Pl:Tag:shop=alcohol

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg shop = alcohol
(sklep = alkohol)
Liquor store in Breckenridge Colorado.jpg
Opis
Sklep z napojami alkoholowymi. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Alcohol-16.svg
Grupa: Sklepy
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Status: w rzeczywistości

shop=alcohol – sklep sprzedający napoje alkoholowe na wynos.

Dodatkowe oznaczenia

Aby wskazać rodzaj sprzedawanego alkoholu:

  • drink:*=* – sugerowany tag do oznaczania dostępności specjalnych napojów.
  • drink:wine=yes – w celu oznaczenia dostępności wina, zgodnie z powyższym schematem. Można to interpretować w ten sposób, że jest to sklep z winami, ale pod względem technicznym oznacza to tylko, że wino jest dostępne.
  • drink:beer=yes – aby zaznaczyć dostępność piwa.
  • alcohol=wine – kolejny tag, który został użyty do wskazania, że ten sklep z alkoholem jest sklepem z winami.
  • licensed=yes/no – może być użyty do wskazania, czy sklep jest licencjonowany przez rząd, czy też nie (zobacz następną uwagę na temat rozróżniania shop=beverages). W wielu krajach prawo wymaga, aby sklep z alkoholem był w jakiś sposób licencjonowany, a więc w przypadku braku tego oznaczenia byłoby bezpiecznie powiedzieć, że sklep przestrzega lokalnych norm.

Różnica między shop=beverages

shop=beverages to stary tag dla bardzo podobnego typu sklepu. Jest wcześniejszy niż tag shop=alcohol. Później udokumentowanym rozróżnieniem było użycie tagu shop=alcohol dla sklepów, które są licencjonowane przez rząd lub są własnością rządu, oraz tag shop=beverages dla sklepów z napojami, które nie są licencjonowane przez rząd lub własnością rządu. Jednak użycie dwóch tagów zawsze bardzo się pokrywało z powodu wcześniejszego udokumentowania braku jasności

Obecnie tag shop=alcohol wyraźniej obejmuje wszystkie sklepy z alkoholem. licensed=yes może być prostszym sposobem na (nieco mniejsze) rozróżnienie na temat licencji rządowych. Zobacz dyskusję na Talk:Tag:shop=beverages.

Podobne tagi

  • shop=beverages – sklep z napojami
  • shop=wine – sklep z winem. Nowo udokumentowany tag, który prawdopodobnie znajduje się w obrębie shop=alcohol (patrz powyższe propozycje tagów napojów / alkoholu).
  • amenity=pub – pub, placówka sprzedająca napoje alkoholowe, które można pić na miejscu
  • amenity=bar – bar, placówka sprzedająca napoje alkoholowe, które można pić na miejscu