Pl:Tag:natural=birds_nest

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostępne języki — Tag:natural=birds_nest
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg natural = birds_nest
(środowisko naturalne= birds_nest)
Rufous hornero (Red ovenbird)(Furnarius rufus) and nest (2).JPG
Opis
Gniazdo ptaka. Edit or translate this description.
Grupa: Środowisko naturalne
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do droginie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Wikidane
Status: szkicPage for proposal

natural=birds_nest - stosowany do oznaczenia gniazda ptasiego.

Opis obiektu

Bird nest

Mapowanie

Zaznaczamy węzeł węzeł w miejsce gdzie jest gniazdo ptasie i dodajemy tag natural=birds_nest.

Uwagi dotyczące mapowania

Tag ten powinien być stosowany tylko w przypadku gniazd naturalnie występujących, co oznacza "nie-sztuczne" wykonanego zagnieżdżenia. Nie jest on przeznaczony do jakichkolwiek celowych gniazd wykonanych przez ludzi.
Chociaż może on być stosowany dla innych urządzeń stworzonych przez człowieka, które "przypadkowo" niosą podtrzymują gniazdo, np. jak "niewłaściwie używane" wieże energetyczne i kominy na miejsca gniazd ptaków.

Generalnie mapowanie gniazd ptaków może powodować wiele problemów

 • Może podać informacje o lokalizacjach gniazdowania zagrożonych gatunków w taki sposób, że zagraża im.
 • Większość ptaków gniazduje w różnych miejscach każdego roku, gniazda są obiektami naturalnymi i szybko się rozpadają. Ogólnie nie mapujemy efemerycznych obiektów. Na przykład wybór gniazda ptaka z gatunku Trzcinniczek zwyczajny, w celu zilustrowania artykułu jest szczególnie niewłaściwy, ponieważ kilka razy w roku gniazduje on w roślinach, które znikną w następnym roku.
 • W większości krajów europejskich przestępstwem jest zakłócanie ptakom przebywania w gniazdach.
 • Jest ich zdecydowanie za dużo (100 milionów na rok w większości krajów europejskich).
 • Mapowanie gniazd ptaków może przynieść oskarżenie społeczności OSM o arogancję ze strony stowarzyszeń ochrony ptaków.

Biorąc to pod uwagę, niektórzy uważają, że ustaliliśmy, że można mapować następujące rodzaje miejsc lęgowych ptaków:

 • Stałe kolonie rozrodcze gatunków kolonialnych, takie jak wiele ptaków morskich. Zazwyczaj będą one bardzo widoczne i można je wykorzystać przez cały rok, ze względu na depozyty nawozu ptasiego. Przykład: pingwiny, głuptaki, niektóre gady (tylko w chronionych witrynach).
 • Gniazda na celowo zbudowanych konstrukcjach do tego celu (np. dla bocianów lub orłów).
 • Sztuczne budki dla ptaków dla brzegówek i innych jaskółek.

Mapowanie mniej jednoznaczne:

 • Grupy gniazd: często zajmowane przez dłuższy czas.
 • Jaskółki: tak, ale miejscami lokalna ilość zmniejsza się dramatycznie i jest teraz tak rozproszona, że mapowanie ich byłoby daremne.
 • Kolonie jerzyków i jaskółek: w dużej mierze związane ze strukturami stworzonymi przez człowieka (np. alpejskie jerzyki w Helvetiaplatz, Zurych), jerzyki i ruderowate jaskółki na mostach na Tag w Monfrague. Mówiąc ogólnie, jest to kolonia, która jest użyteczną jednostką do mapowania, a nie poszczególne miejsca gniazdowania.

Istnieje kilka powiązanych dyskusji na temat pomocy przy mapowaniu na OSM:

Ochrona zwierząt

Jak już wspomniano powyżej, tag natural=birds_nest należy stosować wyłącznie do naturalnych wspomagania gniazdowania. Podobnie jak przy tagu man_made=nesting_site, należy przemyśleć możliwe konsekwencje (np. wandalizm) podczas oznaczania gniazd ptasich.

Zastosujmy następujące zasady jako wytyczne
 • Należy mapować gniazda ptasie, które są jak punkty orientacyjne
 • Należy mapować dobrze widoczne konstrukcje miejsc gniazdowych na obszarach miejskich.
 • Nie należy mapować dodatków do zagnieżdżenia, dla ptaków zagrożonych wyginięciem.
 • Nie należy mapować gospodarczo wykorzystywanych gniazd zwierząt, bez zapytania właściciela; one i tak nie są one przedmiotem niniejszej propozycji
 • Nie należy oznaczać tagiem species=* zagrożonych zwierząt.

Powyższe wytyczne są oparte na powszechnych zasadach mapowania. Polecane jest zapoznanie się także z wieloma dyskusjami na ten temat.

Przydatne tagi

Zobacz też