Cs:Key:building

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg building
Emptyhouse.jpg
Popis
Vyznačuje půdorys budovy Edit or translate this description.
Vykreslování v OSM Carto
Area building=yes.png
Skupina: Budovy
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Popsané hodnoty: 57
Implikuje
Vhodné kombinace
Status: schválenoPage for proposal

Wikidata

Použití

Viz také Budovy

Klíč building se používá na zakreslení půdorysu budov přidáním k prvku plocha. Více informací o tom, jak se budovy značí a vykreslují, najdete na stránce Budovy.

Poznámka o použití této značky na uzlech: i když jsou budovy lépe zmapovány podle jejich půdorysů (uzavřenou cestou nebo relací multipolygon), OSM funguje na základě postupného zpřesňování a v některých oblastech světa nemáme dobré letecké snímky nebo veřejné databáze půdorysů budov. Z tohoto důvodu je potřeba budovy mapované jako uzly tolerovat, dokud nebudou k dispozici lepší zdroje.[1]

Hodnoty

V tabulce jsou uvedeny nejčastěji používané hodnoty, které se s klíčem building používají.

Mějte na paměti, že hodnoty popisují typ budovy, nikoliv její funkci. Tedy budovu, která byla postavena jako hotel, je možno označit building=hotel, ale pokud chcete do mapy přidat i fakt, že stále funguje jako hotel, pak musíte přidat i značku tourism=hotel.


   

Klíč Hodnota Prvek Popis Ilustrace

Obytné stavby

building apartments plocha Bytový dům. Dům, obvykle vícepodlažní, rozdělený na jednotlivé byty. V přízemí mohou být obchody a služby. Celkový počet nadzemních podlaží můžete označit značkou building:levels=*. Viz také building=condominium.
Apartments6levels.png
building bungalow plocha  Bungalov. Jednopatrový samostatný malý dům, chata.
Bungalow2.jpg
building cabin plocha Bouda, chatka. Malý, obvykle dřevěný domek postavený obvykle v přírodě. Viz také building=hut.
Koch Cabin.JPG
building detached plocha  Rodinný dům stojící samostatně. Budova postavená pro jednu rodinu, která sdílí zařízení jako např. kuchyň. Nesdílí žádnou zeď s jiným rodinným domem.
Residential House USA.JPG
building dormitory plocha  Kolej,  internát. Sdílené bydlení pro studenty středních či vysokých škol.
Belgrade Dormitory.jpg
building farm plocha  Statek, budova farmy. Budova na statku/farmě sloužící k bydlení.
Studna před č.1.,Holašovice.JPG
building ger plocha A permanent or seasonal round yurt or ger.
Gurvger.jpg
building hotel plocha  Hotel. Dům s oddělenými pokoji určený pro ubytování na krátkou dobu. Obvykle se na budovu, rekreační pozemky a hotelové garáže přidává značka tourism=hotel.
Hcom 1097758 7 b.jpg
building house plocha  Rodinný dům. Budova postavená pro jednu rodinu, která sdílí jeho zařízení: kuchyň, koupelnu. Může být částí dvojdomku, nebo řadových domů. V tom případě by měl sdílet uzly se svými sousedy.
Emptyhouse.jpg
building houseboat plocha  Hausbót. Loď, která kotví na jednom místě a slouží jako obydlí.
Houseboat- Dal Lake, srinagar Kashmir.JPG
building residential plocha Obytný dům. Obecná značka pro budovu, která slouží hlavně pro bydlení. Pokud máte více informací, pak zvažte přesnější označení: třeba building=apartments, building=terrace, building=house, nebo building=detached.
Timarpur Residential Complex.jpg
building semidetached_house plocha A residential house that shares a common wall with another on one side. Typically called a "duplex" in American English.
Semi-detached houses in West Street - geograph.org.uk - 788755.jpg
building static_caravan plocha  Mobilní dům ( karavan). Obytný přívěs, který je nastálo zaparkován a používán k bydlení. Pravděpodobně tak lze označit i  maringotku.
67elcona.JPG
building terrace plocha  Řadový dům. Uzavřená cesta, která popisuje půdorys celé řady domů postavených ve stejnou dobu dle stejného návrhu. Pokud můžete, mapujte raši jednotlivé domy samostatně značkou building=house.
Terraced housing.png

Obchod a průmysl

building commercial plocha Komerční nemovitost. Budova, která slouží ke blíže nespecifikovaným komerčním účelům. Pokud jsou v ní kanceláře, pak jejich typ můžete určit přidáním značky office=*. Pokud jsou to převážně obchody, pak radši použijte značku building=retail. Zvažte i označení plochy značkou landuse=commercial.
Sheraton Grande Tokyo Bay Hotel.jpg
building industrial plocha Průmyslová budova. Stavba, ve které se odehrávají nějaké průmyslové činnosti. Pokud jsou to převážně sklady, pak radši použijte značku building=warehouse. Znáte-li je, můžete je popsat pomocí navrhované značky industrial=*. Zvažte i označení plochy značkou landuse=industrial.
Eley Industrial Estate1.JPG
building kiosk plocha  Kiosek. Malá budova pro prodej.
Kiosk germany.jpg
building office plocha Použijte radši building=commercial spolu se značkou office=* pro popis typu kanceláří. Zvažte označení plochy jako landuse=commercial. Pokud se budova sestává hlavně z obchodů použijte building=retail.
Buildingoffices.png
building retail plocha Obchod, obchodní dům. Budova, která slouží hlavně pro prodej zboží koncovým zákazníkům. Znáte-li druhy zboží, které je prodáváno, můžete je popsat značkami shop=*. Zvažte i označení okolní plochy značkou landuse=retail.
Macys dep store.JPG
building supermarket area A building constructed to house a self-service large-area store.
Comet - geograph.org.uk - 304074.jpg
building warehouse plocha  Sklad. Budova pro skladování nebo distribuci zboží.
Eigtveds Pakhus, Copenhagen warehouse.jpg

Religious

building cathedral plocha  Katedrála nebo dóm. Kostel, který byl vystaven jako katedrála. Je-li používán věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Saint Vitus Cathedral in Prague, Czech Republic.jpg
building chapel plocha  Kaple. Je-li používána věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Andachtskapelle des Moorbad Gmös.jpg
building church plocha  Kostel. Je-li používán věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Churchstcl.jpg
building monastery plocha A building constructed as [W] monastery. Often, monasteries consist of several distinct buildings with specific functions. For active monasteries (communities), use amenity=monastery, for the grounds of a former monastery, have a look at historic=monastery
Klasztor2.jpg
building mosque plocha  Mešita. Je-li používána věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Khadija-Moschee (Berlin).jpg
building presbytery plocha A building where priests live and work.
building religious plocha Unspecific building related to religion. Prefer more specific values if possible.
Religious syms.svg
building shrine plocha  Svatyně (třeba kaplička). Je-li používána věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Heiligenhäuschen.JPG
building synagogue plocha  Synagoga. Je-li používána věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Synagogue Florence Italy.JPG
building temple plocha  Chrám. Je-li používán věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Hephaistos.temple.AC.02.jpg

Občanská vybavenost

building bakehouse plocha Budova, která byla postavena jako pekárna (např. pro pečení chleba). Často se používá ve spojení s jiným uzlem značeným amenity=baking_oven a oven=wood_fired.
Backhaus-amstetten-dorf.jpg
building civic plocha Stavba libovolné občanské vybavenosti. Může v ní být knihovna, plovárna, radnice, obecní úřad, záchody, kulturní centrum a podobně. Doplňte, prosím, i patřičné značky z kategorií amenity=* či leisure=*. Existuje i podobná značka building=public.
Scarborough Civic Centre.jpg
building fire_station plocha A building constructed as fire station, i.e. to house fire fighting equipment and officers, regardless of current use. Add amenity=fire_station on the grounds for an active fire station.
Blacktown Fire Station - Flickr - Highway Patrol Images.jpg
building government plocha For government buildings in general, including municipal, provincial and divisional secretaries, government agencies and departments, town halls, (regional) parliaments and court houses.
Ministerio de Defensa Argentina Edificio Libertador.jpg
building hospital plocha Budova  nemocnice. Na celý areál nemocnice použijte i značku amenity=hospital.
Hospital.png
building public plocha Budova pro veřejnost. Může v ní být soud, radnice, policejní služebna a podobně. Doplňte, prosím, i patřičné značky z kategorií amenity=* či leisure=*. Existuje i podobná značka building=civic.
Dominion Public Building.JPG
building toilets plocha A toilet block.
Shui Tau Tsuen Public Toilet (YL-175) 2014.JPG
building train_station plocha Budova  vlakového nádraží nebo železniční stanice. Tato budova může být opatřena i značkou railway=station. Jak správně značit nádraží se dočtete v článku Railway stations.
Dobrepolje train station.jpg
building transportation plocha Budova související s veřejnou dopravou. Pravděpodobně budete chtít přidat i nějakou značku z kategorie veřejné dopravy, jako například public_transport=station. Pro vlaková nádraží a stanice je zvláštní značka building=train_station.
Kusatsu-Onsen Bus Station.jpg
building kindergarten plocha For any generic kindergarten buildings. Buildings for specific uses (sports halls etc.) should be tagged for their purpose. If there is currently a kindergarten in the building, use amenity=kindergarten on the perimeter of the kindergarten grounds.
Unterhaus keilhau.jpg
building school plocha Budova  školy. Na budovu, případně celý areál školy přidejte i značku amenity=school. Pro vysoké školy a univerzity je zvláštní značka building=university.
Convent School's Pippal - Convent School Rawalpindi.jpg
building university plocha Budova  univerzity či  vysoké školy. Celý areál označte i značkou amenity=university. Existuje i obecnější značka pro školní budovy building=school.
University College Oxford.jpg
building college plocha A college building. Use amenity=college on the whole college area to represent the college as an institution.
(1)Hornsby TAFE.jpg

Agricultural/plant production

building barn plocha  Stodola. Zemědělská stavba používaná pro skladování nebo jako krytý prostor pro práci.
EJFrykBarn.jpg
building conservatory plocha Budova nebo místnost se skleněnou nebo nepromokavou střechou a zdmi sloužící jako  skleník nebo  zimní zahrada.
Phipps Conservatory winter 2015 welcome center.jpg
building cowshed plocha  Kravín. Budova pro ustájení krav.
Cowhouse Hrazany2.jpg
building farm_auxiliary plocha Budova na statku či farmě, která neslouží jako obydlí. Máme i jiné konkrétnější značky pro stodolu building=barn, stáj building=stable, vepřín building=sty, kravín building=cowshed.
Horseshoe Barn.jpg
building greenhouse plocha  Skleník. Stavba pro pěstování rostlin. Celou oblast, která je zastavěna skleníky, můžete označit i landuse=greenhouse_horticulture.
Greenhouse 1.JPG
building slurry_tank plocha A circular building built to hold a liquid mix of primarily animal excreta (also known as slurry).
Gylletank30m.jpg
building stable plocha  Konírna, stáj, maštal. Budova pro ustájení koní.
Häststall Elfviks gård dec 2008.jpg
building sty plocha  Vepřín, prasečí chlév. Budova pro chování prasat.
Schweinehütten.jpg

Sports

building grandstand plocha The main stand, usually roofed, commanding the best view for spectators at racecourses or sports grounds.
Grandstand, Cluden Racecourse, 2000.jpg
building pavilion plocha A sports pavilion usually with changing rooms, storage areas and possibly an space for functions & events. Avoid using this term for other structures called pavilions by architects (see [W] Pavilion).
LeytonCricketGround.JPG
building riding_hall plocha A building that was built as a riding hall.
Ehem. Landgestüt Landshut Reithalle.JPG
building sports_hall plocha A building that was built as a sports hall.
Kruunupyy sports hall 2017.jpg
building stadium plocha Budova  stadionu.
Nepstadion1.jpg

Storage

building hangar plocha  Hangár. Budova pro odstavení letadel. Je-li to vhodné, přidejte i značku aeroway=hangar.
IMPA hangar.jpg
building hut plocha Bouda, chýše. Malý nahrubo postavený přístřešek. Viz také building=cabin.
Kennedy's hut edit.jpg
building shed plocha  Kůlna. Jednoduchá drobná stavba, postavená většinou na zahradě, sloužící většinou k uskladnění nářadí nebo jako místo pro práci.
Schuppen 7235.jpg

Cars

building carport plocha  Přístřešek pro auto(en) - zastřešená stavba, která částečně chrání vozidla před povětrnostními vlivy. Na rozdíl od většiny budov nemá čtyři zdi, obvykle jen jednu nebo dvě.
Carport-gewölbt.jpg
building garage plocha  Garáž. Menší stavba pro zaparkování jednoho či více aut patřící jednomu vlastníkovi. Viz také building=garages.
Two-Car Garage.jpg
building garages plocha  Garáže. Blok, ve kterém je více garáží, pro auta různých vlastníků. Viz také building=garage.
Landbouwstraat garages.jpg
building parking plocha Budova postavená pro parkování aut.
Gießen-Uniklinik-Parkhaus.jpg

Power/technical buildings

building digester plocha  Bioreaktor je zařízení pro produkci bioplynu z biomasy.
2012-05-13 Nordsee-Luftbilder DSCF8567.jpg
building service plocha Servisní budova. Obvykle malá neobydlená budova, ve které jsou nějaká zařízení (pumpy nebo transformátory).
Service building.png
building transformer_tower plocha Budova  trafostanice. Vysoká stavba, ve které je transformátor pro rozvod elektrické energie z přenosové soustavy VVN do místního rozvodu. Pokud se budova stále používá pro rozvod energie, doplňte značkami power=substation+substation=minor_distribution.
OesterSkovVejHad.jpg
building water_tower plocha A water tower
Bad Schwartau - Wasserturm.JPG

Jiné stavby

building military plocha A military building. Also use military=*.
building bunker plocha Bunkr. Opevněná vojenská budova. Viz také military=bunker.
Slavonický les, bunkr 01.jpg
building bridge plocha Stavba používaná jako most. Může to také být věž u padacího mostu. Viz značky bridge=yes na highway=*. Tuto značku nepoužívejte pro zakreslování samotné stavby mostu, pro tento účel slouží man_made=bridge.
Münster, LVM -- 2017 -- 6368.jpg
building castle plocha A building constructed as a castle. Can be further specified with historic=castle + castle_type=*.
Będzin. Zamek3.JPG
building construction plocha Ve výstavbě. Používá se na domy, které se právě staví. Do další značky construction=* napište hodnotu, kterou bude obsahovat klíč building=*, až se dům dostaví.
Riga, stavba.jpg
building container plocha For a container used as a permanent building. Do not map containers placed temporarily, for example used in shipping or construction.
Sparkasse Jena SB-Container.jpg
building tent plocha For a permanently placed tent. Do not map tents placed temporarily.
Krytá jízdárna Hipoterapie - Pirueta 09.jpg
building gatehouse plocha An entry control point building, spanning over a highway that enters a city or compound.
Gatehouse-abdij van park-inside.jpg
building roof plocha Střecha. Používá se pro značení budov, které jsou minimálně ze dvou stran otevřené. Například střecha nad čerpací stanicí. Zvažte přidání značky layer=1, pokud jsou pod střechou další objekty, které je možno přidat do mapy.
Preem Karlskrona.jpg
building ruins plocha Ruiny domu, vesnice nebo jiné opuštěné budovy.
ARZAKAN Ghuki Monastery Եկեղեցական համալիր «Գհուկի վանք» (Բոլորահար) 12.JPG
building tree_house plocha An accommodation, often designed as a small hut, sometimes also as a room or small apartment. Built on tree posts or on a natural tree. A tree house has no contact with the ground. Access via ladders, stairs or bridgeways.
Proper tree house.jpg
building yes plocha Libovolná budova. Tuto hodnotu použijte, pokud nejste schopni vybrat nějakou přesnější hodnotu z tohoto seznamu.
building další hodnoty uzel plocha Další často používané hodnoty najdete pomocí Taginfo.

Doplňující vlastnosti

entrance yes | main | exit | service | emergency uzel Vchod do budovy. Označuje místo, kde je vchod do budovy. Nahrazuje zastaralou značku building=entrance. Má-li vchod do budovy svou adresu, pak je vhodné ji doplnit na tuto značku. Používané hodnoty:
  • yes: vchod
  • main: hlavní vchod
  • service: vchod pro zaměstnance nebo dodavatele
  • exit: pouze východ
  • emergency: pouze nouzový východ
  • staircase: vchod vedoucí na schodiště
  • home: vchod do soukromého příbytku
SF City Hall door.JPG
height číslo uzel plocha Výška budovy v metrech (používá se desetinná tečka). Udává se maximálně dosažená výška budovy, nikoliv průměrná. Nezahrnuje antény ani věžičky přimontované na střeše.
Height.png
building:flats number uzel plocha The number of residential units (flats, apartments) in an apartment building (building=apartments), residential building (building=residential), house (building=house), detached house (building=detached) or similar building.
building:levels číslo uzel plocha Počet nadzemních podlaží budovy. Nezapočítávají se podlaží pod úrovní terénu (to je building:levels:underground=*), ani půdní vestavby (pro ty máme roof:levels=*).
Building-levels.png
building:max_level number plocha maximum indoor level (floors) in the building as used in the Simple Indoor Tagging scheme
building:min_level number plocha minimum indoor level (floors) in the building as used in the Simple Indoor Tagging scheme
non_existent_levels číslo plocha volitelný seznam pater, které neexistují v budově, jak je používáno ve schématu Simple Indoor Tagging(en).
start_date date uzel plocha The (approximated) date when the building was finished.
Connel bridge plate.jpg
building:fireproof yes | no uzel plocha Ohnivzdornost. Popisuje, zda je budova odolná proti požáru (tedy postavená hlavně z nehořlavých materiálů).
soft_storey yes | no | reinforced uzel plocha A building where any one level is significantly more flexible (less stiff) than those above and below it

This table is a wiki template with a default description in English. Editable here. Český překlad této šablony můžete editovat zde.

Možné chyby ve značení

Pokud znáte místa s touto značkou, ověřte, zda je není možné označit jinak.
Silně nedoporučujeme automatizované editace, pokud ovšem opravdu nevíte, co se chystáte udělat!

Poznámky

  1. Povšimněte si, že budovy mapované jako uzly nejsou ve standardním stylu OSM vykreslovány. https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/806

Viz také