Pl:Key:smoothness

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg smoothness
(gładkość)
Jena Track roots.jpg
Opis
Klasyfikacja użyteczności drogi dla pojazdów kołowych pod względem równości i gładkości fizycznej nawierzchni drogi. Show/edit corresponding data item.
Grupa: Właściwości
Używane na tych elementach
nie może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzonyPage for proposal

smoothness=* pozwala na klasyfikowanie użyteczności dróg dla pojazdów kołowych w odniesieniu do równości/gładkości ich fizycznej nawierzchni. Przez użyteczność drogi przez określony rodzaj pojazdu rozumiemy możliwość przebycia drogi bez istotnego ryzyka uszkodzenia pojazdu (np. podwozia / układu napędowego) lub zranienia (np. przez upadek).

Znacznik ten może być stosowany do wszystkich przeznaczonych do poruszania się dróg i obszarów highway=*, parkingów, plaż itp.

tracktype=* jest również istotną właściwością nawierzchni drogi i dotyczy jej spoistości, niezależnie od kształtu.

surface=* odnosi się do materiału nawierzchni drogi, a czasem do sposobu jej konstrukcji. Niekiedy można z tego wywnioskować gładkość nawierzchni, ale ponieważ nawierzchnie z tego samego materiału mogą mieć różne formy i być w różnym stanie, to wciąż wskazane jest dodanie znacznika smoothness=*.

Wartości

Klucz Wartość Element Droga jest Rendering Zdjęcie
smoothness excellent linia obszar doskonała - wrotki, deskorolki i wszystkie poniżej. Highway secondary-photo.jpg
smoothness good linia obszar dobra - rowery wyścigowe i wszystko poniżej. Průmyslová str3, Prague Štěrboholy.jpg
smoothness intermediate linia obszar przeciętna - rowery miejskie, samochody sportowe, wózki inwalidzkie, skutery i wszystkie poniżej. Map feature ford.jpg
smoothness bad linia obszar zła - rowery górskie i trekkingowe, samochody osobowe, ryksze i wszystko poniżej. Smoothnessverybad.jpg
smoothness very_bad linia obszar bardzo zła - samochody z wysokim zawieszeniem, lekkie samochody terenowe i wszystko poniżej. Mountain-track1.jpg
smoothness horrible linia obszar fatalna - ciężkie samochody terenowe i wszystko poniżej. Jena Trackexample profile.jpg
smoothness very_horrible linia obszar straszna - traktory, quady, czołgi, motocykle trialowe, rowery górskie i wszelkiego rodzaju podobne pojazdy terenowy (patrz także: mtb:scale=*) Mountain-track5.jpg
smoothness impassable linia obszar nieprzejezdna - żadne pojazdy kołowe(patrz także: sac_scale=*) Smoothness impassable.JPG

Uwaga: Zdjęcia są przykładowe! Gładkość powinna być oceniana wyłącznie w oparciu o to, czy droga jest użyteczna dla pojazdów wymienionych powyżej.
Taka jest idea tego znacznika: korzystających z danej drogi interesuje tylko czy mogą oni po tej drodze przejechać swoim pojazdem.

Użycie

Znacznik ten nie jest renderowany na www.openstreetmap.org, ale na Hiking/openhikingmap i Motorcycle map of Romania używają surface i smoothness, aby przedstawić rzeczywisty stan dróg.

W krajach rozwijających się HOT wykorzystuje pewne wartości z smoothness=*, aby określić jakość dróg. patrz: Humanitarian_OSM_Tags/smoothness

Kontrowersje

Jak wynika z dyskusji na listach dyskusyjnych, znaczna część społeczności OSM nie lubi tego tagu ze względu na regułę Weryfikalności.
Proszę spojrzeć na stronę dyskusji i listę dyskusyjną (początek od [1], do [2]) i przemyśleć to.
Użyj strony Talk:Key:smoothness w dyskusji na temat tych kontrowersji.

  • Być może wartości tego znacznika byłyby łatwiejsze do zweryfikowania, gdyby przybierały wartości thin_rollers, thin_wheels, wheels, robust_wheels, high_clearance, off_road_wheels i specialized_off_road_wheels. (Patrz Proposed_features/usability)

Zobacz też