Cs:Co je OpenStreetMap

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:About)
Jump to navigation Jump to search

OpenStreetMap je svobodná editovatelná mapa celého světa, která byla vytvořena dobrovolníky většinou z ničeho, a vydaná pod otevřenou licencí.

Licence OpenStreetMap umožňuje volný (nebo téměř volný) přístup k našim obrázkům mapy a všem pod nimi ležícím datům. Projekt se snaží podporovat nová a zajímavá použití těchto dat. Podívejte se na "Proč OpenStreetMap?"(en), kde najdete více podrobností o tom, proč chceme mapu s otevřenými daty, a odpověď na otázku, kterou slýcháme nejčastěji: Proč prostě nepoužíváte mapy Googlu?

Mapa

Prohlížení naší mapy je snadné. Porozhlédněte se a podívejte se, co si myslíte o našem pokrytí a úrovni detailů. Během let jsme celkem úžasně pokročili a dosáhli mnoho milníků mapování(en). Jednotlivci, vlády a firmy již začali naše data používat a v mnoha zemích, za mnoha účely, je OpenStreetMap životaschopnou alternativou k jiným poskytovatelům map. Ovšem mapa ještě není hotova. Svět je velký. Jak vypadá na OpenStreetMap vaše okolí?

Mapování

Toto není jen online projekt. Zvedáme se od našich počítačových obrazovek a prozkoumáme města i venkov, abychom mohli vytvářet naši mapu. Jedná se hlavně o úsilí celé komunity. Abychom ho podpořili, používáme editační software pro spolupráci ve stylu wiki, což znamená, že naše mapa bude stále růst a bude větší a lepší. Máte-li přijímač GPS, můžete přispět nějakými stopami, které jste nahráli. Také jsme schopni kreslit mapu podle leteckých snímků Bing(en) nebo jinými technikami mapování(en). Můžete rovnou začít editovat naší mapu pomocí online editoru "iD"(en) nebo si stáhněte desktopovou aplikaci JOSM.

Vývoj

Rozsáhlý vývoj(en) software tento projekt posouvá mnoha různými směry. Jak je uvedeno výše, vytvořili jsme různé nástroje pro editaci mapy. Ve skutečnosti je OpenStreetMap poháněna open-source softwarem od jejího rozhraní pohyblivé mapy(en) až k podkladovému API(en) (rozhraní webové služby pro čtení a zápis mapových dat) pro přístup k datům. Existuje příležitost pro vytváření pod-projektů, které by pracovali s našimi daty nebo je používali, ale také potřebujeme pomoc s opravou chyb a přidávání nových funkcí do našich základních komponent.

Vývojáři(en) a překladatelé(en) jsou vždy vítáni!

Nadace OpenStreetMap

Nadace OpenStreetMap je organizací, která shání fondy. Jedním z hlavních výdajů je pořízení a údržba serverů, na kterých běží projekt OpenStreetMap. I když nadace projekt podporuje, neřídí ho a ani "nevlastní" jeho data. Nadace se věnuje povzbuzování růstu, vývojem a distribucí svobodných geoprostorových dat, aby je mohl každý používat a sdílet.