Pl:Tag:access=official

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg access = official
Opis
Dostęp dla konkretnego rodzaju poruszania się zgodnie z prawem. Show/edit corresponding data item.
Grupa: Ograniczenia
Używane na tych elementach
nie może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Status: dezaprobowanyPage for proposal

access=official – służy do oznaczenia dostępu dla specyficznego rodzaju poruszania się, określonego przez prawo lub przez przepisy ruchu drogowego. Tag ten ma zdecydowanie urzędowy charakter mający za podstawę obowiązujące prawo.

Opis

W większości przypadków, urzędowe przeznaczenie oznacza również, że inne rodzaje podróży są zabronione. W niektórych krajach, takich jak Niemcy, prawo z korzystania jest obowiązkowe, podróżni nie mogą poruszać się równolegle jeśli droga jest oznaczona jako urzędowa. Ale wyłączne lub obowiązkowe użycie jest wykorzystywane na podstawie lokalnych przepisów i zasad ruchu drogowego, bez względu na znaczenie słowa "official".

Ten tag powinien być stosowany tylko wtedy, gdy istnieje oficjalny znak drogowy i jednoznaczne prawo.

Różnica pomiędzy access=designated

"Urzędowy" jest silniejsze od "desygnowany". To ostatnie, określone jest na Wiki w inny sposób, ale często obejmuje drogi, które nie mają mocy prawnej, jak np. polecane drogi lokalnego klubu rowerowego. "Offical" jest tylko dla dróg oznaczonych urzędowym znakiem drogowym.

Przykłady

highway=path
bicycle=official

highway=cycleway
bicycle=official

highway=path
foot=official
bicycle=official

Zobacz też