Pl:Tag:highway=escape

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = escape
(droga = ucieczka)
Vienna Convention road sign G19.svg
Opis
Awaryjny pas ucieczkowy pozwala w bezpieczny sposób zatrzymać rozpędzony pojazd. Edit or translate this description.
Grupa: Drogi
Używane do tych elementów
nie może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzonyPage for proposal

 Awaryjny pas ucieczkowy, rampa ratunkowa to specjalnie przygotowany wyłączony z ruchu odcinek terenu przeważnie wypełniony żwirem. Z tym obiektem można spotkać się u podnóża gór pod koniec ostrych i/ lub długich spadków dróg najczęściej autostradowych i ekspresowych w obszarach górzystych.
Zadaniem rampy ratunkowej jest zatrzymanie w bezpieczny sposób pojazdu (najczęściej dotyczy samochodów ciężarowych) nabierającego prędkości wskutek awarii układu hamulcowego, wynikającego zwykle z braku umiejętności jazdy w górach bezpośrednio na skutek tzw. spaleniu hamulców w procesie zwanym fadingiem.

Przykładowe zdjęcia

Typy Awaryjnych pasów ucieczkowych

  • Łoże wychwytne: obszar przylegający do drogi wypełniony sypkim żwirem, pozwala na skutek tarcia wyhamować pojazd. Ten obiekt, aby poprawnie spełnić swoją funkcję, musi być odpowiednio długi i wypełniony właściwą frakcją żwiru.
  • Grawitacyjny awaryjny pas ucieczkowy: jest długim równoległym, pochylonym do góry odcinkiem drogi. W związku z dużą długością odcinka drogi, auto po wyhamowaniu musi zostać wycofane.
  • Piaskowy awaryjny pas ucieczkowy: jest krótkim obiektem wypełnionym luźnym piaskiem. Ten obiekt w pewnych warunkach atmosferycznych może spowodować przewrócenie się wyhamowywanego pojazdu z powodu warunków atmosferycznych, podczas których piasek może być nierównomiernie mokry, zamarznięty.
  • Mechaniczny awaryjny pas ucieczkowy: to patentowy system z wykorzystaniem sieci ze stali nierdzewnej, rozwieszonej w poprzek pasa poprzedzony elementami betonowymi. Mechaniczne pasy ucieczkowe są zazwyczaj krótsze od grawitacyjnych, mogą być pochylone i posiadać podgrzewaną nawierzchnię zapobiegającą akumulacji śniegu, lodu.
  • Alternatywy: np bariery wyhamowujcie pojazd.

Mapowanie

  • Zastosuj highway=escape wyłącznie dla odcinka rampy ratunkowej.
  • escape:type=* W celu wskazania wybranego typu. (sprawdź taginfo lista aktualnie stosowanych znaczników.)
  • Przed awaryjnym pasem ucieczkowym dodaj do drogi access:lanes=* z np. yes|yes|escape w przypadku drogi z 3-ma pasami drogowymi, prawy pas prowadzi do pasa ucieczkowego

Renderowanie - propozycja

Sillitoe-dred.png

Zobacz tez

Możliwe błędy tagowania

Jeśli znasz miejsca z tym tagiem, sprawdź, czy można je oznaczyć innym tagiem.
Automatyczne zmiany są bardzo odradzane, chyba że naprawdę wiesz, co robisz!