Pl:Tag:highway=escape

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = escape
(droga = ucieczka)
Vienna Convention road sign G19.svg
Opis
Awaryjny pas ucieczkowy pozwala w bezpieczny sposób zatrzymać rozpędzony pojazd. Show/edit corresponding data item.
Grupa: Drogi
Używane do tych elementów
nie może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzonyPage for proposal

 Awaryjny pas ucieczkowy, rampa ratunkowa to specjalnie przygotowany wyłączony z ruchu odcinek terenu przeważnie wypełniony żwirem. Z tym obiektem można spotkać się u podnóża gór pod koniec ostrych i/ lub długich spadków dróg najczęściej autostradowych i ekspresowych w obszarach górzystych.
Zadaniem rampy ratunkowej jest zatrzymanie w bezpieczny sposób pojazdu (najczęściej dotyczy samochodów ciężarowych) nabierającego prędkości wskutek awarii układu hamulcowego, wynikającego zwykle z braku umiejętności jazdy w górach bezpośrednio na skutek tzw. spaleniu hamulców w procesie zwanym fadingiem.

Przykładowe zdjęcia

Typy Awaryjnych pasów ucieczkowych

  • Łoże wychwytne: obszar przylegający do drogi wypełniony sypkim żwirem, pozwala na skutek tarcia wyhamować pojazd. Ten obiekt, aby poprawnie spełnić swoją funkcję, musi być odpowiednio długi i wypełniony właściwą frakcją żwiru.
  • Grawitacyjny awaryjny pas ucieczkowy: jest długim równoległym, pochylonym do góry odcinkiem drogi. W związku z dużą długością odcinka drogi, auto po wyhamowaniu musi zostać wycofane.
  • Piaskowy awaryjny pas ucieczkowy: jest krótkim obiektem wypełnionym luźnym piaskiem. Ten obiekt w pewnych warunkach atmosferycznych może spowodować przewrócenie się wyhamowywanego pojazdu z powodu warunków atmosferycznych, podczas których piasek może być nierównomiernie mokry, zamarznięty.
  • Mechaniczny awaryjny pas ucieczkowy: to patentowy system z wykorzystaniem sieci ze stali nierdzewnej, rozwieszonej w poprzek pasa poprzedzony elementami betonowymi. Mechaniczne pasy ucieczkowe są zazwyczaj krótsze od grawitacyjnych, mogą być pochylone i posiadać podgrzewaną nawierzchnię zapobiegającą akumulacji śniegu, lodu.
  • Alternatywy: np bariery wyhamowujcie pojazd.

Mapowanie

  • Zastosuj highway=escape wyłącznie dla odcinka rampy ratunkowej.
  • escape:type=* W celu wskazania wybranego typu. (sprawdź taginfo lista aktualnie stosowanych znaczników.)
  • Przed awaryjnym pasem ucieczkowym dodaj do drogi access:lanes=* z np. yes|yes|escape w przypadku drogi z 3-ma pasami drogowymi, prawy pas prowadzi do pasa ucieczkowego

Renderowanie - propozycja

Sillitoe-dred.png

Zobacz tez

Możliwe błędy tagowania

Jeśli znasz miejsca z tym tagiem, sprawdź, czy można je oznaczyć innym tagiem.
Automatyczne zmiany są bardzo odradzane, chyba że naprawdę wiesz, co robisz!