Pl:OSM Servers in Rambler

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Na początku 2011 roku Rambler zaoferował swoje serwery dla projektu OpenStreetMap. W pierwszej kolejności oferta jest skierowana do rosyjskojęzycznej części społeczności.

Co? Po co? Jak?

Serwery mogą być udostępnione na potrzeby dowolnego niekomercyjnego projektu bezpośrednio związanego z OSM. W tym celu należy po prostu się skontaktować z AMDmi3. Wymagania do zgłoszenia: ogólny opis projektu, lista niezbędnego zewnętrznego oprogramowania, planowane obciążenie cpu/pamięci/sieci/dysku i obecność źródeł na GitHub.

Działające projekty

URL Odpowiedzialny Opis Status
glosm.osm.rambler.ru AMDmi3 3D OSM działa, aktualizowany ręcznie
lowzoom.osm.rambler.ru AMDmi3 mapa przeglądowa z kafelków niskiego zoomu, zgenerowanych tiletool działa, aktualizowany ręcznie
ot.osm.rambler.ru Stud555 transport publiczny niedokończony, ale działa?
navitel.osm.rambler.ru ? konwertacja do Navitel ?
jxapi.osm.rambler.ru Glebius Xapi ?
vwo.osm.rambler.ru Scaurr0ck walidator obiektów wodnych ?
stat.latlon.org (osm.sbin.ru/stat) Shurik statystyka krajów i regionów działa, aktualizowany codziennie, Rosja raz w miesiącu
osm.sbin.ru/esr Shurik xUSSR railroad station validator działa, tymczasowo nie aktualizowany
osm.sbin.ru/ov3/info Shurik RU:OrbView-3 WMS-serwis działa
overpass.osm.rambler.ru Roland Overpass API, alternatywa XAPI ?
openstreetmap.ru ErshKUS strona rosyjskiej społeczności OSM działa
garmin.osm.rambler.ru Max Vasilev ex-USSR area dumps for redaction period działa, aktualizowany codziennie, zgodnie z harmonogramem
taginfo.openstreetmap.ru, *.taginfo.openstreetmap.ru AMDmi3 taginfo dla Rosji i niektórych sąsiednich krajów działa, aktualizowany ręcznie
catalog.openstreetmap.ru AMDmi3 przegląd katalogu tagów działa, aktualizowany automatycznie
geocaching.osm.rambler.ru rumigu validator of geocaching.su cache reachability działa, aktualizowany automatycznie
zverik.osm.rambler.ru/whodidit Zverik historia zmian mapy OSM po kwadratach działa, aktualizowany co godzinę
zverik.osm.rambler.ru/gps Zverik kafelki GPX planety działa, aktualizowany ręcznie
gis-lab.info/data/mp gryphon konwertacja do Garmin działa
atd.osm.rambler.ru fserges walidator granic administracyjnych działa, aktualizowany ręcznie

Available machines

host software hardware przeznaczenie
db0.osm.rambler.ru FreeBSD 9 8 core Xeon 2,13GHz, 24Gb RAM, 12 x 2Tb HDD baza danych, domowe katalogi
worker1.osm.rambler.ru FreeBSD 9 Athlon 64 X2 4200+ 2.2GHz, 4Gb RAM, 2 x 1Tb HDD http-serwer dla większości projektów
worker2.osm.rambler.ru FreeBSD 9 8 core Xeon 2.8GHz, 64Gb RAM, 3 x 150Gb HDD http-serwer dla Overpass_API
worker3.osm.rambler.ru FreeBSD 9 8 core Xeon 2.8GHz, 64Gb RAM, 3 x 150Gb HDD planet extracts by Ezhick
win1.osm.rambler.ru Windows 2008 Server R2 Standard Athlon 64 X2 4800+ 2.5GHz, 8Gb RAM, 150Gb+465Gb+465Gb HDD Windows server for running ugly proprietary software

Bazy danych na db0

Aktualność baz można zobaczyć tutaj

Baza openstreetmap

Oprogramowanie — PostgreSQL 8.4.

Schemat — z dystrybucji osmosis-0.38, czyli jest zgodny z bazą na serwerach OSM w momencie wydania tej dystrybucji (API). Schemat będzie się zmieniać tylko jeśli tego będzie wymagać brak wsparcia w osmosis albo jeśli zmiany będą na tyle ważne dla potrzeb użytkowników, że usprawiedliwi straty czasowe na zmianę schematu (mniej czasochłonne zmiany będą wprowadzane operatywnie).

Baza jest aktualizowana przy użyciu minutowych diffów, maksymalne opóźnienie względem serwerów OSM nie powinno przekraczać 5 minut.

Dostęp do bazy jest TYLKO read-only (SELECT). Baza jest dostępna dla tych, kto ma gotowe pomysły przydatnych dla OSM projektów. Oddzielnie dla użytkownika jest udostępniana osobista baza z pełnym dostępem, w której może przechowywać swoje dane.

Baza osm_simple

Oprogramowanie PostgreSQL 8.4. + Postgis 1.5 Schemat — postgis_simple z dystrybucji osmosis-0.38 (pgsql_simple_schema_0.6.sql). Schemat będzie się zmieniać tylko jeśli tego będzie wymagać brak wsparcia w osmosis albo jeśli zmiany będą na tyle ważne dla potrzeb użytkowników, że usprawiedliwi straty czasowe na zmianę schematu (mniej czasochłonne zmiany będą wprowadzane operatywnie).

Baza jest aktualizowana przy użyciu minutowych diffów, maksymalne opóźnienie względem serwerów OSM nie powinno przekraczać 5 minut.

Dostęp do bazy jest TYLKO read-only (SELECT). Baza jest dostępna dla tych, kto ma gotowe pomysły przydatnych dla OSM projektów.

openstreetmap database

Oddzielnie dla użytkownika jest udostępniana osobista baza PostgreSQL z pełnym dostępem, w której może przechowywać swoje dane. Zgłoszenia na osobiste bazy trzeba wysłać do Ezhick, w zgłoszeniu podać login, hasło, czy w bazie jest potrzebne wsparcie postgis, dodatkowych języków i tak dalej. Możliwe jest udostępnienie osobistych baz MySQL. Zgłoszenia na bazy MySQL wysłać Scaurr0ck.

Administracja

W sprawie pytań związanych z dostępem, z instalacją oprogramowania na FreeBSD należy pisać do Glebius albo do AMDmi3. Pomóc może też jeden z pracowników Ramblera, który figuruje na serwerach jako user dark@. Kontakt do niego można otrzymać przy użyciu polecenia finger.

W sprawie pytań związanych z dostępem, z instalacją oprogramowania na Windows na serwerze win1 należy pisać do Fortress.

W sprawie administracji baz danych PostgreSQL na db0 należy pisać do Ezhick.

W sprawie administracji baz danych MySQL na db0 należy pisać do Scaurr0ck.

Kontakt z Ramblerem

Oficjalna osoba kontaktowa to Konstantin Kukushkin dark @ rambler-co.ru.

On też pomaga w sprawch technicznych.

Glebius, AMDmi3, Ezhick i Fortress mają możliwość poprosić dyżurnych operatorów w Ramblerze o przeprowadzenie elementarnych czynności, np. nacisnąć Reset.