Cs:Key:historic:civilization

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:historic:civilization
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg historic:civilization
Osm element key.svg
Popis
Civilizace, která prvek vytvořila. Edit or translate this description.
Skupina: Historické
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošepoužití na relaci nespecifikováno
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: schválenoPage for proposal


Souhrn

Tato značka zhruba popisuje, která civilizace (nebo starověká kultura) prvek postavila nebo je s ním nějak spjata. Značka je určena především pro historické prvky a jako podznačka přidává další podrobnosti.

Rozsah

Pro podrobnější rozdělení použijte historic:period=* k popisu kratšího období, viz hodnoty níže. V případě potřeby ještě zůstává prostor pro přidání dalších podznaček historic:era=*, např. pojmenování regenta, rodiny a podobně. To umožňuje označit vhodnou úroveň detailů, zatímco přibližnou značku historic:civilization=* lze snadno aplikovat bez speciálních znalostí.

Značky

<k="historic:civilization" v=definovaný seznam>
<k="historic:period" v=definovaný seznam>
<k="historic:era" v=definovaný seznam>

Hodnoty

Toto je aktuální sada hodnot. V některých případech mohou být tato data sporná. Všimněte si, že to je (/mělo by být) založeno na vědecké klasifikaci (tj. interpretace) a může se o tom diskutovat nebo to měnit podle pokroku vědy. Pokud si nejste jisti, jak přesně prvek klasifikovat, nepřidávejte podrobné značky, ale přidejte jen to, u čeho si jste opravdu jisti. Zvažte také (dodatečně) přidání start_date=*, pokud tuto informaci znáte.

Neváhejte doplnit seznam a přidat další civilizace, období a epochy.

Pravěk

Pokud je to možné, pokuste se určit dobu (nebo éru pro dobu kamennou). Všimněte si, že tato klasifikace může být vhodná pro Evropu a hranice Středozemního moře a nemusí být přesná pro Asii, Ameriku a východní Afriku (místo, kde lidstvo historicky vzniklo):

Všimněte si, že některé civilizace trvaly déle než doba bronzová, jako třeba nuragská civilizace (na Sardinii) a starověká čínská civilizace (viz níže). Obecně platí, že naleziště můžete zařadit do těchto civilizací, pokud byly postaveny po příchodu písma. Existují-li pouze malby bez jasného textového významu, tato místa zůstávají zařazena do prehistorie a mohou zůstat v této klasifikaci (např. přednuragská civilizace během doby bronzové, může být popsána značkou historic:era=pre-nuragic pod historic:period=bronze-age). Také některé starověké čínské a mezopotámské civilizace začaly zapisovat svou historii v době, kdy ještě byla Evropa v době (neolitické) kamenné, i když tyto staré civilizace ještě neobjevily železo (písma se začala psát na kameny, pak kosti a dřevo, aniž potřebovali kov na nářadí, zbraně, měnu a bižuterii).

Čína

Mělo by být doplněno

Starověká Čína

Císařská Čína

Egypt

Starověký Egypt

Řecký Egypt

Římský a byzantský Egypt

Řecko

Řecko doby bronzové

Starověké Řecko

Nuragská civilizace

Persie

Mělo by být přidáno. Pokud jste obeznámeni s tímto tématem, bez obav přidejte klasifikaci.

Itálie

Řím

Tiahuanacota

Ostatní kultury

(klidně je přesuňte výše a rozdělte je na podčásti, pokud danou kulturu dobře znáte)

Příklady

Například takto by bylo označeno římské naleziště:

historic:civilization=ancient_roman

Návrh

Viz také

  • Proposed features/heritage(en) - podznačky obsahují odkazy na různé mezinárodní nebo národní veřejné databáze. Tyto databáze se často zmiňují o éře nebo období civilizace, pokud stáří staveb nelze určit přesněji.