Cs:RÚIAN/přetrasování

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Budovy, které nejsou natrasovány z RÚIANu lze v JOSM snadno najít tímto filtrem (nabídka "hledat"): building=* -(source: cuzk\:ruian)

Přetrasovávat ty, které nepochází z RÚIANu, je převážně žádoucí.

Zde je pár poznámek, jak toto přetrasování (též "retrasování") provádět podle návrhu YjM:

 • budovy, které nejsou v RÚIANu ponechat! Rozhodně nemazat budovy, které v RÚIANu nejsou. V 99% to znamená, že to není chyba v OSM, ale nezmapovaný objekt v katastrální mapě (ta ani všechny stavební objekty obsahovat nemá, konkrétně viz. Katastrální zákon 256/2013 Sb. §3)
 • budovy, které jsou částečně v RÚIANu: příklad viz obrázek. V tomto případě je nejlepší následující postup:
  • existující OSM budovu rozdělit přibližně podle obrysu v RÚIANu na dvě,
  • tu část, která v RÚIANu existuje natrasovat, tu druhou ponechat
  • případně ortogonalizovat nebo nasnapovat k druhé části.
  • Historii ponechej u té části, která v RÚIANu není.
  • Pokud jde evidentně o stejný typ budovy (zde činžovní dům se dvěma vchody), lze k té "neexistující" části doplnit tagy pro počet pater (building:levels=) a typ budovy (building=...) stejné jako má "existující" část budovy.
Horní budova ještě neupravená, dolní (označená) už rozdělená.
 • budovy, které jsou v RÚIANu "hromadně": lze na to narazit u paneláků atp. V katastru jsou někdy zaměřeny jenom celé bloky sousedících domů, které nejsou uvnitř nijak průchozí. V tomto případě jsou možnosti dvě: buď a) pokud je obrys v OSM dostatečně přesný, tak jen přes PointInfo doplnit počet pater a typ budovy nebo b) pokud není moc přesný, tak natrasovat a zase rozdělit na jednotlivé budovy (všechny budou mít stejný tag ref:ruian:building, ale musí se odmazat případný tag building:flats=* ).

Ruian-hromadna-budova1.jpg Ruian-hromadna-budova2.jpg

 • budovy, které jsou v RÚIANu "rozřezané": to vzniká při digitalizaci katastru na hranicích k. ú. nebo na hranicích mapových listů původních map. Je to evidentní chyba. Fyzicky jde o jednu stavbu, takže polygony natrasovat, sloučit a sloučit i hodnoty v ref.

Ruian-budova-rozsekana.jpg

 • budovy, které jsou navíc v RÚIANu: výjimečný případ, který vyžaduje místní znalost. Možná je souvislost s přírodními vlivy (budova se rozpadne, shoří, strhne ji povodeň,..). Příkladem budiž tento hotel, který před pár lety vyhořel, loni jej nechal majitel strhnout a do budoucna se plánuje na stejném místě novostavba. V katastru ale k vyškrtnutí objektu nedošlo, takže v RÚIANu pořád zůstává.

Ruian-budova-neexistuje.jpg

 • někdy se vyplatí natrasovat i ty budovy, které už pocházejí z RÚIANu, ale pomocí dřívější verze traceru. Ta novější totiž přidává i počet pater, počet bytů a přesnější hodnoty tagu building=.

Když budeme dodržovat tenhle postup, budeme lepší, než katastr ;-)