Tr:Anonymous edits

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

OpenStreetMap başlangıçta anonim düzenlemelere izin verdi, yani bir kullanıcıyı tanımlayan ilişkilendirme biçimi olmayan düzenlemeler.

OpenStreetMap, herkes bir hesap oluşturabildiği ve haritayı düzenleyebildiği sürece tam bir anonimlik sağlar. İstediğiniz herhangi bir kullanıcı adını seçebilirsiniz - diyelim "Mapper32". Kimse gerçekten kim olduğunu bulmaya gerek yok!

Başlangıçta, düzenlemelerin "Mapper32" ile ilişkilendirilmesine bile gerek kalmadan düzenleme yapabilirsiniz.

Ne yazık ki, bu, anonim haritacıların - genellikle yanlışlıkla - diğer insanların sıkı çalışmasını silebileceği ve herkesin onlarla iletişim kurmasının imkansız olduğu anlamına geliyordu. Deneyimli OpenStreetMap kullanıcıları, sitenin kendi mesaj sistemi aracılığıyla bu tür kullanıcılarla iletişim kurma şansına sahip olduysa, bu tür hatalardan kaçınmalarına yardımcı olarak işin silinme şansını azaltabilirler.


Anonim düzenleme aşamalı olarak kaldırıldı

2007 yılında, yeni kaydolan kullanıcıların hesaplarını bu moda sokamayacakları şekilde değiştirdik. Ayrıca, şu anda çevrimiçi düzenleyici (Potlatch) aracılığıyla anonim düzenleme hesaplarının kullanılmasına izin vermedik. Sonuç, kullanıcıların büyük çoğunluğunun anonim bir modda kalmamasıydı, ancak Nisan 2009'dan itibaren tüm kullanıcılar herhangi bir düzenleyici kullanarak daha fazla düzenleme yapmak istediklerinde anonim düzenleme modundan ayrılmak zorunda kaldılar. posta listesi duyurusuna bakın

Anonim moddayım. Düzenlemeye nasıl devam edebilirim?

Birincisi, bu sadece 2007'den önce OSM'ye katılan ve hala anonim düzenleme modunda olan insanların küçük bir azınlığını etkiler. Bu insanlardan biri değilseniz, şimdi okumayı bırakabilirsiniz!

Ana siteye her zamanki gibi giriş yapın, ardından ekranın sağ üst köşesindeki kullanıcı adınızı tıklayın. "Ayarlarım"'ı tıklayın. "Düzenlemelerimi herkese açık yap" düğmesini tıklayın.

"Düzenlemelerimi herkese açık hale getir" düğmesi ne işe yarar? Gizliliğim ne olacak?

"Düzenlemelerimi herkese açık hale getir" düğmesi, OpenStreetMap'teki düzenlemelerinizin (geçmiş düzenlemeler dahil) kullanıcı hesabınızla ilişkilendirileceği anlamına gelir. Görünen adınız düzenlemelerin yanında görünecek ve kullanıcılar bunları görebilecek ve web sitesi aracılığıyla size bir mesaj gönderebilecek.

E-posta adresiniz hiçbir zaman herkese açık hale getirilmeyecek (Gizlilik Politikası uyarınca) Yalnızca haritadaki değişikliklerle ilişkili olan haritalama kullanıcı adınız. Hiç kimsenin Mapper32'nin gerçekte kim olduğunu bulmasını istemiyorsanız, yapmazlar.

OSM kullanıcılarının büyük çoğunluğu için önceden ayarlanmış olan yöntem budur. Değişiklik bizi Vikipedi gibi başarılı topluluklarla daha uyumlu hale getiriyor. Vikipedi'de bir hesabınız varsa, kullanıcı adınız her zaman düzenlediğiniz sayfaların geçmişinde açıklanır ve kullanıcılar size mesaj gönderebilir. Hesabınız olmasa bile, kişilerin size Wikipedia yoluyla mesaj göndermek için kullanabileceği IP adresiniz (bilgisayarınızın İnternet'teki benzersiz tanımlayıcısı) işaretlenir.

Yalnızca yaşadığınız bölgede harita verilerini düzenlediyseniz, insanlar düzenlemelerinize bakabilir ve nerede yaşadığınıza dair kaba bir fikir edinebilir, ancak unutmayın, yalnızca değişikliklerle ilişkili haritalama kullanıcı adınız harita. Hiç kimsenin Mapper32'nin gerçekte kim olduğunu bulmasını istemiyorsanız, yapmazlar. Gerçek adınızı keşfeden veya aynı adı kullandığınız diğer çevrimiçi topluluklardan çapraz korelasyonlu bilgilerle ilgili endişeleriniz varsa, görünen adınızı her zaman daha anonim bir şeye dönüştürebilirsiniz (lütfen bazı hizmetler, görünen adlarınızın geçmişini göstermeye devam edebilir). Bu kendi dezavantajları ile birlikte gelir. Gerçek web sitelerini kullanmak veya aynı web sitesinde aynı kimliğe sahip olmak, itibar ve güven oluşturmanıza yardımcı olur.

GPS parkurlarını yüklemek için, her parkur için açıkça "herkese açık" seçeneğini tıklamadığınız sürece kullanıcı adınızın GPS parkurlarınızla ilişkili olmadığını unutmayın.

Alternatifler

"Düzenlemelerimi herkese açık yap" düğmesini tıklamak istemiyorsanız, tek alternatifiniz (A) OpenStreetMap'te başka düzenleme yapmamak veya (B) Anonim hesabınızı uykuda bırakmak ve yeni bir kullanıcı hesabı (anonim düzenleme modunda olmayacak) Bu önerilmez. Bir kullanıcı için tek bir kullanıcı hesabına bağlı kalmanızı ve yukarıda özetlenen tüm iyi nedenlerle endişelenmeden "Düzenlemelerimi herkese açık yap"'ı tıklamanızı önemle öneririz.

Ayrıca bakınız