Pl:Wstęp

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:About)
Jump to navigation Jump to search
Spis treści O projekcie OpenStreetMap Przeglądanie Jak wnieść wkład Wkład w dane mapowe Edytowanie Słowniczek Przewodnik dla początkujących

OpenStreetMap jest edytowalną mapą całego świata zbudowaną w większości od podstaw i opublikowaną na licencji otwierającej jej zawartość.

Licencja OpenStreetMap pozwala na nieograniczony (lub prawie nieograniczony) dostęp do obrazów naszej mapy oraz wszystkich danych, dzięki którym jest tworzona, a sam projekt ma na celu promocję nowych i interesujących sposobów wykorzystania tych danych. Zobacz Często zadawane pytania w celu uzyskania informacji dlaczego potrzebujemy otwartych map oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie Dlaczego po prostu nie użyć map Google?.

Mapa

Przeglądanie naszej mapy jest proste. Mapa nie jest jeszcze ukończona, ale mamy całkowite pokrycie niektórych miejsc (gdziekolwiek mapa była tworzona bardziej entuzjastycznie). Dane pochodzące z tej mapy już zaczęły być wykorzystywane na różne interesujące sposoby przez zarówno osoby prywatne jak i komercyjne firmy.

Mapowanie

To nie jest jedynie projekt oprogramowania. Odchodzimy od ekranów naszych komputerów i przemierzamy miasta i wioski w celu tworzenia naszej mapy. Tworzenie tej mapy jest bardzo społecznym wysiłkiem. Wykorzystujemy oprogramowanie umożliwiające edycję mapy w stylu wiki, dzięki czemu nasze mapy stają się większe i lepsze. Mając odbiornik GPS możesz też udostępnić dowolne ślady, które zapisałeś. Możemy też tworzyć mapy na podstawie obrazów satelitarnych i lotniczych z Geoportalu czy Binga. Możesz zacząć edycję swojej mapy od razu używając edytora online iD lub ściągnąć aplikację desktopową JOSM.

Programowanie

Tworzenie oprogramowania pozwala na rozwijanie projektu w wielu różnych kierunkach. Jak wspomniano powyżej, stworzyliśmy wiele różnych narzędzi do edycji map. Zresztą, cała OpenStreetMap bazuje na otwartym oprogramowaniu począwszy od interfejsu web mapy aż do dostępu do jej danych (API oparte na web service umożliwiające odczyt i modyfikację mapy). Jest wiele miejsca na inne aplikacje, które wykorzystują nasze dane, ale potrzebujemy również pomocy przy naprawianiu błędów i dodawaniu nowych funkcji do podstawowych komponentów.

Zainteresowany uczestniczeniem w projekcie? Nowi twórcy mapy OpenStreetMap oraz twórcy oprogramowania są zawsze mile widziani!

Fundacja OpenStreetMap

Fundacja OpenStreetMap jest organizacją, która zajmuje się zbieraniem pieniędzy na utrzymywanie serwerów stanowiących podstawę projektu. Jej rolą jest pomaganie uczestnikom projektu; nie kontroluje ona jednak tego projektu, ani nie jest właścicielem danych tworzących mapę OSM. Fundacja wspomaga rozwój, tworzenie i rozpowszechnianie wolnych danych geograficznych oraz pomaga każdemu w uzyskaniu i dzieleniu się tymi danymi.