Pl:Russian-Ukrainian war

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Apel do społeczności OSM i jej członków!

Color Edition
Greycolor edition

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 r., uderzając rakietami i bombami w lotniska, bazy wojskowe i infrastrukturę cywilną. Była to kolejna eskalacja działań wojennych, która rozpoczęła się w 2014 roku wraz z aneksją Krymu i częściową okupacją obwodów donieckiego i ługańskiego.

W imieniu OSM Ukraina w związku z trwającą inwazją wojskową Rosji na Ukrainę zwracamy się do osób, które przyczyniają się do rozwoju i doskonalenia danych OSM.

Apelujemy do wszystkich, aby w obecnej sytuacji powstrzymali się od mapowania terytorium Ukrainy!

Wojna rosyjsko-ukraińska rozwija się na wielu frontach, w tym informacyjnym. Ewentualne wykorzystanie otwartych danych przez rosyjskich najeźdźców do planowania ataków na obiekty wojskowe i cywilne jest jednym z najważniejszych powodów, dla których prosimy o nieprzeprowadzanie mapowania obiektów na Ukrainie.

Podejmiemy działania w celu poprawienia (usunięcia, zmodyfikowania, przywrócenia poprzedniego stanu itp.) wszelkich stwierdzonych przypadków mapowania związanych z obiektami infrastruktury wojskowej lub krytycznej infrastruktury społecznej, a także skontaktujemy się z DWG i innymi grupami roboczymi OSMF w celu zablokowania użytkowników, którzy systematycznie tworzą podobne zmiany (więcej niż jedna).

Takie prośba (żądanie) nawiązuje do postanowień art. 114-2 Kodeksu Karnego Ukrainy, zgodnie z którym „Rozpowszechnianie informacji o przemieszczeniu, przemieszczaniu się lub lokalizacji Sił Zbrojnych Ukrainy lub innych formacji wojskowych utworzonych zgodnie z ustawami Ukrainy, o ile możliwe jest ich zidentyfikowanie w terenie, jeżeli taka informacja nie zostanie opublikowana przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, popełniona w stanie wojennym lub wyjątkowym, podlega karze pozbawienia wolności na okres od pięciu do ośmiu lat” (source).