Cs:Jak mapujeme

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:How We Map)
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — How We Map
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Na stránce Talk:How We Map(en) najdete debatu o tomto dokumentu ve stádiu konceptu.

OpenStreetMap je společenská aktivita: je to týmová práce stovek tisíc lidí celého světa.

OpenStreetMap má tradici, že stanovuje tak málo pravidel, jak je jen možné.

Příspěvky do OpenStreetMap by měly být:

  • Pravdivé - což znamená, že nemůžete přispět něčím, co jste si vymysleli.
  • Legální - což znamená, že nekopírujete autorským zákonem chráněná data bez svolení.
  • Ověřitelné - což znamená, že někdo jiný může zmapované místo navštívit a sám se přesvědčit, že vaše údaje jsou správné.
  • Relevantní - což znamená, že musíte používat značky, které ostatním jasně řeknou, co data znamenají a jak je využít.

Když máte pochybnosti, tak také zvažte "pravidlo co je vidět v terénu": mapujte svět tak, jak může být pozorován někým, kdo je na místě fyzicky přítomen.

OpenStreetMap má velmi málo pravidel pro značení prvků. Máme standardy značení, ale ty se spíše vyvíjejí, než aby byly prosazovány.

OpenStreetMap si velmi cení místních znalostí, ale mappeři by měli vítat i editace od lidí zvenčí.

OpenStreetMap si cení soudržnosti komunity ohledně zdokonalování dat.

Nemusíte se ptát na svolení před úpravou již existujících dat. Pokud si myslíte, že něco můžete vylepšit, tak to udělejte.

Když se budete bavit s jiným mapperem, vždy předpokládejte dobré úmysly.

Pokud dojte ke konfliktu s jiným mapperem, který nedokážete vyřešit sami, zapojte další členy projektu. Zúčastněte se setkání místní komunity, napište do místního mailing listu nebo někoho oslovte přímo.

Občas budete kontaktování jiným mapperem ohledně editací, které jste udělali. Neignorujte je, prosím. Pokud jiný mapper věnoval svůj čas na prohlédnutí si vašich editací a položení otázky, tak si zaslouží odpověď.

Nemažte žádná data, pokud ovšem nevíte jistě (nebo máte vážný důvod věřit), že jsou nesprávná.

Neprovádějte žádné rozsáhlé "úklidy", aniž byste si předem zajistili souhlas příslušné komunity nebo si o tom promluvili s lidmi, jejichž práci chcete "čistit".

Můžete mít pocit, že vaše sada dat získaná od třetí strany má být přidána do OSM. Neimportujte hromadně data z jiných zdrojů, aniž byste import předem diskutovali a dohodly se na něm na mailing listu imports.


Viz také