Pl:Bing Maps

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Uwaga, strona jest obecnie w tłumaczeniu z języka niemieckiego!

Bing, to wyszukiwarka Microsoftu, która dodatkowo – podobnie jak Google – oferuje także mapę świata. Platforma ta była wcześniej znana pod nazwą Virtual Earth. Zawiera ona zestaw zdjęć satelitarnych oraz lotniczych, API do map www, wyszukiwarkę tras itd. Za tym wszystkim znajduje się zastrzeżona baza danych, udostępniająca licencjonowane zawierająca materiały różnych producent=ow baz danych geograficznych. Bing funkcjonuje więc podobnie jak maps.google.com, maps.yahoo.com, mapquest.com i prawie każdy inny dostawca map. Jednakże mapy te, przedstawiane często jako „wolne“ i bezpłatne, podlegają w rzeczywistości silnym ograniczeniom w dostępności i zakresie funkcji z powodu ograniczeń licencyjnych.

W każdym razie … Bing Maps stara się współpracować z OpenStreetMap w paru obszarach:

OpenStreetMap w platformie Bing

Bing zintegrował warstwę z mapami OpenStreetMap na swojej stronie. Można oglądać je tu: www.bing.com (potrzebny jest Microsoft Silverlight) oraz w obszarze Map Apps.

Drugiego sierpnia 2010 została poza tym opublikowana następująca informacja: „Microsoft launches an OpenStreetMap Mapnik layer on Bing Maps.“

Bing daje do dyspozycji projektu OpenStreetMap swoje zdjęcia lotnicze

Bing stwierdził, że wolno nam, mapowiczom projektu OpenStreetMap, używać ich zdjęć w naszych edytorach jako podkłady do rysowania map.

Poniżej artykuły na ten temat:

Istnieją liczne inne źródła zdjęć: Ortofotomapy. Od wielu lat np. Yahoo! zezwala nam wspaniałomyślnie na używanie ich zdjęć satelitarnych, jednakże jakość i obszar który pokrywają zdjęcia Bing przewyższaja ich dane.

Użytkowanie zdjęć lotniczych i satelitarnych Bing

Ważna uwaga: W niektórych miejscowościach niestety zdarza się, że zdjęcia nie znajdują się w prawidłowej pozycji lecz są przesuniekte o kilka bądź nawet kilkadziesiąt metrów. Dlatego jest bardzo ważne, by przed rozpoczęciem rysowania mapy na nieznanym sobie terenie na podstawie tego materiału sprawdzić położenie e Lagegenauigkeit der Luftbilder anhand der in OSM hinterlegten GPS-Spuren zu überprüfen. Ślady GPS powinny pokrywać się dla większego obszaru z przebiegiem ulic ze zdjęć Bing. Lista dużych miast Polski dla których położenie zdjęc Bing jest prawidłowe:

  1. Łódź

Prosimy użytkowników by uzupełniać listę...

Potlatch

Zdjęcia z Bing można wybrać jako tło w edytorze Potlatch 2.

JOSM

WJOSM znajdziesz zdjęcia lotnicze w menu "Background" pod "BING". Za pomocą jednego kliknięcia zdjęcia zostają zaladowane w JOSM jako tło.

Jako metodę projekcji należy koniecznie wybrać "Merkator" (metoda jest ustawiona domyślnie): W menu "Edycja", Punkt "Ustawienia", 3. Ikonka od góry (Siatka), Zakładka "metoda rzutowania" --> "Metoda projekcji" wybieramy ustawienie "Merkator" .

Po powiększeniu wycinka mapy znika zdjęcie lotnicze i zostaje zastąpione przez białą powierzchnię z aparatem fotograficznym. Można temu zapobiec: powiększyć fragment mapy, aż zdjęcie zniknie i pojawi się symbol aparatu fotograficznego, potem znów zmniejszyć wycinek, aż pojawi się zdjęcie. Dann über rechten Mausklick im dann erscheinenden Popupmenu "Autom. Zoom" deaktivieren.

Inne edytory

Możliwe jest wspomaganie edycji w innych edytorach. Jest to obecnie realizowane przez deweloperów.

Source-Tag

Microsoft nie wymaga wprowadzania tagu Source (podawania źródła edycji). Jednakże do celów oceny wprowadzanych danych może być sensowne wprowadzanie takiej informacji source=Bing.

http://mvexel.dev.openstreetmap.org/bing/

Pokrycie obszarów, wiek i rozdzielczość zdjęć

Obszary i miejsca z dostępnymi zdjęciami Bing dostępne są na mapie na mapie orientacyjnej: Pokrycie obszarów, wiek i rozdzielczość zdjęć w różnych poziomach zbliżenia. Zalecamy, by koniecznie zoomować do najwyższej możliwej rozdzielczości zdjęć do rysowania mapy! Uwaga: Podane przez Bing informacje dotyczące roku wykonania zdjęcia nie zgadzają się we wszystkich przypadkach, jak w wielu przypadkach stwierdzili mapowicze znający te miejsca. Doświadczenia mapowiczów zostały zebrane w następującej liście:

Uwaga, tu potrzeba umieszczenia polskiej listy, poniższa lista jest z RFN!

Poglądowa mapa pokrycia obszarów
Kolor Znaczenie Rozdzielczość
Zielony Zdjęcie lotnicze od z=14
Czerwony w z=14 niczego nie znaleziono
Reszta nie sprawdzone
Liste der Abdeckung, mit Hinweisen zu Alter und Auflösung
Karte der Abdeckung, mit Alter und Auflösung alternativ: [1]

Błędy

Niestety nie wszędzie na świecie da się używać materiałów z Bing. W niektórych miejscach doszło do zniekształceń mapy lub ich skala nie pasuje do Josm. Przykłady w RFN to miejscowości Simmerath lub Monschau. Przykładowo Aachen w RFN jest przynajmniej częściowo nie nadajace się do użytku.

Linki zewnętrzne

Visiting Bing's imaging center (englisch)