Pl:Tag:amenity=bar

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg amenity = bar
Bar MXCT.JPG
Opis
Bar, miejsce sprzedające napoje alkoholowe. Show/edit corresponding data item.
Odwzorowanie w OSM Carto
Bar-16.svg
Grupa: Udogodnienia
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)nie może być przyporządkowany do relacji (z wyjątkiem relacji multipolygon)
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Status: w rzeczywistości

amenity=bar – służy do oznaczenia położenia obiektu komercyjnego, sprzedającego również napoje alkoholowe do spożycia w lokalu.

Warto zauważyć iż polskie słowo "bar" ma inne znaczenie niż angielskie użyte w tym tagu!

Opis obiektu

 Bar charakteryzuje się często głośną i żywą atmosferą, podobną do przyjęcia. Muzyka jest zazwyczaj głośna i często trzeba stać. Czasem ma parkiet taneczny, ale to nie jest główna atrakcja. Zazwyczaj nie sprzedają jedzenia, które można spożyć jako posiłek.

Podczas gdy "puby" mają zazwyczaj wygląd podobny do tradycyjnych domów, bary mają zazwyczaj bardziej komercyjny wygląd.

W krajach śródziemnomorskich słowo "bar" ma inne znaczenie (chociaż niekoniecznie oznacza to, że tag powinien być stosowany inaczej). Tam bar jest integralną częścią stylu życia. Jedziesz tam rano, by zjeść śniadanie, w porze lunchu serwują proste posiłki przez cały dzień (jeśli nie są zamknięte po obiedzie) ludzie używają ich, by wypić szybko kawę, a wieczorem jest to miejsce spotkań, aby dostać aperitif przed kolacją. Niektóre z nich są otwarte wieczorem i w nocy, ale najczęściej są zamykane wieczorem, niektóre sprzedają również tytoń, słodycze i znaczki pocztowe. W przeciwieństwie do pubu ten rodzaj baru jest otwarty na śniadanie, a kawa odgrywa znacznie większą rolę niż piwo.

Jeśli bar nie jest główną działalnością (na przykład hotele lub restauracje, mają również bar), to może zostać otagowany jako posiadający główną działalność z bar=yes

Mapowanie

Należy zaznaczyć obszar obszar na którym jest bar lub nanieść węzeł węzeł na środku obiektu dodając tag amenity=bar oraz name=*.

Należy również pamiętać, że w Polsce, do barów zalicza się także bar mleczny który tagujemy jako amenity=fast_food.

Dodatkowe oznaczenia

Podobne tagi

  • amenity=pubpub (skrót od public house) to obiekt, który sprzedaje napój, który można pić na miejscu, ale w przeciwieństwie do baru, atmosfera jest zrelaksowana, można usiąść, jedzenie jest zwykle dostępne, a można prowadzić cichą rozmowę. Puby mają zazwyczaj podobny wygląd do tradycyjnych domów. Pub ma określone zastosowanie jako tag w OpenStreetMap i nie powinien być mylony z barem.
  • amenity=nightclub – bardziej nastawione na taniec. Prawdopodobne wymagane będą opłaty za wstęp.
  • amenity=biergarten – jak puby, ale na zewnątrz.
  • amenity=cafe – czasami bary zamieniają się w ciągu dnia na kafejki (więcej napojów takich jak herbata lub kawa, mniej alkoholu). Zdecyduj, jaki jest "podstawowy" cel tego miejsca.
  • amenity=restaurant – czasami bary zamieniają się w restauracje, lub mają obszar zarezerwowany jako restauracja. Zdecyduj, jaki jest "podstawowy" cel tego miejsca.

Zdjęcia

Zobacz też