Cs:MapRoulette

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
MapRoulette
Unzorrotron.png
Autoři: Martijn van Exel, Serge Wroclawski
Licence: Apache (zdarma)
Platforma: Web
Verze: 3.14.8 (2024-02-03)
Jazyky: čeština, afrikánština, němčina, angličtina, španělština, perština, francouzština, italština, japonština, korejština, nizozemština, polština, portugalština, ruština, turečtina, ukrajinština, vietnamština, a Chinese (Taiwan)
Webová stránka: http://maproulette.org/
Zdrojový kód: https://github.com/osmlab/maproulette
Programovací jazyk: JavaScript

Směrem k lepší mapě, jednu chybu po druhé.

an unequal sign

Tato stránka je českým překladem originálu (angličtina), ovšem její obsah se zdá být neúplný nebo neaktuální (obvykle v porovnání s anglickou nebo německou verzí).
Prosím, aktualizujte tento překlad, je-li to možné.

MapRoulette (MapRoulette.org) je webová aplikace, která formou " gamifikace" motivuje uživatele k opravě chyb v OSM databázi. Jednotlivé zásahy jsou rozděleny do mikroúkolů, které si uživatel sám vybírá z různých kategorií a za jejich splnění získává pomyslné body do statistiky. Začni i ty hned teď hrát hru a při tom opravovat OpenStreetMap!

Typy úkolů

Úkoly, které je potřeba řešit, jsou rozděleny do skupin podle typu (challenges). Každý typ známých chyb má i krátké vysvětlení, v čem chyba spočívá a obecný návod jak ji nejlépe opravit. Uživatel si může vybrat, který typ výzvy mu vyhovuje (jsou označeny i dle náročnosti a vhodné zkušenosti uživatele).

Náměty na nové sady chyb

Chyby k opravení jsou v OSM databázi vyhledávány automaticky podle jednoduchých pravidel (např. křížící se cesta a budova). Pokud máte nápad jak automaticky vyhledat nějakou další sadu chyb, podělte se o něj zde(en).

Historie

Předchozí verze MapRoulette byly zaměřeny na nápravu situace po licencí vynucených robotických úpravách databáze(en) a na opravu dat o silnicích v US databázi TIGER(en).

Remap-a-tron

Výsledkem změny licence byla v některých místech úplná ztráta dat nebo odstranění některých novějších editací a návrat k původním neaktualizovaným datům. První verze MapRoulette byla zaměřena na opravu těchto ztrát identifikováním všech zmizelých prvků a výzvou uživatelům k doplnění ztracených dat pomocí standardních OSM nástrojů. Tato výzva byla označena jako "Remap-a-tron".

Un-Zorro-tron

Remap-a-tron měl takový úspěch, že bylo nasnadě využít tuto myšlenku motivovat uživatele k hromadným opravám nalezením dalšího vhodného úkolu. Na konferenci State of the Map US 2012 v Portlandu padlo rozhodnutí, že jím bude "Un-Zorro-Tron" - cíl odstranit hromadnou chybu v datech silnic, která se projevuje "cikcakováním"(en) (ve tvaru "Z" jako Zorro) v OSM datech na území Spojených států amerických(en).

MapRoulette.org

Doména maproulette.org byla zaregistrována 13 října 2012(en), což je považováno za datum startu současné podoby projektu.

Viz také

Rozhovory

Vývoj

Zdrojové kódy, známé problémy a dokumentaci naleznete na GitHubu(en).