Pl:Good practice

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostępne języki — Good practice
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Basa Sunda · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · corsu · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · Kurdî · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk bokmål · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tagalog · Tiếng Việt · Türkçe · Vahcuengh · vèneto · Wolof · Yorùbá · Zazaki · српски / srpski · беларуская · български · қазақша · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · मराठी · हिन्दी · भोजपुरी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · བོད་ཡིག · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ ⵜⴰⵏⴰⵡⴰⵢⵜ‎ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 中文(繁體)‎ · 吴语 · 粵語 · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް

Dobry zwyczaj

OpenStreetMap jest bezpłatnym projektem tworzonym przez wolontariuszy. Każdy może wpisać cokolwiek sobie życzy. Mówi się, że mapa działa najlepiej, gdy uczestnicy respektują kodeks postępowania. Te "Dobre zwyczaje" to wytyczne, które zwiększają jakość i wartość naszych danych mapy bez dodatkowego wysiłku. Nikt nie jest zmuszony do ich wypełniania, ani OSM nigdy nie zmuszał do niczego mapowiczy. Mogą być przypadki, gdy wytyczne te nie mają zastosowania, a nawet ze sobą sprzeczne.

Czy poprawiać błędy?

Jeśli znajdziesz, Twoim zdaniem, błędne oznakowanie elementów, skoryguj je. To jest Wiki, twoje poprawki mogą być zawsze zmienione, więc bądź śmiały.

Mapuj, co jest na ziemi

Czasami są sprzeczne informacje na temat, powiedzmy, nazwy miejsca. Stare mapy mogą podawać jedno, aktualne mapy co innego, a nazwa miejsca na znaku/tablicy coś innego. Osóby korzystające z naszych map (do nawigacji) nie dbają o pisownię na innych mapach, potrzebują znaleźć na mapie nazwę, według lokalnych znaków i na odwrót.Jedynym wyjątkiem mogą być oczywiste błędy ortograficzne, takie jak Adama Mickiewicga. Zakładając, że ludzie intuicyjnie szukają poprawnej pisowni, jest zasadne, aby to poprawić.

Weryfikowalność

Zobacz: Verifiability

Dane OSM powinny, tak dalece jak jest to możliwe, być weryfikowalne. Zasada dotyczy tagów i innych sposobów reprezentacji danych, co zasadniczo oznacza, że kolejny mapowicz powinien być w stanie dojść do tego samego miejsca i zebrać te same dane (czyli "zweryfikować" dane wprowadzone przez Ciebie).

Nie mapuj wydarzeń historycznych i zabytkowych elementów

Jest to konsekwencja wymogów weryfikowalności. Nie mapuj historycznych wydarzeń. Nie mapuj również obiektów, których już nie ma, bo takie elementy nie mogą być zweryfikowane na ziemi. Wydarzenia historyczne były omawiane tutaj.
Jeśli pozostały ruiny (co można sprawdzić), to mapuj ruiny (na przykład za pomocą tagu historic=ruins). Wydaje się, że osiągnięto porozumienie, że opuszczone i rozebrane tory kolejowe mogą być odwzorowywane, jeżeli pozostały po nich jakieś ślady (użyj na przykład railway=abandoned). Opuszczone i rozebrane tory kolejowe były omawiane tutaj.

Nie mapuj lokalnego prawa, jeśli nie wiąże się ono z obiektami w rzeczywistości

Takie elementy jak lokalne przepisy ruchu drogowego powinny być odwzorowane tylko przez obiekty, które reprezentują te zasady na ziemi, np. znak drogowy. Przepisy i zasady, których nie można zaobserwować w terenie, nie powinny być mapowane, ponieważ nie są one łatwe do sprawdzenia.

Nie mapuj pod renderowanie

Zobacz: Tagging for the renderer

Odwzorowuj rzeczy takimi, jakie są na ziemi i niech cię nie obchodzi, co renderowanie uczyni z nich. Jest ono ciągle poprawiane, więc nie naginajmy danych, aby obiekty wyglądały ładniej. Cierpliwości!

Zachowaj historię

Kiedy odwzorowane obiekty zmieniają się w świecie rzeczywistym, zachowaj na bieżąco historię. Przykład: Gdy kawiarnia zostanie zamknięta, nie usuwaj węzła, tylko usuń znaczniki dotyczące kawiarni, gdy są tam jeszcze bardziej przydatne dane.
Podczas aktualizacji budynków lub terenów dzięki lepszemu obrazowaniu z zdjęć lotniczych nie usuwaj, rysując od nowa, raczej edytuj istniejące obiekty.
W JOSM istnieje opcja "zastąp geometrię" (replace geometry) we wtyczce "utilsplugin2". Przy jej pomocy można narysować nowy kontur obiektu, a następnie scalić zarysy kształtu do istniejącego.

Jeden obiekt, jeden element OSM

Zobacz: Pl:One feature, one OSM element

Nie umieszczaj węzłów w identycznie oznaczonych obszarach aby po prostu zobaczyć niektóre ikony pokazane na mapie. Render wyświetli ikony na obszarach, więc nie ma potrzeby, aby każdy parking, boisko, itp., powielane było w bazie danych. Na przykład "Szkoła podstawowa" jako nazwa obrysowanego obiekt i wewnątrz obrysu dodatkowy węzeł z identyczną informacją.

Zachowaj proste linie prosto

W przypadku drogi, która jest idealnie prosta, odwzorowuj ją identycznie. Wystarczy do tego jedna linia łącząca dwa węzły, żądne węzły pośrednie nie są potrzebne. Niektóre drogi są idealnie proste, nawet gdy GPS-track pokazuje inaczej.

Zarówno Potlatch jak i JOSM mają narzędzia pozwalające wyprostować ulice ze skrzyżowaniami. Utrzymuje to nasze dane w sposób schludny i sprawia, że ​​mapy wyglądają lepiej. Jednak jeśli masz wiele śladów dla danej drogi i wszystkie one wskazują na łuk drogi, lub widzisz kształt drogi na zdjęciach lotniczych - wtedy odwzoruj właśnie taki kształt w OSM.

Mapuj zakręty z odpowiednią ilością węzłów

Upewnij się, że stosujesz odpowiednią liczbę węzłów w celu odwzorowana zakrętów i innych nie prostych elementów. Nie ma jednoznacznej zasady, ile węzły powinno być użyte do odwzorowania zakrętu drogi - trzeba użyć własnego osądu - ale nie powinno być ich na tyle, aby kąt pomiędzy kolejnymi odcinkami drogi nie powinien być zbyt duży (np. nie powinien być zbliżony do 90°). Oznacza to, że przy ostrych kątach - węzły będą musiały być bliżej siebie aby odwzorować gładką krzywą na drodze niż przy stosunkowo małych kątach.

Uśrednij ślady GPS

Zobacz: Accuracy#GPS

Dokładność punktach w jednym śladu GPS może się wahać w granicach kilka metrów. To zależy od wielu czynników, takich jak położenia satelitów, gdy trasa została rozpoczęta, drzewostanu, odległość do pobliskich budynków, położenie urządzenia GPS w stosunku do środka drogi itp. Jeśli pobrano wiele śladów na tej samej ulicy, skutki błędów w jednym śladzie będą mieć mniejszy wpływ na średnią pozycji tych śladów.

Aby w tym pomóc, zalecane jest załadowanie wszystkie śladów do serwera - nawet jeśli dotyczą one dróg będących już w bazie danych. Pozwala to innym na używanie twoich śladów, aby uśrednić błąd przebiegu trasy i powinny w końcu doprowadzić do niższego poziomu błędów. Jeśli masz wiele śladów obejmujących tą samą trasę, można też spróbować skryptu "uśredniania śladów, aby otrzymać jeden "średni" ślad.

Wyreguluj położenie obrazu zdjęć lotniczych przed odwzorowaniem

Zdjęcia lotnicze, niezależnie od źródła, będą miały przesunięcie względem rzeczywistych położeń obiektów na ziemi. Może to być na tyle małe, aby je zignorować, jednak może być znacznie większe, niż typowe błędy GPS (>> 10 metrów) i zmieniają się nad małymi obszarami (wymagając ponownej regulacji). Obowiązkowo musisz sprawdzić występowanie przesunięcia zanim dokonasz poprawek położenia istniejących elementów OSM, lub zanim dodasz nowe.

Możliwe sposoby dopasowywania i sprawdzenia wyrównania:

  • dotychczasowe ślady z GPS lub wysokiej dokładności dane POI
  • dotychczasowe dane OSM

Zarówno JOSM jak i Potlatch mają narzędzia, które pomagają w wyrównaniu położenia zdjęć względem obecnego położenia obiektów.

Nie odwzorowuj z nieaktualnych zdjęć lotniczych

Tylko dlatego, że są dostępne, nie oznacza, że te zdjęcia lotnicze są aktualne. Zawsze należy sprawdzić przed zmianą lub usunięciem istniejących danych OSM. Najlepiej jak będziesz odwzorowywał tylko obszary przez ciebie odwiedzane i możliwe do zweryfikowania.

Oznaczaj szacunkowe położenia z FIXME

Czasami ma sens aby wyrysować przypuszczalne pozycje, raczej niż nie rysować obiektu w ogóle. Ale zawsze zaznaczyć swoje przypuszczalne położenie tagiem fixme=*, tak abyś ty lub ktoś inny do niego mógł wrócić.

Nie usuwaj tagów, których nie rozumiesz

Czasami można natknąć w elementach na tagi, których nie rozumiesz. To jednak nie znaczy, że należy je usunąć. Może zostały one dodane z konkretnego powodu. Jeśli uważasz, że mogą to być śmieci, skontaktuj się z autorem.

Udokumentowanie niestandardowych znaczników

Zobacz: New Features

Kiedy używasz własnych tagów, których nie ma na liście funkcji OSM map, daj szansę je zrozumieć poprzez udokumentowanie ich na Wiki. Może dzięki temu Twoje tagi zaczną być używane przez innych.

Zobacz też