Cs:Nápověda wiki

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Wiki Help)
Jump to navigation Jump to search
O této wiki(en) Směrnice(en) Organizace(en) Překlad(en) Úklid(en) Nápověda

Toto je stránka nápovědy pro editaci wiki OpenStreetMap. Hledáte-li pomoc pro jiný aspekt OpenStreetMap, navštivte, prosím, Hlavní stránku nápovědy.

Začínáme s editací wiki

Snažíme se vytvořit uživatelsky přívětivou wiki, která pomáhá přispěvatelům a uživatelům OpenStreetMap najít informace, které potřebují, snadno a rychle. Pokud můžete přispět, tak se, prosím, neostýchejte tuto wiki editovat. Naše obecná rada je buďte odvážní - pokud stránku lze vylepšit, pak na nic nečekejte a udělejte to!

Prostě na to skočte: Klikněte na 'Editovat' v horní části libovolné stránky a začněte upravovat její obsah. Před editací si ovšem potřebujete vytvořit účet pro wiki.

Pro úvodní instrukce o tom, jak editovat stránky wiki, se podívejte na Help:Wiki-Editing(en). Tam se vysvětluje něco z textové syntaxe wiki pro dosažení speciálních efektů, jako je tučné písmo a kurzíva. Možná budete chtít navštívit i nápovědu Wikipedie. Wikipedie je největší wiki online a má podrobné články pokrývající téměř každý představitelný aspekt editace stránek. Disponuje i skupinou dobrovolníků, kteří odpovídají na dotazy a pomáhají s editací(en). Wiki OpenStreetMap sdílí s Wikipedií stejnou platformu (jmenovitě Mediawiki), takže hodně z toho, co funguje tam, bude fungovat i zde.

Software Mediawiki

Nemůžeme pokrýt každé téma o Mediawiki na https://wiki.openstreetmap.org/. Prosíme, podívejte se na hlavní stránku nápovědy MediaWiki.

Směrnice wiki

Hlavní článek: Směrnice wiki(en)

Mějte na paměti, že kdokoliv může editovat cokoliv na wiki OSM. To jste i vy. Při přidávání do wiki byste se měli snažit najít správné místo v rámci současné struktury, abyste stavěli na informacích, které již máme. Je to lepší než vytvořit novou stránku jako vaši stránku, kde jsou věci popsány po vašem. Buďte také připraveni, že ostatní budou editovat stránku po vás.

Wiki aktuálně potřebuje nějakou reorganizaci a tato snaha je koordinována na stránce WikiProject Cleanup(en). Abychom toho dosáhli, mohou být potřebné přeuspořádání a mazání velkého rozsahu. Klidně se zapojte, ale u každé změny, která může být považována za destruktivní, byste měli zanechat poznámky na přidružené diskusní stránce, které vysvětlí, co děláte a proč. Opravdu velké změny, které mohou někoho rozčílit, je lepší nejdříve prodiskutovat. Navrhněte změnu, prodiskutujte jí a dosáhněte shody na nejlepší organizaci. Různí lidé mají různé názory, jak tyto wiki stránky organizovat.

Historie a Diskuse

Všechny stránky wiki mají přidruženou stránku historie, kde můžete vidět předchozí verze stránky. Také můžete vrátit zpět poslední editaci, pokud nejste spokojeni s jejím výsledkem (i když je vždy dobré si zobrazit náhled všech změn před uložením editace). K historii stránky se dostanete v pravém horním roku každé stránky wiki.

Kromě historie mají všechny stránky wiki také diskusní stránku. To je ideální místo pro diskusi o potenciálních změnách stránky, zejména pokud jsou významné nebo mohou být považovány za kontroverzní. Na diskusní stránku se dostanete kliknutím na "Diskuse" v horní části každé stránky.

Vytvořte si svou uživatelskou stránku

Možná budete chtít začít editací vaší uživatelské stránky. Pokud chcete komunitě OSM sdělit, kde jste (např. aby sousedící členové OSM s vámi mohli spolupracovat na mapování vašeho okolí), přidejte na spodek stránky nějaké odkazy na kategorie, jako třeba ty následující, které pomohou identifikovat oblast(i), kde chcete pomoci s mapováním:

[[Category:Users in země]]
[[Category:Users in provincie]]
[[Category:Users in město]]

Nahraďte země názvem vaší země, atd. Pak by se vaše uživatelské jméno mělo objevit ve stromu kategorií Users by country(en). Pokud náhodou jste prvním uživatelem v nějakém regionu (zemi, městě, atd.), pak se odkaz na kategorii ve spodní části stránky bude zobrazovat červeně, dokud někdo nevytvoří stránku kategorie. Pokud jste v editaci wiki nováčkem, pak si s tím nelamte hlavu, nakonec někdo tu kategorii pro vás vytvoří.

Povšimněte si, že vytváření uživatelských stránek není momentálně (19. 1. 2016) možné v prohlížeči Google Chrome, jelikož rámeček 'captcha' box (zadejte znaky zobrazené v rámečku níže) se nezobrazuje. Ale v Internet Exploreru to funguje dobře.

Můžete si také vytvořit uživatelské podstránky, kde si můžete cvičit editaci před tím, než napíšete něco na hlavní wiki. Wikipedie k tomu poskytuje nějakou nápovědu(en).

Pokud na server nahrajete váš obrázek nebo nějaký jiný obrázek specifický pro uživatelskou stránku, umístěte ho do kategorie Category:User images pomocí kódu [[Category:User images]].

Na vaši osobní stránku si můžete přidat připravené nálepky s různými informacemi pomocí zakázkových šablon. Zvolte si uživatelské rámečky(en) navštívením kategorie Category:Userbox(en).

Zobrazení OpenStreetMap

Tohle je wiki OpenStreetMap - takže samozřejmě můžete vložit mapu OpenStreetMap do libovolné stránky. Chcete-li použít statický obrázek mapy, podívejte se na Simple image MediaWiki Extension(en). Pokud chcete dynamickou pohyblivou mapu(en), podívejte se na Slippy Map MediaWiki Extension(en).

Vložení obrázků z Wikimedia Commons

Od dubna 2009 je možné vkládat obrázky z Wikimedia Commons do wiki OpenStreetMap.

Krátký návod: najděte na Wikimedia Commons požadovaný obrázek a vložte ho sem takto:

[[Image:Dunvegan_Castle_in_the_mist01editcrop_2007-08-22.jpg]]

Volby pro změnu velikosti a umístění jsou:

[[Image:obrázek.png|thumb/frame|left/right/center|velikost v bodech (např. 100px)|
alt=text popisující obrázek (užitečné pro lidi se čtečkami obrazovek)|
popis zobrazený pod obrázkem]]

Příklad:

[[Image:Dunvegan_Castle_in_the_mist01editcrop_2007-08-22.jpg|thumb|right|
200px|alt=fotografie hradu Dunvegan na ostrově Isle of Skye v mlze|
Hrad Dunvegan na ostrově Isle of Skye]]
vypadá takto:
fotografie hradu Dunvegan na ostrově Isle of Skye v mlze
Hrad Dunvegan na ostrově Isle of Skye

Podrobnější popis najdete na stránce Wikipedie  Nápověda:Obrázky.

Poznámka:
Používejte obrázky z Wikipedia pouze pokud licence je Public Domain, nebo CC-BY, nebo CC-BY-SA.
NESMÍTE používat obrázky s licencí GNU jako GFDL nebo GPL. V tomto případě můžete kontaktovat autora a zeptat se ho, zda chce uvolnit obrázek pro OSM pod licencí CC-BY-SA.
Pravděpodobně byste neměli používat jakýkoliv obrázek mapy z Wikimedia, i když je na Wikipedii prohlášen za CC-BY-SA, protože naše komunita používá přísnější kritéria týkající se odvozených děl.

Viz také Spolupráce s Wikipedií(en).

Jak vymazat keš stránky

Vložení zdrojového kódu

Obklopte váš kód značkami <source lang=*>...</source>, kde * je programovací jazyk - jeden z:

actionscript, ada, apache, applescript, asm, asp, autoit, bash, blitzbasic, bnf, c, c_mac, caddcl, cadlisp, cfdg, cfm, cpp, cpp-qt, csharp, css, d, delphi, diff, div, dos, eiffel, fortran, freebasic, gml, groovy, html4strict, idl, ini, inno, io, java, java5, javascript, latex, lisp, lua, matlab, mirc, mpasm, mysql, nsis, objc, ocaml, ocaml-brief, oobas, oracle8, pascal, perl, php, php-brief, plsql, python, qbasic, rails, reg, robots, ruby, sas, scheme, sdlbasic, smalltalk, smarty, sql, tcl, text, thinbasic, tsql, vb, vbnet, vhdl, visualfoxpro, winbatch, xml, xpp, z80

Poznámka: také můžete použít/zneužít zvýrazňování syntaxe jiného jazyka, pokud vámi požadovaný jazyk není uveden. Např pro Overpass QL(en) (viz příklady tam) často vypadá dobře kód "cpp". Pro Overpass XML samozřejmě použijte "xml".

Například:

<source lang=perl>
#-TEST--------------------------------------------------------------------------
our $help=0;
my $coord;
print "TEST\n\n";
</source>

se zobrazí jako:

#-TEST--------------------------------------------------------------------------
our $help=0;
my $coord; 
print "TEST\n\n";

Viz také