Pl:Tag:shop=alcohol

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg shop = alcohol
(sklep = alkohol)
Liquor store in Breckenridge Colorado.jpg
Opis
Sklep z napojami alkoholowymi. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Alcohol-16.svg
Grupa: Sklepy
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Status: w rzeczywistości

shop=alcohol – sklep sprzedający napoje alkoholowe na wynos.

Dodatkowe oznaczenia

Aby wskazać rodzaj sprzedawanego alkoholu:

  • drink=* – sugerowany tag do oznaczania dostępności specjalnych napojów.
  • drink:wine=yes – w celu oznaczenia dostępności wina, zgodnie z powyższym schematem. Można to interpretować w ten sposób, że jest to sklep z winami, ale pod względem technicznym oznacza to tylko, że wino jest dostępne.
  • drink:beer=yes – aby zaznaczyć dostępność piwa.
  • alcohol=wine – kolejny tag, który został użyty do wskazania, że ten sklep z alkoholem jest sklepem z winami.
  • licensed=yes/no – może być użyty do wskazania, czy sklep jest licencjonowany przez rząd, czy też nie (zobacz następną uwagę na temat rozróżniania shop=beverages). W wielu krajach prawo wymaga, aby sklep z alkoholem był w jakiś sposób licencjonowany, a więc w przypadku braku tego oznaczenia byłoby bezpiecznie powiedzieć, że sklep przestrzega lokalnych norm.

Różnica między shop=beverages

shop=beverages to stary tag dla bardzo podobnego typu sklepu. Jest wcześniejszy niż tag shop=alcohol. Później udokumentowanym rozróżnieniem było użycie tagu shop=alcohol dla sklepów, które są licencjonowane przez rząd lub są własnością rządu, oraz tag shop=beverages dla sklepów z napojami, które nie są licencjonowane przez rząd lub własnością rządu. Jednak użycie dwóch tagów zawsze bardzo się pokrywało z powodu wcześniejszego udokumentowania braku jasności

Obecnie tag shop=alcohol wyraźniej obejmuje wszystkie sklepy z alkoholem. licensed=yes może być prostszym sposobem na (nieco mniejsze) rozróżnienie na temat licencji rządowych. Zobacz dyskusję na Talk:Tag:shop=beverages.

Podobne tagi

  • shop=beverages – sklep z napojami
  • shop=wine – sklep z winem. Nowo udokumentowany tag, który prawdopodobnie znajduje się w obrębie shop=alcohol (patrz powyższe propozycje tagów napojów / alkoholu).
  • amenity=pub – pub, placówka sprzedająca napoje alkoholowe, które można pić na miejscu
  • amenity=bar – bar, placówka sprzedająca napoje alkoholowe, które można pić na miejscu