Pl:Sposoby komunikacji

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Contact)
Jump to navigation Jump to search
Do oznakowania kabli komunikacyjnych etc Key:communication, do oznakowania telefonicznych dane kontaktowe Key:contact

Społeczność OpenStreetMap używa różnych kanałów kontaktowych.
Nie ma specjalnego wyróżnienia pomiędzy komunikacją wewnętrzną a zewnętrzną. OpenStreetMap jest otwarty i czy jesteś nowy maper, firmą starającą się korzystać z naszych map, agencją rządową oferującą dane GIS i wszystko pomiędzy, możesz uważasz się za część OpenStreetMap. Zostaw pytanie na każdym z tych kontaktowych kanałach, aby dowiedzieć się, jakie jest zdanie innych OpenStreetMap'erów. Każdy z tych kanałów ma własne formy zachowania się. W ogóle, po pierwsze, przeszukaj witrynę i Często zadawane pytania, aby uniknąć zadawania zbędnych pytań, ale czuj się swobodnie i mile widziany ze swoimi pytaniami!

Miejsca na pytania i odpowiedzi

W przypadku prostych pytań mamy stronę na pytania i odpowiedzi na http://help.openstreetmap.org, gdzie można zamieszczać pytania dotyczące OpenStreetMap lub pomóc odpowiedzieć na nie. Przeczytaj FAQ, aby zacząć.

Forum

Forum jest na forum.openstreetmap.org. Dalsze informacje znajdują się na Forum.

Istnieje również users: Poland forum, największa OSM społeczność polskojęzyczna. Jednakże, jest to znacznie mniej aktywne niż ogólne forum.openstreetmap.org.

Błędy

W przypadku błędów w danych mapy popraw go od razu – lub dodaj raport używając uwag W przypadku raportu o błędach w OSM oprogramowaniu skorzystaj z naszego Trac lub GitHub wydania.

Listy dyskusyjne

Głównym kanałem komunikacji społeczności jest lista dyskusyjna. Musisz zapisać się, aby móc pisać. Zobacz Listy dyskusyjne

Chat

Discord

Nowoczesny komunikator, umożliwiający pisanie, rozmowy nawet bez zakładania konta. Działa w przeglądarce lub dedykowanych aplikacjach. Członkowie polskiej społeczności OSM starają się spotykać na nim w każdy piątek około godziny 19.00 Link do grupy OpenStreetMap Polska: https://discord.gg/HvQWsMeQzT

IRC

IRC jest popularne do rozmów tekstowych w czasie rzeczywistym. Czasami może być mniej użytkowników i rozmowy często są bardzo techniczne zaawansowane, ale początkujący powinni tutaj wejść i zadawać pytania – ktoś zawsze będzie chętny do pomocy.

Więcej szczegółów na temat OpenStreetMap kanału IRC.

XMPP

XMPP jest alternatywą do IRC dla tych, którzy wolą nowszy standard (dostępny za pośrednictwem Google Talk, Jabber, LJ Talk, i więcej). Multi-User Chat (MUC) channels:

TeamSpeak2

Niektórzy ludzie próbują VoIP TeamSpeak Server

Server: technoculture.dyndns.org
Channel: "GPSDrive+OpenStreetMap"

Prawdziwe życie

Tu głównie najłatwiej spotkać ludzi i rozmawiać z nimi

Bezpośredni kontakt z maperem

Kiedy jesteś na czyjejś stronie użytkownika (www.openstreetmap.org/user/[user_name]), to możesz skorzystać z linku "send message" (Wyślij wiadomość), aby wysłać wiadomość (musisz się zalogować), do tego użytkownika (który będzie w stanie odpowiedzieć na pocztę, ale ani ty, ani inni nie zobaczą prawdziwego adresu e-mail). Możesz spojrzeć tam w ostatnie zmiany użytkownika, aby sprawdzić, czy użytkownik jest obecnie aktywny.

Jak dostać się do czyjejś stronie użytkownika?

  • Jeśli znasz nazwę użytkownika, wpisz ręcznie adres URL w pasku przeglądarki adresu: www.openstreetmap.org/user/[user_name] poprzez zastąpienie [user_name] nazwą danego mapera.
  • Istnieje wiele sposobów aby można było odkryć nazwą Mapera. W data browser i wyświetlacza changeset historii, można wyświetlić listę użytkowników, którzy edytują w danym w obszarze lub konkretny obiekt.
  • Znajdź innych użytkowników za pomocą narzędzi, które pokazują najbliższych użytkowników.

Dzienniczki and Blogi

Ludzie z kontem w OSM mogą użyć funkcji "Dzienniczek" blog. Jest tam kilka głównych blogów, wymienionych w OSM Blogs.

Wiki

Zobacz Wiki Help

Można również edytować "Talk pages". Są one przede wszystkim przeznaczone do dyskusji na temat "głównych" treści stron wiki w celu ułatwienia poprawy jakości informacji, ale może również funkcjonować jako małe forum skoncentrowane wokół tego tematu. Tworzenie rozmowy i odpowiadanie ludziom korzystających z Edycji wiki może wydawać się dziwne, dopóki się do niego nie przyzwyczaimy. Wiele ludzie z OSM woli tego nie robić, a pytania mogą być łatwo bez odpowiedzi.

Wiki umożliwia także kontakt użytkowników indywidualnych bardziej bezpośrednio na dwa sposoby: Na stronie dyskusji użytkownika (strona dyskusji obok stronie użytkownika), można zostawić wiadomość, która jest również widoczna publicznie. Inni mogą zobaczyć twoje konwersacje i przyłączyć się. Można również wysłać prywatnie e-mail do wiki użytkowników poprzez "mail user" link, który pojawi się na lewej stronie użytkownika. To tylko wtedy będzie widoczne, gdy użytkownicy podadzą ich adresy e-mail w wiki. Ustaw to w preferencjach, aby być otwartym na tego rodzaju kontakty.

Sieci społeczne / Inne strony

Można też komunikować się ze środowiskiem za pośrednictwem tych kanałów: