Uk:Tag:amenity=library

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg amenity = library
Guantanamo captives' library a.jpg
Опис
Бібліотека — це місце, де ви маєте можливість брати книги та інші друковані видання для читання на місці, у читальному залі, або брати їх із собою додому. Show/edit corresponding data item.
Зображення в OSM Carto
Library.14.svg
Група: amenities
Застосовується до цих елементів
точки можна позначати цим теґомлінії не можна позначати цим теґомполігони можна позначати цим теґомзв’язки не можна позначати цим теґом
Використовується разом з
Статус: де-факто

Відповідно до визначення у Вікіпедії, “Бібліоте́ка, або книгозбі́рня, — культурно-освітній заклад, що здійснює збирання друкованих і рукописних матеріалів, проводить їхнє опрацювання та каталогізацію, організовує їх відповідне зберігання, збереження й обслуговування читачів.”[1]

В OpenStreetMap додаються лише будівлі бібліотек та місця, організовані відповідним чином.

Як мапити

Поставте точку node в місці знаходження бібліотеки, або окресліть її контур полігоном area, додайте теґи amenity=library and name=*.

Додаткові теґи

ref:isil=* – посилання на Міжнародний стандартний ідентифікатор для бібліотек і споріднених організацій (ISIL). Пов’язані організації – це не те, що зазвичай називають бібліотеками, а також музеї та архівні центри. Це стандарт, визначається ISO15511. Див ISIL у Вікіпедії.
Адреса
contact:*=*
website=*
phone=*
opening_hours=*
operator=*
books=* – для позначення певного типу або жанру книг, які пропонуються читачам, напр. books=children, books=cooking, books=anarchism, …

Типи бібліотек

Існує багато різних схем класифікації для групування бібліотек за типами. Яку систему використовувати в OSM, все ще в процесі обговорення.

Будь ласка, не використовуйте слово "type" у тезі, оскільки воно нічого не говорить про те, що позначається.

  • Позначення бібліотеки відкритої для широкого загалу чи ні? – Теґ access=*.
  • Позначення академічної бібліотеки? (пропозиція: library:type=academic, однак швидкий пошук не знаходить такого теґування.)
  • Приналежність бібліотеки до певної інституції (наприклад бібліотека університету)? – Використовується теґ operator=*.

Окремим випадком є бібліотечні автобуси, див. ref:isil=*.

Тематичні збірки

Звичайним терміном для позначення вмісту бібліотеки є колекція або колекції.

Хоча існує багато загальних бібліотек, є також багато бібліотек, які зосереджені на певній темі (наприклад, архітектура, хімія, право, французька література, археологія, …). Наразі ще не існує усталеного способу позначення цього.

На додаток до тематичних бібліотек, існують деякі загальні бібліотеки, які також мають додаткову спеціалізацію на одній конкретній темі. У деяких областях теми розкидані між бібліотеками, так що міжбібліотечна позика спеціальних знань може бути забезпечена бібліотеками як групою, використовуючи цю додаткову концентрацію на спеціалізованих темах.

Колекція (колекції) складається з елементів на різних носіях, як правило, визначених як книги, періодичні видання, записи (музичні чи відео), повідомлення, рукописи, архіви, твори мистецтва…).

Бібліотеки, що є підрозділами інших закладів

Потрібно брати до уваги, що бібліотека може бути фізично незалежною, а може й ні, і протягом десятиліть Британська національна бібліотека була одним із відділів Британського музею. Немає чіткої межі між бібліотекою та центром інформації чи документації.

Пропозиція: розглядайте бібліотеки, що є частиною іншої установи, як особливу послугу установи, за винятком публічних бібліотек, які є фінансуються коштом державних органів влади чи некомерційних організацій або є незалежними установами.

У майбутньому можна розглянути можливість створення мап внутрішнього простору за допомогою «суб-значків».

Застосування

Кілька будівель та філій

Як і у випадку з усіма елементами (визначними об’єктами), ви повинні відрізняти бібліотеку (послугу) від фізичної будівлі (будівель), у якій вона розташована, тобто вам слід надавати перевагу окремим об’єктам OSM для кожного випадку.

  • Бібліотеки можуть складатися з кількох будівель і мати кілька філій. У цьому випадку один ISIL-код використовується для всіх будівель і відділень.
  • Якщо для кожного місця зазвичай використовуються різні назви, то кожну будівлю чи філію слід додати на мапу як окремий об’єкт. Бібліотеки-філії в різних мікрорайонах чи містах мають бути додані на мапу як окремі об’єкти.
  • Якщо кілька будівель в певній місцевості можна вважати однією бібліотекою з однією назвою, їх можна позначити (мульти)полігоном.
  • У будівлі може розташовуватися кілька бібліотек. У цьому випадку кожну бібліотеку можна відобразити окремою точкою в межах контуру будівлі або, за бажанням, кожну бібліотеку можна додати у вигляді власного полігону, як частину будівлі.

Дивіться також

  • amenity=mobile_library – пересувані бібліотеки, бібліотечні автомобілі чи автобуси.
  • amenity=public_bookcase – громадська книжна шафа, наприклад в колишній телефонній будці.
  • tourism=museum – музей. У багатьох музеях є бібліотеки. Деякі музеї також можна розглядати як бібліотеки за класифікацією ISIL.
  • amenity=archive – архів
  • amenity=toy_library
  • shop=books – книгарня чи букіністична лавка
  • shop=newsagent – місце продажу журналів та газет
  • amenity=library_dropoff – відокремлений пункт видачі/приймання книг бібліотеки.

References