Uk:Довідник Вікі

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Uk:Wiki Help)
Jump to navigation Jump to search
Про вікі Настанови Організація Переклад Cleanup(en) Довідник

Ця довідкова сторінка створена, щоб надати допомогу в редагуванні вікі OpenStreetMap. Для отримання підтримки та інформації з інших аспектів OpenStreetMap, звертайтесь до сторінки основної Довідки.

Як почати редагувати вікі?

Ми маємо на меті створити дружне вікі-середовище, що допомагатиме учасникам OpenStreetMap та іншим знаходити потрібну інформацію просто і швидко. Якщо ви можете допомогти, будь ласка, приєднуйтесь до редагування вікі. Наша основна порада — будьте сміливішими, якщо сторінка потребує покращення — візьміть і зробіть її краще.

Починайте відразу: Натисніть 'Редагувати' вгорі будь-якої сторінки, щоб перейти безпосередньо до редагування її вмісту. Але вам потрібно створити обліковий запис в вікі, перед тим як розпочати.

Щоб отримати початкові інструкції, про те як редагувати сторінки вікі, прочитайте Help:Wiki-Editing. Тут розповідається про синтаксис вікі, за допомогою якого можливо створити певні ефекти: виділений текст чи текст курсивом. Ви можете також відвідати Довідку Вікіпедії. Вікіпедія — найбільша онлайн Вікі, яка має докладні статті, що покривають всі, які тільки можна уявити, аспекти редагування сторінок. Вона також має групу волонтерів які надають відповіді на запитання з редагування. Вікі OpenStreetMap використовує ту ж саму платформу, що і Вікіпедія (яка має назву Mediawiki), отже більшість порад працюватимуть й тут.

Керівні принципи Вікі

Основна стаття: Wiki guidelines

Запам’ятайте — будь-хто може редагувати будь-що в Вікі. І ви також. При додаванні до вікі, ви повинні знайти відповідне місце, в рамках існуючої структури, щоб спиратись на інформацію, що ми вже маємо. Це краще ніж створювати нову сторінку, як вашу, де інформація подається у ваш спосіб. Також треба бути готовим до того, що після вас сторінку будуть правити інші.

На поточний момент вікі потребує певної реорганізації, і ці зусилля координуються через WikiProject Cleanup. Великий обсг роботи з реорганізації чи вилучення потрібен для досягнення поставленої мети. Будь ласка, приєднуйтесь, але для всіх змін, що виглядають деструктивними, вам потрібно лишити пояснення та коментарі на пов’язаній сторінці обговорення, щоб розповісти про ваші дії і чому вони потрібні. Для дійсно великих змін, які можуть засмутити інших, найкращим вчинком буде попереднє їх обговорення. Пропонуйте зміни, обговорюйте їх, та досягайте домовленостей для кращої організації. Різні люди мають різні погляди на те як організувати сторінки вікі.

Історія та Обговорення

Всі сторінки вікі мають пов’язані сторінки історії, де ви можете переглянути попередні версії сторінки. Ви також можете відмінити останні зміни, якщо ви невдоволені їх результатом (звісно, завжди краще робити попередній перегляд перед збереженням правок). Перехід до сторінки історії змін знаходиться вгорі праворуч кожної сторінки вікі.

На додачу до історії, всі сторінки вікі також мають сторінку для обговорення. Це ідеальне місце для обговорення потенційних змін на сторінці, особливо, коли вони великі або можуть вважатись спірними. Перейти до неї можна натиснувши «Обговорення» вгорі кожної сторінки вікі.

Створіть сторінку користувача

Ви можете почати з редагування зі створення вашої сторінки користувача. Якщо ви бажаєте повідомити OSM-спільноті про ваше місце знаходження (наприклад, щоб ваші сусіди з OSM-спільноти могли співпрацювати з вами над мапою вашої місцевості), вставте посилання на категорії (дивись зразки нижче), які будуть з’являтись знизу вашої сторінки користувача, щоб можна було визначити місцевість над якою ви працюєте:

[[Category:Users in Country|Username]]
[[Category:Users in State/Province|Username]]
[[Category:Users in City|Username]]

Замініть Country назвою вашої країни (для України вкажіть Ukraine), Username — на ваше ім’я користувача, і так далі. Після цього ваше ім’я користувача буде з’являтись у дереві категорій Користувачі за географічними ознаками. Якщо ви є першим користувачем з вашого регіону (країни, міста, й т.д.), посилання на категорію знизу сторінки буде червоним, доки будь-хто не створить відповідну сторінку категорій. Якщо ви новачок у вікі-редагуванні, не турбуйтесь про це — хтось, більш досвідчений, може створити її для вас.

Ви також можете створити (під)сторінку користувача, щоб попрактикуватись перед створенням сторінок у основній Вікі. Вікіпедія надає деякі поради з цього питання.

Якщо ви завантажуєте власні зображення або інші зображення, потрібні для вашої сторінки користувача, розміщуйте їх у категорії Category:User images з кодом [[Category:User images]].

На вашій персональній сторінці ви можете готові стікери з різноманітної інформацією, використовуючи власні шаблони. Оберіть собі кілька Userboxes відвідавши Category:Userbox.

Показати мапу OpenStreetMap

Це Вікі OpenStreetMap, і, звичайно, ви можете вставити мапу OSM на будь-яку сторінку. Якщо ви бажаєте використовувати статичне зображення мапи — дивіться Simple image MediaWiki Extension. У разі використання динамічної мапи (Slippy Map) — дивіться Slippy Map MediaWiki Extension.

Вставка зображень з Wikimedia Commons

Починаючи з квітня 2009 року з’явилась можливість легко використовувати зображення з Wikimedia Commons у OSM-Вікі.

Коротке пояснення: знайдіть у Wikimedia Commons потрібне зображення та вставте його, як показано нижче:

[[Image:Dunvegan_Castle_in_the_mist01editcrop_2007-08-22.jpg]]

Параметри для зміни розміру та розміщення зображення на сторінці:

[[Image:image.png|thumb/frame|left/right/center|розмір в px (на прикл. 100px)|
alt=опис зображення (корисно для тих хто користується консольними оглядачами)|
опис який з’являється нас сторінці під зображенням]]

Приклад:

[[Image:Dunvegan_Castle_in_the_mist01editcrop_2007-08-22.jpg|thumb|right|
200px|alt=Фотографія замку Данвеган на острові Скай в тумані|
Замок Данвеган на острові Скай в тумані]]
Виглядатиме, як:
Фотографія замку Данвеган на острові Скай в тумані
Замок Данвеган на острові Скай в тумані

За більш докладною довідкою звертайтесь до Wikipedia Picture_tutorial.

До уваги:
Використовуйте зображення з Вікіпедії тільки якщо вони мають ліцензії Public Domain або CC-BY чи CC-BY-SA.
Ви не можете використовувати зображення, які мають GNU-подібні ліцензії, такі як: GFDL або GPL. Якщо ви все ж таки бажаєте скористатись такими зображеннями, зв’яжіться з автором та запросіть у нього згоду на використання таких зображень під ліцензією CC-BY-SA для OSM.
Ви, можливо, не зможете використовувати будь-які мапи з Вікіпедії, навіть якщо вони ліцензовані у Вікіпедії під cc-by-sa, тому що ця спільнота використовує більш жорсткі критерії, що до похідних творів.

Дивіться також Співпраця з Вікіпедія.

Вставка сирцевого коду

П: Чи можливо вставити де-який сирцевий код для перегляду на вікі-сторінці, так щоб він виглядав не-пропорційний текст з підсвічуванням синтаксису?

В: Так, використовуйте теґи <source lang=*>…</source> і замініть * на назву мови. Ось можливі варіанти:

actionscript, ada, apache, applescript, asm, asp, autoit, bash, blitzbasic, bnf, c, c_mac, caddcl, cadlisp, cfdg, cfm, cpp, cpp-qt, csharp, css, d, delphi, diff, div, dos, eiffel, fortran, freebasic, gml, groovy, html4strict, idl, ini, inno, io, java, java5, javascript, latex, lisp, lua, matlab, mirc, mpasm, mysql, nsis, objc, ocaml, ocaml-brief, oobas, oracle8, pascal, perl, php, php-brief, plsql, python, qbasic, rails, reg, robots, ruby, sas, scheme, sdlbasic, smalltalk, smarty, sql, tcl, text, thinbasic, tsql, vb, vbnet, vhdl, visualfoxpro, winbatch, xml, xpp, z80

На приклад:

<source lang=perl>
#-TEST--------------------------------------------------------------------------
our $help=0;
my $coord;
print "TEST\n\n";
</source>

буде показано, як:

#-TEST--------------------------------------------------------------------------
our $help=0;
my $coord; 
print "TEST\n\n";

Дивіться також