Uk:JOSM/Основні можливості

From OpenStreetMap Wiki
< Uk:JOSM(Redirected from Uk:JOSM/Basic editing)
Jump to navigation Jump to search
Приступаючи до роботи Основні можливості Розширені можливості редагування Втулки Комбінації клавіш

Ця сторінка описує основні особливості редагування картографічних даних у JOSM. Для роботи потрібно спочатку завантажити будь-які дані (див. Приступаючи до роботи)

Відміна/Скасування змін

Взагалі JOSM не читає та не записує данні в базу даних OpenStreetMap крім випадків, коли ви самі його про це сповістите, але у будь-який час перед надсиланням на сервер даних, ви можете скасувати усі ваші зміни закривши JOSM (або вилучити активний шар з даними). Ви також можете відмовитись від однієї дії клацнувши на кнопку відміни (JOSM-Icon-undo.svg) на панелі інструментів або використавши комбінацію клавіш Ctrl+Z. Розслабтеся! Якщо ви щось наплутаєте у ваших правках, в будь-який момент ви можете повернутись на кілька кроків назад.

Вибрати [(S)elect], Додати [(A)dd], Вилучити [(D)elete]

Існують три основні режими роботи при редагуванні:

JOSM-Icon-move.svg Вибрати [(S)elect] — для виділення елементів, перегляду/редагування їх теґів або для їх переміщення.

JOSM-Icon-autonode.svgДодати [(A)dd] — для додавання нових точок для створення нових ліній, продовження існуючих ліній, чи окремих точок.

JOSM-Icon-mapmode-delete.svgВилучити [(D)elete] — для вилучення елементів.

Тому що ви будете досить часто використовувати ці режими, варто запам’ятати їх клавіатурні скорочення: 'S', 'A' та 'D'.

Додавання ліній

Під час створення ліній вам завжди треба звертати увагу на те, який елемент зараз є виділеним.

  • Зняти поточне виділення можна скориставшись меню 'Правка' —> 'Зняти виділення'. В інший спосіб — переведіть JOSM в режим виділення (S) та клацніть будь-де на темному фоні.
  • Коли нічого не виділено, натисніть 'А' для того, щоб розпочати нову лінію.
  • Клацніть, де вам треба, на темному фоні для створення точки.
  • Продовжуйте клацати для креслення лінії із декількох точок в ній.
  • Якщо ви бажаєте припинити креслення, натисніть 'S', щоб перейти в режим виділення.

Додавання окремої точки

Щоб створити окрему точку, повторіть ті ж самі дії що й вище, але цього разу зупиніться після додавання лише однієї точки:

  • Зніміть поточне виділення
  • Натисніть 'A', щоб розпочати додавання
  • Двічі клацніть для створення точки
  • Натисніть 'S', щоб повернутись у режим виділення

Панелі

Панелі з’являються у вигляді стрічки вздовж правого боку вікна JOSM, ви можете відкривати/ховати їх за потреби. Зробіть це, натиснувши на різні кнопки в лівому нижньому куті:

JOSM-Icon-layerlist.svg JOSM-Icon-propertiesdialog.svg JOSM-Icon-history.svg JOSM-Icon-selectionlist.svg JOSM-Icon-userlist.svg JOSM-Icon-conflict.svg JOSM-Icon-commandstack.svg JOSM-Icon-relationlist.svg JOSM-Icon-validator.svg

Це кнопки перемикачі, для того щоб показати панель треба натиснути на кнопку, щоб сховати панель натисніть на кнопку ще раз (спробуйте); також є можливість згортати панелі та відкріпити їх у окреме вікно.

Деякі панелі є більш корисними, ніж інші. Напевно ви забажаєте завжди мати розгорнутою панель "властивості/зв’язки" (у вигляді ключа).

Теґи

Теґи показуються у панелі, що зветься «властивості/членство» у правому верхньому куті. Коли ви виділяєте елемент, його теґи показуються тут у вигляді таблиці, в якій у стовпчику зліва показуються ключі, а в правому — їх значення. Перейдіть у режим виділення (S) та спробуйте вибрати існуючу лінію чи точку, щоб побачити їх теґи. У завантаженій ділянці мапи, де вже щось є (позначені дороги, будинки і т.і.) ви знайдете велику кількість теґів. Деякі теґи мають досить складний зміст, в той час, як інші, наприклад теґ «name», досить прості. Зверніться до переліку Елементів мапи, щоб отримати докладне пояснення про вживання теґів. (Достатньо для початку мати про них уявлення, це дуже великий перелік, і вам не треба знати їх всі!)

Щоб додати новий теґ, клацніть на кнопку 'Додати' JOSM-Icon-add.svg Add (не плутайте з «Режимом додавання елементів (A)»)

Щоб редагувати існуючий теґ, клацніть на ньому двічі, або виділіть його та клацніть на кнопку 'правка'.

Коли ви вводите теґ у поле та його значення у відповідні поля, JOSM запропонує вам також можливість вибрати відповідні значення із випадаючих списків. Ця можливість дозволяє значно зекономити час і вона спирається на інформацію про теґи та їх значення, що доступна на поточній завантаженій ділянці. Але ви не обмежуєтесь тільки тим, що вам пропонується; звісно, якщо ви завантажили невеличку ділянку — велика кількість теґів буде відсутня у випадаючих списках.

Виділення: Коли ви виділяєте елементи для зміни теґів, переконайтесь, що ви вибрали саме той елемент, який вам потрібен. Звичайно ви повинні обрати один елемент (лінію чи точку), але у JOSM ви маєте змогу вибрати одразу кілька елементів та здійснити призначення теґів одразу всім виділеним елементам. Одним із варіантів вибору є вибір елементів розтягуванням прямокутника, але для більш контрольованого вибору, спробуйте обрати потрібні елементи утримуючи Ctrl.

Деякі точки мають теґи, у той час, як інші існують виключно для з’єднання ліній. JOSM показує точки, що мають теґи трохи більшими квадратами. Відокремлені (самостійні) точки (майже завжди) мають теґи, у той час, як точки, що складають лінію можуть їх мати, але часто теґи для них не зазначаються.

Додавання та впорядкування точок у лінії

Ви можете пересувати лінії виділяючи їх в режими «виділення» (S) та перетягуючи мишею. Переважну кількість часу вас буде цікавити пересування тільки однієї точки. Скиньте існуючі позначення перед тим як пересувати точку. Якщо ви випадково зрушили всю лінію відмініть останню дію (Ctrl+Z).

Ви можете додавати точки у середину лінії переключаючись у режим «додавання» (A) та клацаючи у бажану частини лінії. Переключіться після цього у режим «виділення» (S), якщо ви цього не зробите ви створите приєднану лінію. Щоб додати до лінії ще одну точку, переконайтесь, що ви скинули поточне виділення та повторіть додавання точки, як це зазначено вище. Будьте уважними у разі додавання точок, коли поруч є інші лінії, щоб не з’єднати їх випадково. Якщо таке трапилось відмініть останню дію! Найпростіший шлях уникнути цього — тимчасово наблизитись збільшивши масштаб так, щоб ліні були на відповідній відстані друг від друга.

Існує й інший спосіб додавання точок до існуючих ліній. Бачите посередині відрізку лінії хрестик? Якщо потягнути за нього ви отримаєте нову точку не переключаючись у режим «додавання».

Для вилучення точки виділіть її на натисніть D. Це також переведе вас у режим «вилучення». Він корисний для вилучення вручну кількох елементів, якщо вам це не потрібно поверніться у режим «виділення» (S).

Розділення та з’єднання ліній

JOSM-Icon-splitway.svg Ви можете розідлити одну довгу лінію на дві коротші. Виділіть точку в якій треба розділити лінію, виберіть в меню 'Tools' > 'Split Way' ('Інструменти' > 'Розділити лінію'). Ви можете зробити це кілька разів щоб розбити лінію у кількох місцях. Отримані лінії будуть мати ті ж самі теґи, що їх мала початкова лінія, але тепер вони є окремими лініями. Тепер ви може призначити їм різні теґи.

Іноді вам треба зробити осмислене виділення, щоб позначити те як ви бажаєте, щоб JOSM розділив лінію. Якщо точка лежить на кількох лініях одночасно (на приклад на перехресті), JOSM не відомо яку лінію ви бажаєте розділити, доки ви не виділите цю лінію також. Запам’ятайте вам треба натиснути Shift щоб додати лінію до виділення. Ще один виверт полягає у виділенні двох точок, перед тим як натиснути 'Розділити лінію'. Після цього лінію буде розділено у двох місцях одразу. Це може зекономити час, але без цього не обійтись якщо лінія є замкненою.

JOSM-Icon-combineway.svg Протилежною операцією є з’єднання двох ліній в одну. Ви може зробити це лише для двох ліній, які є продовженням одна одної (тобто кінець однієї є початком іншої). Виділіть обидві лінії, знов, це можна зробити натиснувши Shift. Виберіть в меню 'Tools' > 'Combine Way' ('Інструменти' > 'З’єднати лінії'). JOSM перетворить дві лінії на одну. Якщо лінії мали різні теґи, то після з’єднання вони будуть призначеній новоутвореній лінії. Вам буде запропоновано 'розв’язати конфлікти' з теґами, якщо одні й ті ж самі теґи будуть мати різні значення. Запам’ятайте теґи завжди застосовуються вздовж всієї лінії. Якщо вам потрібні різні теґи — використовуйте різні лінії.

Дія reverse way (зміна напрямку) призводить до відповідної зміни напрямку лінії на протилежний. Кожна лінія має напрямок, який позначається стрілками під час виділення лінії. Як зазначалось вище, лінії повинні бути впорядковані друг за другом перед їх з’єднанням, та мати однаковий напрямок, в іншому разі вам буде запропоновано відповідно змінити напрямок однієї з них. Доволі часто напрямок ліній не має значення, але він може бути використаний для позначення напрямку руху. Ось кілька важливих прикладів:

  • Теґ одностороннього руху oneway=yes.
  • Теґ waterway=river Повинен вказувати на напрямок течії, за течією.
  • natural=coastline Берегова лінія повинна мати такий напрямок, щоб суша знаходилась по ліву руку, а вода — праворуч.

Ви можете впорядкувати топологічне розташування точок та ліній різними способами, комбінуючи роботу мишею та натискаючи клавіші на клавіатурі. Це може бути трохи складним на початку, але трохи практики і все буде гаразд. Використовуйте Ctrl+Z для відміни. Грайтесь!

Завантаження даних на сервер

Запам’ятайте, ви завжди можете скасувати зміни у будь-який час, але що робити якщо вас все влаштовує? Настав час завантажити ваші правки на сервер OpenStreetMap.

Просто клацніть на значок JOSM-Icon-upload.svg для відправки даних на сервер.

Вам буде запропоновано ввести пояснення до набору правок. Напишіть скорочений опис того що ви зробили. Цей короткий коментар буде записаний разом із набором правок і буде показаний іншим у історії правок. Він буде в нагоді для пояснення чому ви їх зробили, замість того що ви змінили, але не переймайтесь цим. Короткого коментаря буде достатньо.

Під час першого надсилання ваших правок буде запропоновано ввести ваше ім’я та пароль, з яким ви зареєстровані на основному сайті OpenStreetMap.org (див. Реєестрація). Збережіть іх щоб не вводити їх кожного разу, але якщо це комп’ютер зі спільним доступом краще цього не робити.

Надсилаючи данні до OpenStreetMap ви погоджуєтесь з публікацією ваших даних на умовах Ліцензії OpenStreetMap. Будь ласка, надавайте дані на які у вас права на публікування (не копіюйте!). Тепер вони у базі даних OpenStreetMap, вони вільні! Ваші зміни з’являться на мапі через деякий час (годину/день). Поки ви чекаєте, чому б не зробити будь-що ще? Гарним рішенням буде надсилати ваші правки більш регулярно.

А конфлікти? Що стане, якщо хтось інший буде правити ту ж саму ділянку під час вашого отримання даних з сервера? Якщо ви думаєте, що таке може статись (наприклад: якщо ви отримали данні кілька годин тому, або ви правите досить близько до когось іншого, чи під час проведення зборів з колективного креслення мапи [mapping party]) перед тим як надіслати свої правки на сервер зробіть завантаження нових даних з сервера OpenStreetMap. Якщо за цей період часу були додані нові дані, ви зможете переглянути їх перед надсиланням свої даних. Якщо у вас відбувається пряме зіткнення з ким-то, хто змінив/додав ті ж самі елементи, JOSM сповістить вас про «конфлікт» та дозволить виправити його. Більш докладна інформація знаходиться на сторінці Uk:JOSM/Розширені можливості редагування#Розв’язання конфліктів.



Далі >>

Отже ви тепер ознайомились із основними правилами редагування і можете дізнатись про розширені можливості редагування.