością nawierzchni drogi i dotyczy jej spoistości, niezależnie od kształtu.

surface=* odnosi się do materiału nawierzchni drogi, a czasem do sposobu jej konstrukcji. Niekiedy można z tego wywnioskować gładkość nawierzchni, ale ponieważ nawierzchnie z tego samego materiału mogą mieć różne formy i być w różnym stanie, to wciąż wskazane jest dodanie znacznika smoothness=*.

Wartości

Klucz Wartość Element Droga jest Rendering Zdjęcie
smoothness excellent way area doskonała - wrotki, deskorolki i wszystkie poniżej. Highway secondary-photo.jpg
smoothness good way area dobra - rowery wyścigowe i wszystko poniżej. Průmyslová str3, Prague Štěrboholy.jpg
smoothness intermediate way area przeciętna - rowery miejskie, samochody sportowe, wózki inwalidzkie, skutery i wszystkie poniżej. Map feature ford.jpg
smoothness bad way area zła - rowery górskie i trekkingowe, samochody osobowe, ryksze i wszystko poniżej. Smoothnessverybad.jpg
smoothness very_bad way area bardzo zła - samochody z wysokim zawieszeniem, lekkie samochody terenowe i wszystko poniżej. Mountain-track1.jpg
smoothness horrible way area fatalna - ciężkie samochody terenowe i wszystko poniżej. Jena Trackexample profile.jpg
smoothness very_horrible way area straszna - traktory, quady, czołgi, motocykle trialowe, rowery górskie i wszelkiego rodzaju podobne pojazdy terenowy (patrz także: mtb:scale=*) Mountain-track5.jpg
smoothness impassable way area nieprzejezdna - żadne pojazdy kołowe(patrz także: sac_scale=*) Smoothness impassable.JPG

Uwaga: Zdjęcia są przykładowe! Gładkość powinna być oceniana wyłącznie w oparciu o to, czy droga jest użyteczna dla pojazdów wymienionych powyżej.
Taka jest idea tego znacznika: korzystających z danej drogi interesuje tylko czy mogą oni po tej drodze przejechać swoim pojazdem.

Użycie

Znacznik ten nie jest renderowany na www.openstreetmap.org, ale na Hiking/openhikingmap i Motorcycle map of Romania używają surface i smoothness, aby przedstawić rzeczywisty stan dróg.

W krajach rozwijających się HOT wykorzystuje pewne wartości z smoothness=*, aby określić jakość dróg. patrz: Humanitarian_OSM_Tags/smoothness

Kontrowersje

Jak wynika z dyskusji na listach dyskusyjnych, znaczna część społeczności OSM nie lubi tego tagu ze względu na regułę Weryfikalności.
Proszę spojrzeć na stronę dyskusji i listę dyskusyjną (początek od [1], do [2]) i przemyśleć to.
Użyj strony Talk:Key:smoothness w dyskusji na temat tych kontrowersji.

  • Być może wartości tego znacznika byłyby łatwiejsze do zweryfikowania, gdyby przybierały wartości thin_rollers, thin_wheels, wheels, robust_wheels, high_clearance, off_road_wheels i specialized_off_road_wheels. (Patrz Proposed_features/usability)

Zobacz też