Uk:JOSM/Керівництво

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

an unequal sign

Ця стаття українською мовою пов’язана з англомовною версією, але її вміст не є синхронізованим з оригіналом (як правило англомовною версією). Будь ласка, оновіть переклад, якщо можливо.
Приступаючи до роботи Основні можливості Розширені можливості редагування Втулки Комбінації клавіш

Ласкаво просимо до Керівництва JOSM. Воно розділене на кілька окремих вкладок (зверху), починаючи з введення, спрямоване на нових користувачів. Текст припускає деяке знання концепції OpenStreetMap, і зосереджується виключно на використанні JOSM, а не інших інструментів. Отже, для деяких користувачів краще ознайомитись із загальним Посібником для початківців чи з Вступом до Potlatch.

З чого почати?

  • Крок 1: Завантажити jar-файл: josm-tested.jar
  • Крок 2: Клацніть двічі на jar-файлі
  • Крок 3: Ммм. Третій крок? — Він не потрібен!

Не подобаються jar-файли? Запустіть JOSM за допомогою цього java web-start посилання.

Для встановлення JOSM у різних операційних системах та отримання порад по вирішенню пов’язаних з цим проблем зверніться до сторінки Встановлення JOSM

Після запуску JOSM в головному вікні програми з’явиться текст. Він містить важливі повідомлення, але насправді ми бажаємо побачити картографічні дані…

Отримання даних

Клацніть на кнопку (JOSM-Icon-download.svg) на панелі інструментів, щоб відкрити діалог для завантаження даних.

Відкриється вікно з активною вкладкою 'Мапа'. Пересувайте мапу правою кнопкою та змінюйте масштаб прокручуванням коліщатка миші або клацаючи двічі. Збільшить мапу до того масштабу на якому ви бажаєте правити.

Тепер за допомогою лівої кнопки миші виділіть ділянку для завантаження.

Ви отримаєте ділянку для завантаження, на якій ви будете вносити зміни, але уникайте завантаження занадто великих обсягів даних (серверу OpenStreetMap може знадобитись багато часу на їх підготовку та й JOSM може уповільнити свою роботу або вичерпати усю наявну оперативну пам’ять). Мабуть ви забажаєте наблизитись якомога ближче до максимального масштабу. Виберіть кілька вулиць у районі, що зацікавив Вас. Почніть з малого, тому що ви завжди можете завантажити додаткові дані, у разі потреби.

Після того, як ви натиснете 'OK', дані повинні з'явитися в головному вікні редагування.

Масштабування і пересування

В основному вікні редагування, ви можете пересуватись навколо та збільшувати і зменшувати масштаб.

  • Масштабуйте використовуючи коліщатко миші. Або використовуйте панель у лівому верхньому куті чи натискаючи комбінацію ctrl+',' and ctrl+'.'
  • Для пересування мапою потягніть її за допомогою правої клавіші миші.

Якщо ви нічого не бачите, вам, можливо, треба зменшити масштаб (віддалитись) до тих пір, поки елементи мапи не з’являться в полі зору. У разі потреби в збільшенні клацніть на данні до яких ви бажаєте наблизитись.

Жовте штрихування (діагональні лінії) показують ділянки, дані по яких зараз не завантажені в JOSM. Ви повинні бачити прямокутник із суцільним чорним кольором. Дані по цій ділянці є завантаженими. У цій ділянці (та у продовженні поза її межами) ви побачите данні від OpenStreetMap.

Завантажуємо більше даних

Тепер, коли JOSM знає, де ви є, не так складно отримати трохи більше даних, щоб розширити завантажену ділянку. Використовуйте функції масштабування та пересування про які йшлось вище, щоб розташувати завантажену ділянку. Прямокутна ділянка, яку зараз видно на екрані, буде типовою виділеною ділянкою при наступній спробі завантаження даних, після натискання на значок (JOSM-Icon-download.svg) на панелі інструментів.

Спробуйте завантажити трохи більше даних у другу прямокутну ділянку, приблизно такого ж розміру поряд з областю, яку ви вже завантажили. Для цього вам потрібно вибрати масштаб (збільшивши або зменшивши його), так щоб ширина раніше завантаженої ділянки дорівнювала видимій ширині екрану, а потім пересунутись в бік на приблизно таку ж саму відстань (в те місце де знаходиться заштрихована жовтими лініями ділянка) та натиснути на кнопку (JOSM-Icon-download.svg).

Цього разу вам не треба нічого робити в діалозі завантаження. Просто натисніть кнопку 'завантажити' (download). Віддалитись трохи, щоб побачити результат.

Запам’ятайте, завжди уникайте завантаження занадто великих обсягів даних за один раз.

Завантаження локальних файлів GPX

Вище ми розповідали про діалог завантаження та вкладку 'мапа' для вибору ділянки для завантаження під час запуску JOSM. Іншою можливістю є завантаження файлів GPX перед завантаженням даних. Якщо ви збираєтесь здійснювати правки не використовуючи GPS-треки, пропустіть цей розділ. Тут ми припускаємо, що ви з'ясували, як отримати дані з пристрою GPS у вигляді файлу GPX (або NMEA) та зберегти їх на локальному диску (Див Створення GPX треків).

Процес відкриття вашого GPX файлу дуже простий. Клацніть 'Файл' в меню -> 'Відкрити…' (JOSM-Icon-open.svg) та оберіть файл.

Після того як JOSM покаже GPS-трек ви можете масштабувати та пересуватись використовуючи коліщатко та праву кнопку миші, як описано вище.

Тепер ви можете слідувати тим сами процедурам для завантаження картографічних даних у впродовж вашого GPS-треку. Як це було описано у попередньому розділі, оберіть ділянку на моніторі та натисніть на клавішу завантаження для отримання даних. Як завжди, ви повинні подбати, про те, щоб уникнути завантажування занадто великого обсягу даних. Якщо ваш GPS-трек з короткої прогулянки, ви можете завантажити цілком усю ділянку яку він покриває за раз, але, якщо він дуже довгий, пролягає через складну ділянку мапи з великою кількістю елементів (наприклад від подорожі автомобілем по місту), вам треба буде завантажити значний обсяг даних. Замість цього вам треба наблизитись до одного з кінців треку та обрати невелику ділянку з якої треба розпочати роботу і поступово просуватись вздовж треку.

Завантаження треків, створених іншими

OpenStreetMap має базу даних, яка відокремлена від основних картографічних даних, спеціально для зберігання GPS-даних. Ви можете завантажити собі будь-які GPS-дані, створені іншими, для ділянки яку ви розглядаєте. Для цього є додаткове поле-прапорець в діалозі 'Завантаження'.

Працювати з треками інших людей, не обов’язково та часто не дуже корисно (особливо, якщо для цієї ділянки є покриття з супутникових зображень Yahoo!), але вони можуть вказати на точність ваших власних треків і на те як наявні дані розміщуються на мапі. Якщо для однієї і тієї ж дороги існує кілька треків, по них можливо провести усереднену лінію, яка компенсуватиме неточності кожного окремого треку. Крім перегляду треків інших ви можете завантажити на сервер свої власні. Але це також не є обов'язковою вимогою.




Далі >>

Тепер ви можете переходити до основних можливостей редагування.