Pl:Spam

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Wstęp

OpenStreetMap wykorzystuje różne, odmienne strony do dokumentacji, komentarzy, komunikacji itp., z których wiele jest podatnych na spam.
Ponieważ wszystkie są różne, będą miały różne sposoby radzenia sobie z problemem. Na tej stronie można w jakiś sposób udokumentować najłatwiejszy i poprawny sposób usuwania lub zgłaszania spamu, który ma zostać usunięty.
Nie należy zamieszczać linków do spamu na tej stronie, ponieważ nie jest ona regularnie sprawdzana.

Strony Wiki

Każdy może pomóc w odspamowaniu Wiki. Przywrócić zmiany ze spamu do istniejących stron używając Wyświetl historię.
Strona Wiki stworzona wyłącznie dla spamu powinna zostać usunięta poprzez dodawanie u góry jako pierwszą linię {{D}} lub {{Delete|spam}} i zapisywanie z komentarzem "spam".
Poza tym administratorzy Wiki będą blokować użytkowników spamu.

Zobacz też: Template:Delete dla szczegółów dotyczących użycia szablonu.

Forum

Aby zgłosić spam na forum: Zaloguj się na forum, pod każdym postem znajduje się link do Raportuj. Klikając na to, otworzy się okno, gdzie wpisujemy komentarz, klikamy Wyślij i post zostanie zgłoszony moderatorom forum.

Może istnieć problem ze stroną "profilową", na której znajdują się spamerskie linki, ale obecnie rozpatrywane są już te przypadki (które kiedyś były wymienione na tej stronie Wiki).

OpenStreetMap Help forum

How-to: Zaloguj się tam i zagłosuj negatywnie klikając ikonę I don't like this post lub klik na Ask a question i wpisz spam.
Jeśli posiadasz wymagane uprawnienia, możesz również zastąpić tekst spamu. Ostatecznie moderatorzy usuwają wpis spamu.

Spam/Wandalizm w danych OSM

Oskarżenia o naruszenie praw autorskich, import i poważne spory i wandalizm w danych OSM należy wysłać pocztą do Data working group.
Zobacz sekcję I've seen a problem; what should I do? w Data Working Group page Wiki OSMF.
Zobacz także odpowiedzi na stronie pomocy na temat What should I do about vandalism?.

Uwagi z zawartością spamu

Uwagi ze spamem można zgłaszać za pomocą linku Zgłoś tę uwagę.

Jeśli nie jest to wystarczająco poważne, aby ukryć ją natychmiast, rozwiązanie uwagi będzie oczywiście oznaczało, że zniknie ona z www.openstreetmap.org po tygodniu.

Opis użytkownika i spam w dzienniku

Wielu spamerów rejestruje się i umieszcza linki ze spamem na swoim opisie użytkownika lub umieszcza spam jako wpisy w dzienniku i komentarze.

Takie nadużycia można zgłaszać za pomocą linku Zgłoś tego użytkownika na stronie użytkownika, Zgłoś ten wpis na wpisie w dzienniku i Zgłoś ten komentarz w komentarzach.

SEO Spam

Search Engine Optimization Spam jest praktyką polegającą na dodawaniu funkcji mapy, które nie reprezentuje obiektu fizycznie istniejącego, ale mającą na celu zwiększenie możliwości przeszukiwania komercyjnych stron internetowych.

Typowe cechy spamu SEO

  • Często opis zestawy zmian i tag opisu zawiera hype marketingowe. Hype marketingowe nie jest obiektywnie weryfikowalne i łamie jedno z kluczowych kryteriów OSM jakim jest verifiability. Nie zweryfikowane roszczenia powinny zostać usunięte.
  • W tej lokalizacji nie ma funkcji OSM. Często firma działa w mieszkaniu i nie chce ujawniać swojej lokalizacji, modyfikowane są istniejące funkcje, takie jak drogi lub przedmieścia, węzły są umieszczane w parku, węzły są niejednoznacznie umieszczone, np. na drodze lub węźle umieszczonym w urzędach pocztowych, gdy adresem jest skrzynka pocztowa.
  • Brak tagu podstawowego, takiego jak office lub shop, dane nigdy nie miały się pojawić na mapie.
  • Użytkownik lub firma może mieć historię takich zmian.
  • Brak odpowiedzi na komentarze zestawu zmian.

Dobra praktyka dla SEO

Wygrana może być wygraną dla SEO i OSM, zestawy zmian, które reprezentują obiekty fizyczne, poprawiają mapę i prawdopodobnie nie zostaną przywrócone.

  • Należy podać nazwę ulicy i tagi liczbowe oraz dopasować 'Contact us' na stronie internetowej firmy, a węzły powinny być umieszczone centralnie i jednoznacznie na pasującej funkcji. Jeśli firma nie chce określić swojej lokalizacji, możemy słusznie podejrzewać o spam.
  • Komentarze z zestawu zmian opisują zestaw zmian, a nie firmę.
  • Brak reklam, wszystko obiektywnie weryfikowalne.
  • Jeśli SEO wykorzystuje jedno konto użytkownika dla wszystkich zmian, samoidentyfikację jako SEO, może zbudować reputację zgodnych zestawów zmian, SEO o dobrej reputacji raczej nie będzie miało zmienionych zestawów.