Pl:Tag:railway=turntable

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg railway = turntable
(kolej = obrotnica)
Turntable of Railroad 001.jpg
Opis
Obrotnica kolejowa. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Rendering-area-railway turntable-mapnik.png
Odwzorowanie w OSM Carto obszar
Rendering-area-railway turntable-mapnik.png
Grupa: Koleje
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzony

railway=turntable - stosowany do oznaczenia położenia obrotnicy lokomotyw.

Opis obiektu

 Obrotnica kolejowa służy do zmiany kierunku taboru kolejowego dokonywanej przez obrócenie platformy, na której ów obiekt stoi - zwykle lokomotywy. Są one powszechnie spotykane w parowozowniach i na terenach kolejowych.
Są one powszechnie używane do obracania kierunku taboru o 180 stopni, w którym to przypadku pełnią taką samą funkcję jak trójkąt torowy, ale zajmują o wiele mniej miejsca - chociaż trójkąt torowy (wyes) może mieć tę zaletę, że jest w stanie zmienić kierunek całego pociągu na raz.
Obrotnice kolejowe wywodziły się z wieku lokomotyw parowych, ale wraz z nadejściem, w połowie dwudziestego wieku, silników Diesla i lokomotyw elektrycznych, a zwłaszcza lokomotyw z kabinami na obu końcach, stopniowo je wycofywano.
Dziś często można je znaleźć w muzeach kolejowych, takich jak Steamtown National Historic Site w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Mogą być nadal powszechne używane, poza konserwacją, w krajach, w których stosowanie dizelizacji i/lub elektryfikacji sieci kolejowej nie jest jeszcze powszechne.

Mapowanie

Należy zaznaczyć obszar obszar na którym jest obrotnica kolejowa lub nanieść węzeł węzeł na środku obiektu dodając tag railway=turntable.

Zobacz też