Cs:Tag:highway=bridleway

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = bridleway
Bridleway, Dorset - geograph.org.uk - 156273.jpg
Popis
Stezka určená pro jezdce na koni Edit this description in the wiki page. Edit this description in the data item.
Vykreslování v OSM Carto
Rendering-highway bridleway.png
Skupina: Silnice
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlumůže být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Implikuje
Vhodné kombinace
Status: de facto

Stezka primárně určená pro jízdu na koni a také pro chodce (v závislosti na zákonech dané země). Mohou být právně vyhrazené pro chodce a jezdce na koni. V závislosti na zemi může být vjezd povolen i cyklistům, i když povrch cesty nemusí být pro cyklisty vhodný.

Jak mapovat

ElementWay.png

Chcete-li zmapovat stezku určenou pro jezdce na koni, pak stačí zakreslit prostou cestu a přidat na ni značku highway=bridleway. Můžete také přidat značky name=* a ref=*, je-li to vhodné.

Předpisy podle zemí

Anglie a Wales: Veřejné stezky pro jezdce na koni

Hlavní článek: Ustanovení přístupu v UK - Anglie a Wales

Hodně stezek pro jezdce na koni v Anglii a Walesu jsou veřejné, právně označené jako "Public bridleways". To dává právo je používat pěšími i jezdci. Vjezd cyklistů je také povolen (zákonem Countryside Act of 1968), pokud ovšem není určeno jinak místní samosprávou. Obvykle jsou značené jako "ne pro cyklisty" a tam, kde tato značka chybí, je rozumné předpokládat, že cyklisté mají vjezd povolen. Neexistuje ovšem žádná povinnost udělat cesty sjízdné pro cyklisty.

Veřejné stezky pro jezdce by na konci měly být značeny: highway=bridleway a designation=public_bridleway

Německo: Veřejné cesty vs. lesy/zemědělská půda

V Německu jsou stezky pro jezdce na koni regulovány dopravním předpisem (Straßenverkehrsordnung). Modrá dopravní značka StVO 238 vyhrazuje cestu pouze pro jízdu na koni. Tedy použití chodci, cyklisty a motorovými vozidly je zakázáno, pokud není povoleno doplňkovou dopravní značkou.

Pouze takové veřejné stezky pro jezdce na koni by se měly značit jako highway=bridleway.

Zeichen 238.svg

Na druhou stranu v lesích a na zemědělské půdě je přístup regulován jednotlivými zákony federálních států. Často je jízda na koni obecně zakázána v lese a povolena pouze na určitých cestách. Toto je nějak vyznačeno, např. malými cedulemi podél těchto cest.

Reiterlaubnis am Waldweg DE.jpg

Tedy, jelikož je použití pro jízdu na koni podřízeným aspektem těchto lesnických cest, tyto by neměly být značeny jako 'bridleways', ale spíše jako highway=track, pokud mohou být použity dvoustopými (lesnickými) vozidly, jinak jako highway=path. Dále se přístup pro jezdce na koni značí značkou horse=yes. Další podrobnosti o zákonech jednotlivých států lze najít na odpovídající německé stránce Wikipedie.

Vykreslování

Mapnik: Rendering-highway bridleway.png

Viz také