Cs:Key:usage

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:usage
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg usage
Osm element key.svg
Popis
Popisuje primární využití železnice nebo potrubního vedení. Edit or translate this description.
Skupina: Železnice
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlumůže být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Wikidata
Status: používáno

Železnice

Klíčem usage=* se popisuje hlavní použití železniční trati. Toto je v principu nezávislé na druhu trati. Často se používá se značkami railway=rail a railway=narrow_gauge.

Rozlišení mezi hlavní a regionální tratí by obecně mělo být jasné, ale v některých případech může být vágní, například pokud je regionální trať hodně dlouhá. V tabulce jsou popsána obecná kritéria, ale každý případ by se měl zvažovat individuálně. Často je regionální trať pojmenována tak, že je to patrné z jejího názvu, i když se občas najdou trati, které mají v názvu hlavní trať, ale měly by být ve skutečnosti označeny jako trať regionální.

Rozlišení mezi ostatními typy použití by mělo být zjevnější.

Uvnitř oblasti železniční stanice používejte usage=* pouze pro hlavní koleje (nikoliv pro koleje na seřadišti nebo výhybny). Toto také platí pro kolejové spojky a předjížděcí koleje mimo železniční stanice. Vždy používejte usage=* pouze na hlavních tratích (mimo výjimku uvedenou výše).

Siding-tagging.svg

Hodnoty

Klíč Hodnota Prvek Poznámka Vykreslování Ilustrace
usage main Mf way.png Hlavní trať (silně vytížená, většinou o dvou kolejích, elektrifikovaná, vysoká rychlost).

Příklad: Železniční trať vlevo a vpravo od řeky Rýn

usage branch Mf way.png Regionální trať (méně vytížená, nižší rychlost, často jednokolejná a neelektrifikovaná, může být konstruovaná s horšími parametry než hlavní trať, obvykle několik desítek kilometrů dlouhá).
usage industrial Mf way.png Trať v soukromém vlastnictví, která slouží pouze k přepravě zboží ve větších přístavech, průmyslových nebo důlních areálech, také pro připojení na veřejnou síť.

Příklady: Velké povrchové doly, velké průmyslové komplexy jako je hutní nebo chemický průmysl, velké přístavy.

usage military Mf way.png Tratě pro vojenské použití, hlavně ve vojenských prostorech nebo připojení k veřejné železniční síti.
usage test Mf way.png Tratě pro testování nových vozidel.
usage tourism Mf way.png Tratě pouze pro turistické využití, často používané o víkendech a svátcích, hlavně historické tratě.

Příklady: Mount Washington Cog Railway, Cass Scenic Railroad, Cumbres & Toltec Scenic Railroad, Roaring Camp Steam Train

Potrubní vedení