Sq:WikiProject Kosovo/Course

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — WikiProject Kosovo/Course
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Kjo është wikipage për kursin OSM.

Pjesëmarrësit

 • Emri, dhe kur ju keni kohë.
 • User:H4ck3rm1k3 Çdo ditë, 9-20h GMT CET 1
 • User:JanetVaughn Janet Vaughn Mbrëmjeve gjatë javës, 18:00 në 24:00 PDT (GMT -0700) çdo kohë në fundjavë
 • User:BeeGeeS Besfort Guri, çdo ditë, 10 - 22h UTC 01:00

Materiale

Wiki

Krijoni një llogari në wiki OSM [1]

shiko faqen e ndihmës për më shumë informata sq:Wiki Help| Wiki Help

Krijo faqen tuaj të përdoruesit si e imja User:H4ck3rm1k3 shtoni në një lidhje(link) me emrin e llogarisë tuaj në OSM.

OpenStreetMap

Do t'ju duhet një llogari OSM kështu që regjistrohuni këtu: http://www.openstreetmap.org/

Të jetë i sigurt për të lexuar sq:Beginners' guide

JOSM

shiko wikipage sq:JOSM| JOSM

Merr versionin e fundit të http://josm.openstreetmap.de/ merrni plugins: wms, validator, slippymaps running.

Warper

Ju lutem të merrni një llogari të: http://warper.geothings.net/

Shih dokumentet këtu sq:Geothings Map Warper|Geothings Map Warper. Për të ngarkuar një fotografi të madhe (më e madhe se 1500x1500, dhe 5mb) përdorni server-in beta http://staging.mapwarper.net/ llogaria(account) juaj në server kryesore do të jetë e njëjtë.

 1. Ngarkojini fotot që ju keni të drejtë të përdorni.
 2. Korrigjuar: të shtuar të paktën tre pika të dy foto dhe harta OSM që janë të njëjta.
 3. Eksportoni në josm dhe ngarkoni atë si një shtresë WMS

PDF2PPM

me komandën e pdf2ppm ju mund të konvertoni pdf file në një rezulucion të png file që ju jepni për përdorim provoni komandën

 pdftoppm --help
 pdftoppm version 0.12.0
 Përdorni: pdftoppm [options] [PDF-file [PPM-file-prefix]]
  -r <fp>       : rezulucioni, në DPI (default is 150)
  -png         : gjeneron PNG file

Shiko ne faqen zyrtare, http://linux.die.net/man/1/pdftoppm

Shembull :

 pdftoppm -r 300 -png emriifjallit.pdf outputfile 

Këtu janë dy verzione të pdftoppm

 1. një nga xpdf (vjetër [www.foolabs.com/xpdf/]) kjo nuk suporton png output.
 2. dhe një nga poppler-utils [2] neve na duhet kjo.

IRC

Shko në irc, duke përdorur Xchat etj

Ne kemi një kanal # flossk në irc.freenode.net, aty ju mund të bisedoni me flosskies dhe mbështetësit nga e gjithë bota. Ka kanale të tjera për projekte të tjera. Nëse keni një problem dhe nuk mund të gjejnë një përgjigje, irc është një mënyrë për të marrë ndihmë.

Ka disa IRC klientët xchat [3], pidgin ,mirc for windows.

Ju mund të përdorni edhe http://webchat.freenode.net për të biseduar. Zgjidh një pseudonim që është unik, dhe të identifikoheni në kanalin # flossk.

Mos harroni, IRC nuk është një telefon, ju lutemi mos harroni këto rregulla të thjeshta.

 1. Mos bëj pyetje kur nuk keni pytje, thjesht pyesni pyetje.
 2. Mos kopjo tekste të mëdha në chat, përdorni një blogpost, një njoftim "bug" ose http://pastebin.org/
 3. Mos hajde vetëm në dhomë, bëj një pyetje, mos e merr të frustruar ose me lënë krejtë, ju lutem prisni që njerëzit t'u përgjigjen. Disa herë ajo do të marrë 10 minuta ose një orë para se dikush t'u përgjigjet.
 4. Bëj qejf!

Shembuj

Prizren

Ne do ti përdorim të dhënat për shembuj nga Prizreni http://www.archive.org/details/Prizren_City_Data