Fa:About OpenStreetMap

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Fa:About)
Jump to navigation Jump to search

کمک بگیرید درباره اوپن­‌استریت­‌مپ مرور نقشه چگونگی مشارکت مشارکت در داده­‌های نقشه ویرایشگر­ها واژه‌نامه راهنمای مبتدیان

OpenStreetMap نقشه آزاد و قابل ویرایش تمام دنیاست که از ابتدا توسط داوطلبین ساخته شده و با مجوز محتوای آزاد منتشر می‌شود.

مجوز OpenStreetMap اجازه دسترسی آزاد (یا تقریباً آزاد) به تصاویر نقشه و هرگونه داده زیربنایی آن را می‌دهد. هدف پروژه ارتقاء استفاده‌های تازه و جذاب از این داده‌هاست. برای جزئیات بیشتر در مورد اینکه چرا ما یک نقشه با محتوای آزاد می‌خواهیم را در "چرا OpenStreetMap؟ " بخوانید و پاسخ این سوال که اغلب می‌شنویم: چرا از نقشه‌های گوگل استفاده نکنیم؟ را بفهمید.

نقشه

مرور نقشه ما ساده است. به اطراف نگاهی بیندازید و ببینید نظرتان دربارهٔ جزئیات و پوشش نقشهٔ ما چیست. ما به طرز چشمگیری در طی سالها پیشرفت داشته و به بسیاری از مبانی آنچه که باید در نقشه کشیده شود، رسیده‌ایم. تاکنون افراد، سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری از این داده‌ها استفاده فراوانی کرده‌اند و در بسیاری از کشورها OpenStreetMap یک جانشین حی و حاضر جهت استفاده متنوع برای سایر ارائه‌دهندگان نقشه است. با این وجود نقشه هنوز تمام نشده است. دنیا جای بسیار بزرگی است. محله شما در OSM چگونه است؟

نقشه‌کشی

این تنها یک پروژه آنلاین نیست. ما از پشت کامپیوترهای خود بلند شده و برای ایجاد نقشه شهرها و روستاها را از نزدیک می‌بینیم. اینکار بیشتر شبیه یک تلاش دسته جمعی برای نقشه‌کشی است. ما از یک نرم‌افزار ویرایش دسته‌جمعی شبیه به ویکی استفاده می‌کنیم، این بدان معناست که نقشه‌های ما هر روز بهتر و بزرگتر می‌شوند. اگر دستگاه GPS دارید می‌توانید بسیاری از مسیرهایی را که ضبط کرده‌اید به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانیم از روی تصاویر هوایی بینگ و یا سایر تکنیکهای نقشه‌کشی نقشه‌ها را استخراج کنیم. ویرایش نقشه ما را می‌توانید مستقیماً توسط ویرایشگر آنلاین "iD" انجام دهید و یا اینکه نرم‌افزار دسکتاپ JOSM را دانلود و استفاده کنید.

توسعه

کار وسیع توسعه نرم‌افزاری، این پروژه را در ابعاد مختلف گسترش داده است. همانطور که در قسمت بالا ذکر شد، ما ابزارهای مختلف ویرایش نقشه ایجاد کرده‌ایم. در حقیقت OpenStreetMap از نرم‌افزار متن بازی قدرت می‌گیرد که از نقشه‌های لغزنده تا API (یا رابط کاربردی برنامه: رابط سرویس وب برای خواندن و نوشتن داده نقشه) که کار دسترسی به داده‌ها را در لایه‌های زیرین انجام می‌دهد توسط آن انجام می‌شود. این برای زیرپروژه‌هایی که با استفاده از داده‌های ما کار می‌کنند و یا از آنها استفاده میکنند؛ فرصت به وجود می‌آورد، اما ما نیز نیازمند کمک برای رفع ایرادها و افزودن ویژگیهای بیشتر به کامپوننت مرکزی خود هستیم.

توسعهدهندگان و ترجمه‌کنندگان همیشه مورد استقبال ما قرار می‌گیرند!

بنیاد OpenStreetMap

بنیاد OpenStreetMap سازمانی است که کار جذب سرمایه را انجام می‌دهد. یکی از هزینه‌های عمده، به دست آوردن و نگهداری سرورهایی است که پروژه OpenStreetMap را میزبانی می‌کنند. با اینکه این بنیاد از پروژه پشتیبانی می‌کند اما آنرا کنترل نمی‌کند و مالکیت "داده‌ها"ی آنرا در دست ندارد. وظیفه بنیاد تشویق به رشد، توسعه و توزیع داده‌های جفراقیایی مکانی و ارائه آنها به همگان جهت استفاده و اشتراک‌گزاری است.