Talk:WikiProject Poland/Warszawa

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Import z UMP

Można robić. Należy tylko mieć na uwadze, że dane, w szczególności drobniejszych ulic, są żenująco niedokładne. Można nawet rzec, że wszystko oprócz głównych ulic wrysowano tam _bardzo_ symbolicznie :/

Ba, główne ulice też są "dziwne", bo czasem węzły stawiano bliżej ich środka, a czasem bliżej zewnętrznej krawędzi jezdni (nie dopatrzyłem się jakiegoś systemu). Zasadniczo "rzuca to cień" na dokładność tych danych. Czasem róznica pomiędzy położeniem obiektu (nawet głównej ulicy) na obydwu mapach wynosi 20m. Osobiście nie jestem pewien które dane są dokładniejsze (IMHO w OSM główne obiekty wrysowano z GPS, a UMP to dane mniej lub bardziej dokładnie przerysowane z jakiejś mapy przez lepiej lub gorzej opłacany personel :/ ).

Mój wniosek: Jeżeli okolica jest zupełnie pusta, można by UMP wykorzystać. Jeżeli jednak w okolicy coś już jest, to wszelkie konflikty należy rozstrzygać z korzyścią dla danych z OSM.


Poza tym, na stronie skryptu importującego jest zadane istotne pytanie dotyczące praw autorskich - dopuki to nie będzie wyjaśnione, może lepiej nie importować? szdowk

Ranga dróg

Część dróg ma przydzieloną ważność dość swobodnie. Zdarzają się takie kwiatki - mamy dwie ulice 3-go rzędu które nie są połączone. Nie znam okolicy - ale takich rzeczy jest więcej. Część oczywiście jest wynikiem działania ZDM.

Co z tym zrobić? --Uzytkownik 09:01, 18 August 2008 (UTC)

Poprawiać... szdowk

  • Przyznaje się ze zepsułem przykładowego kwiatka bo poprawiłem co nieco to miejsce korzystając z WMS, mam nadzieje ze na lepsze, w zwiazku z tym link jest nieaktualny. Balrog 04:53, 28 December 2008 (UTC)

Podział administracyjny

Znalazłem na wikipedii stronę dla osiedla Witolin w Warszawie z czytelnym opisem granic osiedla i pomyślałem że zaznaczę granice dzielnic albo osiedl na mapie tak jak to praktykują inne miasta w Europie. Okazuje się jednak że mamy do wyboru kilka możliwych skali dokładności i oficjalności podziału.

Przedewszystkim istenieje oficjalny podział dokonany przez Radę Gminy Warszawa-Centrum. Rozróżnia on dzielnice i osiedla. Dla dzielnicy Praga-Południe która akurat mnie interesowała, uchwały ustalające granice osiedl można znaleść w dolnej połowie tej strony.

Zanim je znalazłem, zmapowałem jednak podział który znalazłem w wikipedii, który jest chyba oparty na ustaleniach MSI, które chyba są mniej oficjalne, ale może bardziej praktyczne. Z drugiej strony MSI nie rozróżnia osiedl, dzieli miasto na "obszary MSI" i ten podział jest bardziej szczegółowy niż podział na dzielnice według wspomnianej Rady Gminy a mniej szczegółowy niż podział na osiedla. Można go znaleść po kliknięciu na odpowiedni kawałek tej mapki. Jak klikniemy na Ochotę to na dole strony znajdziemy jeszcze link jakiegos PDFa w którym są wszystkie obszary opisane w jednym dokumencie, ale za to bez obrazków.

No to teraz nie wiem który podział powinno odwzorowywać OSM. MSI ma zaletę taką że jest to ten sam podział co na wszystkich tablicach informacyjnych w mieście i jeszcze taki że na stronie mamy obrazki, nie tylko opisy granic za pomocą nazw ulic :) Z drugiej strony wydaje się mniej oficjalny i nie wiadomo jakiego tagu używać dla "obszarów MSI". Dla podziału na dzielnice i osiedla to jest dosyć łatwe - dla dzielnic moglibyśmy użyc "district" a dla osiedli "parish" i odpowiednio admin_level=9 i 10 (ew. 10 i 11).

Jako ciekawostka.. Witolin nie występuje ani jako osiedle według Rady Gminy, ani jako obszar MSI, ale jest osiedlem na wikipedii. Balrog 05:23, 28 December 2008 (UTC)

Zmieniłem te granice które narysowałem na admin_level=8, 9 i 10 odpowiednio dla gmin, dzielnic i osiedli. Ponieważ nie znalazłem odpowiednich tagów dla gmin wśrod tych standardowych left: i right: na stronie o granicach to użyłem left:gmina i right:gmina, dla dzielnic district i dla osiedli parish. W angielskiej wikipedii jest strona pod tytułem Gmina według której popularne tłumaczenie to municipality. Napisano tam też język niemiecki ma odpowiednik Gemeinde ale na OSM nie znalazlem w Niemczech ani Gemeinde ani admin_level=8. Berlin ma granice z admin_level=10, 9, 6 i 4, a Szczecin 10 i 8 z oznaczeniami "suburb" i "city".
Wikipedia wspomina nawet o "dzielnicas" i "osiedles" :)
Obrysowałem tylko Ursynów i Centrum z gmin i Pragę Południe z dzielnic... Balrog 22:05, 30 December 2008 (UTC)

Lasy, Puszcza Kampinoska

Mam pytanie na temat landuse=forest/wood

Jak powinniśmy oznaczać lasy otaczające Warszawę? W Puszczy jest wiele miejsc z których regularnie pozyskuje się drewno, ale z wiele jest "dziewiczych" ciężko stwierdzić co jest gdzie...