Cs:Tag:highway=escape

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Tag:highway=escape
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg highway = escape
A7-Notbremsweg.jpg
Popis
Únikový pruh na dlouhých klesáních, kde je možno nouzově zastavit nákladní vozidlo po selhání brzd. Edit or translate this description.
Skupina: Silnice
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlumůže být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: schválenoPage for proposal

Únikový pruh (runaway truck ramp) je dopravní zařízení, které umožňuje vozidlu, které má problémy s brzděním, bezpečně zastavit. Jedná se většinou o dlouhý jízdní pruh naplněný pískem nebo štěrkem, který je poblíž silnice s velkým klesáním a je navržen tak, aby se na něj vešla velká nákladní vozidla. Hluboký štěrk umožňuje postupné vyprchání hybnosti vozidla kontrolovaným a relativně bezpečným způsobem a umožňuje řidiči bezpečně zastavit.

Příklady

Většina dálnic má únikové pruhy na strmých a dlouhých klesáních.

Přehled typů únikových pruhů

  • Arrester bed: štěrkem naplněná rampa přilehlá k silnici, která využívá valivý odpor k zastavení vozidla. Potřebná délka rampy závisí na hmotnosti a rychlosti vozidla, sklonu pruhu a valivému odporu štěrku.
  • Gravity escape ramp: dlouhá vzhůru nakloněná cesta paralelní se silnicí. Musí být docela dlouhá. Řízení může být pro řidiče obtížné. Jedním z problémů je couvání zpět po zastavení vozidla.
  • Sand pile escape ramp: krátký pruh naplněný hromadami písku. Problémem je velké zpomalení a to, že písek je ovlivňován povětrnostními podmínkami (vlhkostí a mrazem), dále možné převrácení vozidla po nárazu do hromady.
  • Mechanical-arrestor escape ramp: patentovaný systém z nerezových železných sítí, které pokrývají zpevněnou rampu a zadrží nebrzděné vozidlo. Rampy tohoto typu jsou obvykle kratší než gravitační rampy a mohou směřovat i z kopce. Jedna taková rampa je v Avonu, CT, USA a má elektricky vyhřívaný povrch, aby se na ní nehromadil sníh a led.
  • Alternativy: jako třeba bariéry pro zastavení vozidel.

Značení

  • Použijte značku highway=escape pro únikový pruh
  • Značkou escape:type=* můžete popsat typ únikového pruhu. (viz taginfo pro seznam aktuálně používaných hodnot)
  • Před samotným únikovým pruhem, přidejte access:lanes=* s hodnotou yes|yes|escape v případě tří pruhů, ze kterých pravý pruh vede k únikovému pruhu.

Viz také

Možné chyby ve značení

Pokud znáte místa s touto značkou, ověřte, zda je není možné označit jinak.
Silně nedoporučujeme automatizované editace, pokud ovšem opravdu nevíte, co se chystáte udělat!