Cs:Key:service

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:service
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg service
Osm element key.svg
Popis
Poskytuje doplňkové informace o silnici, železnici, vodní cestě, nebo nabízených službách. Edit or translate this description.
Skupina: Vlastnosti
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošepoužití na relaci nespecifikováno
Vyžaduje
Wikidata
Status: používáno

Značka service=* se používá k poskytnutí doplňujících informací, které závisí na kontextu použití "vyšší" značky na stejném objektu. (Neměla by se objevovat sama o sobě.) Používá se k popisu služby nebo služeb nabízených prodejnou nebo servisem aut, nebo k popisu detailů o silnici, železnici nebo vodní cestě.

Použití u shop=car a shop=car_repair

Viz stránky značek shop=car a shop=car_repair, kde najdete popis, jak se používá značka service=*, kterou se popisuje typ nabízených služeb.

Silnice

Značka service=* může být použita pro poskytnutí doplňujících informací u silnice highway=service. Je-li to vhodné, přidejte i oneway=yes/no.

Železnice

Značka service=* se používá pro detailnější popis méně významných kolejí, které jsou na nádražích a seřadištích stále značeny railway=*.

Koleje, které prochází přímo přes stanici, aniž by odbočovali vlevo nebo vpravo, se na výhybkách značí usage=main/branch/industrial/military/test bez service=*. To je užitečné pro renderery (např. OSM Carto), které mohou skrýt méně významné tratě v nižších úrovních přiblížení a pro železniční navigaci, která může upřednostňovat nejrychlejší cestu skrz stanici (zatáčení vlevo/vpravo na výhybkách vyžaduje snížení rychlosti).

Značka service=* je víceméně nezávislá na třídě vlaků, která používá trať. U značky service=* nezáleží, zda je trať používána pouze místními vlaky nebo dálkovými či vysokorychlostními vlaky. Značky service=* a usage=main/branch závisí pouze na signalizaci, povolené rychlosti na trati a na vlastnostech.

Siding-tagging.svg

Viz také landuse=railway o mapování nepřístupných oblastí železničních seřaďovacích nádraží.

Seřaďovací nádraží

Tato značka se používá pro koleje na seřaďovacím nádraží, které je řízeno železniční společností (na rozdíl od vleček).

Rozdíl mezi seřaďovacím nádražím a výhybnou je, že výhybna nemá hlavní semafor, kdežto kolej na seřaďovacím nádraží ho má.

Některá seřaďovací nádraží mají očíslované koleje, jejichž čísla můžete zvenčí vidět. Tyto se značí railway:track_ref=*. Někdy tato čísla lze odvodit pouze z čísel semaforů.

Výhybna

Tato značka se používá pro kolej, která vede souběžně s hlavní kolejí a je k ní připojena. Tato kolej slouží k předjíždění pomalejších vlaků nebo pro nástup/výstup cestujících, pokud hlavní kolej nemá nástupiště. Někdy je obtížné takovouto kolej odlišit od hlavní koleje.

Siding.png

Vlečka

Tato značka se používá pro krátké tratě, které připojují továrny nebo elektrárny k hlavní železniční síti.

Spur.png

Kolejová spojka

Tato značka se používá pro kolej dlouhou jen několik metrů, která spojuje koleje s odlišným směrem jízdy. Nachází se pouze na dvou nebo vícekolejných železničních tratích. Často se nachází ve stanicích a na kříženích.

Pokud je kolejová spojka připojena k vlečce, měla by být označena service=spur. Kolejová spojka mezi dvěma service=yard je také service=yard.

Koleje by se měly značit service=crossover pouze pokud jsou připojeny ke kolejím , které mají usage=main/branch/… a žádnou značku service=*.

Viz diskusi na http://lists.openrailwaymap.org/archives/openrailwaymap/2015-December/000378.html(de) a https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1971(en).

Crossover.png

Vodní cesty

Značka service=* může být použita pro rozlišení člověkem vytvořené vodní cesty (waterway=canal):

Warning: Default sort key "service" overrides earlier default sort key "Key:service".