Pl:Tag:access=official

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg access = official
(dostęp= urzędowy)
Osm element tag.svg
Opis
Dostęp dla konkretnego rodzaju poruszania się zgodnie z prawem. Edit or translate this description.
Grupa: Ograniczenia
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Wikidane
Status: zaproponowany

access=official – służy do oznaczenia dostępu dla specyficznego rodzaju poruszania się, określonego przez prawo lub przez przepisy ruchu drogowego. Tag ten ma zdecydowanie urzędowy charakter mający za podstawę obowiązujące prawo.

Opis obiektu

W większości przypadków, urzędowe przeznaczenie oznacza również, że inne rodzaje podróży są zabronione. W niektórych krajach, takich jak Niemcy, prawo z korzystania jest obowiązkowe, podróżni nie mogą poruszać się równolegle jeśli droga jest oznaczona jako urzędowa. Ale wyłączne lub obowiązkowe użycie jest wykorzystywane na podstawie lokalnych przepisów i zasad ruchu drogowego, bez względu na znaczenie słowa "official".

Ten tag powinien być stosowany tylko wtedy, gdy istnieje oficjalny znak drogowy i jednoznaczne prawo.

Różnica pomiędzy access=designated

"Urzędowy" jest silniejsze od "desygnowany". To ostatnie, określone jest na Wiki w inny sposób, ale często obejmuje drogi, które nie mają mocy prawnej, jak np. polecane drogi lokalnego klubu rowerowego. "Offical" jest tylko dla dróg oznaczonych urzędowym znakiem drogowym.

Przykłady

highway=path
bicycle=official

highway=cycleway
bicycle=official

highway=path
foot=official
bicycle=official

Zobacz też