Cs:Tag:highway=motorway

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Tag:highway=motorway
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg highway = motorway
A4-passante di mestre dd.png
Popis
Dálnice Edit or translate this description.
Skupina: Silnice
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlumůže být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Implikuje
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: používáno

Značka highway=motorway se používá k označení nejlepších silnic v zemi.

Typicky se highway=motorway používá pouze na dálnicích nebo vybraných rychlostních silnicích v závislosti na místním kontextu a převažujících konvencích.

Obecně se silnice za dálnice vyhlašují vládními dokumenty a mají oficiální status silnic s kontrolovaným vjezdem, někdy to znamená, že mají v názvu termíny jako motorway, freeway nebo expressway. Tyto druhy silnic obvykle mají zvláštní postavení dle zákona a sadu zákonů, která se týká pouze jich. Obecně se na silnice značené highway=motorway povoluje vjezd pouze nějakým druhům vozidel, například se zakazuje vstup chodcům, cyklistům, dobytku, jezdcům na koni a podobně.

Vybrané rychlostní silnice, které lze zatřídit jako highway=motorway, zahrnují ty, které:

  • obecně připomínají dálnice a nesmí obsahovat křižovatky;
  • mají typicky alespoň dva jízdní pruhy v každém směru, které musí být nějak oddělené;
  • mají příjezdové cesty pouze pro servisní účely, jako třeba malý počet příjezdových cest obsluhujících ne-rezidenční nemovitosti, účelové komunikace k infrastruktuře, nebo k odpočívadlům nebo zálivům, které mohou být obvyklejší na venkově

Pro silnice, které neodpovídají výše uvedeným požadavkům, zvažte použití highway=trunk. Podívejte se na stránku Highway:International equivalence pro návod k použití značky highway=motorway v různých zemích.

Značka highway=motorway_link by se měla používat pro nájezdy a výjezdy z a na dálnici. Tam, kde jedna dálnice končí, nebo začíná na jiné, se dá použít značka highway=motorway_link pro oddělení a identifikaci různých dálnic a pokračující trasy; což znamená, že dvě cesty highway=motorway, které se oddělují nebo spojují by se neměly potkat nebo spojit v OpenStreetMap, ale radši by měly být oddělené cestami highway=motorway_link.

Česko

Dálnice (D) (značka IP14a) vyhrazená motorovým vozidlům, nebo silnice stavěná v těchto parametrech. Těleso komunikace má dvě směrově oddělené části, kde každá má dva a více pruhů, případně odstavný pruh. Křižovatky jsou mimoúrovňové. V jiných zemích je ekvivaletní k Freeway, Autobahn atd.

Implicitní hodnoty

I když rámeček vpravo zobrazuje některé implicitní značky, tyto byly několikrát změněny, jsou obvykle závislé na zemi a komunita se na nich úplně neshoduje. Radši je, prosím, značte i tak, aby se vyhnulo jakýmkoliv pochybnostem.

Jak mapovat

highway=motorway, lanes=4, oneway=yes, int_ref=E 451, ref=A 5, destination:Darmstadt

Dálnice se normálně zakresluje jako posloupnost dvou paralelních cest, každou pro jeden jízdní směr označených highway=motorway. Tyto cesty by měly směřovat ve směru jízdy a být označeny oneway=yes. V málo rozšířeném případě, kde doprava vede v obou směrech na jednom jízdním pásu ji zakreslete jako jednu cestu a označte oneway=no. Když kreslíte paralelní cesty, umisťujte uzly pro každý směr vedle sebe, protože to vede k lepšímu zobrazení na většině map. Můžete použít následující značky:

Schéma značení pro highway=motorway
Značka Popis Příklad
name=* Název dálnice. Autostrada dei Fiori
ref=* Kód dálnice v národní dálniční síti. A 3
oneway=yes Viz oddíl Jak mapovat
lanes=* Počet jízdních pruhů. 3
maxspeed=* Maximální povolená rychlost (v km/h). 130
minspeed=* Minimální rychlost jízdy na dálnici (v km/h). 50
destination=* Název města ve směru dálnice. Normálně je zapsán na ceduli, která je u nájezdu. Frankfurt
carriageway_ref=* Ve Velké Británii, referenční číslo jízdního pásu, jak je zobrazeno na značkách Highway Agency B

Zvažte přidání všech cest dálnice do relace typu (jakého typu? PeterIto 02:47, 20. ledna 2013 (UTC)).

V každém bodě, kde je číslovaný sjezd, použijte značku highway=motorway_junction, abyste zaznamenali číslo sjezdu.

Mezinárodní ekvivalence

Země Dopravní značka Popis Více
Austrálie Motorways, freeways, a silnice podobné freeway.
Rozdělené silnice se dvěma nebo třemi jízdními pruhy v každém směru, omezený nájezd jen v místě dálničního nájezdu, bez semaforů. Obecně maximální rychlost 100 nebo 110 km/h. Příklad: Hume Freeway.
Australian Roads Tagging
Rakousko Autobahn Autobahn WikiProject Austria/Autobahnen
Bělorusko автомагистраль (avtomagistral')
Belgie Autosnelweg/Autoroute/Autobahn nl:autosnelweg fr:autoroute de:autobahn maxspeed=120 km/h
Brazílie Autoestradas, >80 km/h
Chorvatsko Autocesta
Česko Dálnice Dálnice Cs:WikiProjekt Česko/Značení silnic
Dánsko Motorvej Motorvej Danish Map Features
Dominikánská republika Autopista
Francie France road sign C207.svg autoroute (A) Fr:Map Features
Filipíny Expressways (převážně placené).
Příkladem jsou North Luzon Expressway (NLEX), South Luzon Expressway (SLEX), Metro Manila Skyway, Subic - Clark - Tarlac Expressway (SCTEX), Tarlac - Pangasinan - La Union Expressway (TPLEX), Manila - Cavite Expressway (CAVITEX/Coastal Road), atd.
Philippines/Mapping conventions#Roads
Německo Autobahn Autobahn WikiProject Germany/Autobahn
Řecko Αυτοκινητόδρομος Αυτοκινητόδρομος WikiProject Greece/Motorways
Hong Kong Hong Kong road sign (Expressway Begins).svg Označené expressway, silniční tunely a oblasti s tunely Zh-hant:Hong Kong tagging
Maďarsko Autópálya Autópálya WikiProject Hungary/Gyorsforgalmi út
Indonésie Indonesia road sign (Guide) 4a.svg Jalan Tol
Írán
Freeway in Iran.png
Dálnice podle definice Iranian National Standardization Organization.
Izrael Dálnice Kwish Mahir
Itálie Autostrada Autostrada, compresi i raccordi autostradali come le tangenziali di Milano e il Grande Raccordo Anulare di Roma. It:Italian Roads Tagging
Japonsko Japan road sign 325.svg Expressway nebo motor road. Normálně rozdělené, se dvěma jízdními pruhy v každém směru.
Korea Korean Highway 3.svg Rozdělená dálnice se dvěma nebo třemi jízdními pruhy v každém směru označená červenomodrým štítem (placené silnice). Také některé národní tahy (modrý ovál), které byly povýšeny na status dálnice (bezplatné). Ko:Map Features
Korea Motorways
Nizozemí Autosnelweg Autosnelweg Kaarteigenschappen
Norsko No sign-MotorwayStart Duel-502.png Motorvei No:Map_Features#Road_classes
Polsko Autostrada Autostrada WikiProject Poland/Klasyfikacja dróg
Portugalsko Auto-estrada – národní silniční institut změnil ozančení na IP (Itinerário Principal) nebo IC (Itinerário Complementar). Ovšem stále existují některé nepřejmenované "Auto-estradas", takže si drží svůj název.
Rumunsko Romania road sign G6.svg [W] Autostradă
Rusko 5.1 Russian road sign.svg автомагистраль (avtomagistral'), которая уже имеет статус trunk. RU:Map Features:highway
Slovensko DiaľnicaRýchlostná cesta Diaľnica & Rýchlostná cesta
Španělsko Autopista/Autovía WikiProject Spain/Autopista Normalización
Švédsko Motorväg Sv:Map Features#Vägar
Švýcarsko Autobahn Autobahn / autoroute
Turecko Turkey road sign B-18.svg [W] Otoyol
Velká Británie UK traffic sign 2901.svg motorway
USA Freeway, turnpike nebo interstate
Rozdělené dálnice, normálně se dvěma nebo třemi jízdními pruhy v každém směru. Vjezd pouze po nájezdu. Zahrnuje všechny Interstate Highways (s několika málo výjimkami) a některými US a state highways (nebo jejich části).

Kontrola kvality