Cs:Key:building

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Tag:building=yes)
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg building
Emptyhouse.jpg
Popis
Vyznačuje půdorys budovy Show/edit corresponding data item.
Vykreslování v OSM Carto
Area building=yes.png
Skupina: Budovy
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlunemělo by být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Popsané hodnoty: 59
Implikuje
Vhodné kombinace
Status: schválenoPage for proposal

Použití

Viz také Budovy

Klíč building se používá na zakreslení půdorysu budov přidáním k prvku plocha. Více informací o tom, jak se budovy značí a vykreslují, najdete na stránce Budovy.

Poznámka o použití této značky na uzlech: i když jsou budovy lépe zmapovány podle jejich půdorysů (uzavřenou cestou nebo relací multipolygon), OSM funguje na základě postupného zpřesňování a v některých oblastech světa nemáme dobré letecké snímky nebo veřejné databáze půdorysů budov. Z tohoto důvodu je potřeba budovy mapované jako uzly tolerovat, dokud nebudou k dispozici lepší zdroje.[1]

Hodnoty

V tabulce jsou uvedeny nejčastěji používané hodnoty, které se s klíčem building používají.

Mějte na paměti, že hodnoty popisují typ budovy, nikoliv její funkci. Tedy budovu, která byla postavena jako hotel, je možno označit building=hotel, ale pokud chcete do mapy přidat i fakt, že stále funguje jako hotel, pak musíte přidat i značku tourism=hotel.


   

Klíč Hodnota Popis Ilustrace

Obytné stavby

building apartments Bytový dům. Dům, obvykle vícepodlažní, rozdělený na jednotlivé byty. V přízemí mohou být obchody a služby. Celkový počet nadzemních podlaží můžete označit značkou building:levels=*. Viz také building=condominium.
Apartments6levels.png
building barracks Buildings built to house military personnel or laborers.
Barracks-sweden.jpg
building bungalow  Bungalov. Jednopatrový samostatný malý dům, chata.
Bungalow2.jpg
building cabin Bouda, chatka. Malý, obvykle dřevěný domek postavený obvykle v přírodě. Viz také building=hut.
Koch Cabin.JPG
building detached  Rodinný dům stojící samostatně. Budova postavená pro jednu rodinu, která sdílí zařízení jako např. kuchyň. Nesdílí žádnou zeď s jiným rodinným domem.
Residential House USA.JPG
building dormitory  Kolej,  internát. Sdílené bydlení pro studenty středních či vysokých škol.
Belgrade Dormitory.jpg
building farm  Statek, budova farmy. Budova na statku/farmě sloužící k bydlení.
Studna před č.1.,Holašovice.JPG
building ger A permanent or seasonal round yurt or ger.
Gurvger.jpg
building hotel  Hotel. Dům s oddělenými pokoji určený pro ubytování na krátkou dobu. Obvykle se na budovu, rekreační pozemky a hotelové garáže přidává značka tourism=hotel.
Hcom 1097758 7 b.jpg
building house  Rodinný dům. Budova postavená pro jednu rodinu, která sdílí jeho zařízení: kuchyň, koupelnu. Může být částí dvojdomku, nebo řadových domů. V tom případě by měl sdílet uzly se svými sousedy.
Emptyhouse.jpg
building houseboat  Hausbót. Loď, která kotví na jednom místě a slouží jako obydlí.
Houseboat- Dal Lake, srinagar Kashmir.JPG
building residential Obytný dům. Obecná značka pro budovu, která slouží hlavně pro bydlení. Pokud máte více informací, pak zvažte přesnější označení: třeba building=apartments, building=terrace, building=house, nebo building=detached.
Buchengasse 19.JPG
building semidetached_house A residential house that shares a common wall with another on one side. Typically called a "duplex" in American English.
Semi-detached houses in West Street - geograph.org.uk - 788755.jpg
building static_caravan  Mobilní dům ( karavan). Obytný přívěs, který je nastálo zaparkován a používán k bydlení. Pravděpodobně tak lze označit i  maringotku.
67elcona.JPG
building stilt_house A building raised on piles over the surface of the soil or a body of water
Inle-Yawnghwe.jpg
building terrace  Řadový dům. Uzavřená cesta, která popisuje půdorys celé řady domů postavených ve stejnou dobu dle stejného návrhu. Pokud můžete, mapujte raši jednotlivé domy samostatně značkou building=house.
Terraced housing.png
building tree_house An accommodation, often designed as a small hut, sometimes also as a room or small apartment. Built on tree posts or on a natural tree. A tree house has no contact with the ground. Access via ladders, stairs or bridgeways.
Proper tree house.jpg
building trullo A stone hut with a conical roof.
Alberobello BW 2016-10-16 13-43-03.jpg

Obchod a průmysl

building commercial Komerční nemovitost. Budova, která slouží ke blíže nespecifikovaným komerčním účelům. Pokud jsou v ní kanceláře, pak jejich typ můžete určit přidáním značky office=*. Pokud jsou to převážně obchody, pak radši použijte značku building=retail. Zvažte i označení plochy značkou landuse=commercial.
Sheraton Grande Tokyo Bay Hotel.jpg
building industrial Průmyslová budova. Stavba, ve které se odehrávají nějaké průmyslové činnosti. Pokud jsou to převážně sklady, pak radši použijte značku building=warehouse. Znáte-li je, můžete je popsat pomocí navrhované značky industrial=*. Zvažte i označení plochy značkou landuse=industrial.
Eley Industrial Estate1.JPG
building kiosk  Kiosek. Malá budova pro prodej.
Kiosk germany.jpg
building office Použijte radši building=commercial spolu se značkou office=* pro popis typu kanceláří. Zvažte označení plochy jako landuse=commercial. Pokud se budova sestává hlavně z obchodů použijte building=retail.
Buildingoffices.png
building retail Obchod, obchodní dům. Budova, která slouží hlavně pro prodej zboží koncovým zákazníkům. Znáte-li druhy zboží, které je prodáváno, můžete je popsat značkami shop=*. Zvažte i označení okolní plochy značkou landuse=retail.
Macys dep store.JPG
building supermarket A building constructed to house a self-service large-area store.
Comet - geograph.org.uk - 304074.jpg
building warehouse  Sklad. Budova pro skladování nebo distribuci zboží.
Copenhagen warehouse.jpg

Religious

building cathedral  Katedrála nebo dóm. Kostel, který byl vystaven jako katedrála. Je-li používán věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Saint Vitus Cathedral in Prague, Czech Republic.jpg
building chapel  Kaple. Je-li používána věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Andachtskapelle des Moorbad Gmös.jpg
building church  Kostel. Je-li používán věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Churchstcl.jpg
building kingdom_hall A building that was built as a  Kingdom Hall. Often used in conjunction with amenity=place_of_worship, religion=christian, denomination=jehovahs_witness and landuse=religious for the grounds where it is in current use.
Kingdom Hall of Joehovah's Witnesses, 11 Monmouth Road, London.jpg
building monastery A building constructed as [W] monastery. Often, monasteries consist of several distinct buildings with specific functions. For active monasteries (communities), use amenity=monastery, for the grounds of a former monastery, have a look at historic=monastery
Klasztor2.jpg
building mosque  Mešita. Je-li používána věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Khadija-Moschee (Berlin).jpg
building presbytery A building where priests live and work.
building religious Unspecific building related to religion. Prefer more specific values if possible.
Religious syms.svg
building shrine  Svatyně (třeba kaplička). Je-li používána věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Heiligenhäuschen.JPG
building synagogue  Synagoga. Je-li používána věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Synagogue Florence Italy.JPG
building temple  Chrám. Je-li používán věřícími, pak se používá spolu se značkami amenity=place_of_worship, religion=* a denomination=*.
Hephaistos.temple.AC.02.jpg

Občanská vybavenost

building bakehouse Budova, která byla postavena jako pekárna (např. pro pečení chleba). Často se používá ve spojení s jiným uzlem značeným amenity=baking_oven a oven=wood_fired.
Backhaus-amstetten-dorf.jpg
building bridge Stavba používaná jako most. Může to také být věž u padacího mostu. Viz značky bridge=yes na highway=*. Tuto značku nepoužívejte pro zakreslování samotné stavby mostu, pro tento účel slouží man_made=bridge.
Münster, LVM -- 2017 -- 6368.jpg
building civic Stavba libovolné občanské vybavenosti. Může v ní být knihovna, plovárna, radnice, obecní úřad, záchody, kulturní centrum a podobně. Doplňte, prosím, i patřičné značky z kategorií amenity=* či leisure=*. Existuje i podobná značka building=public.
Scarborough Civic Centre.jpg
building college A college building. Use amenity=college on the whole college area to represent the college as an institution.
(1)Hornsby TAFE.jpg
building fire_station A building constructed as fire station, i.e. to house fire fighting equipment and officers, regardless of current use. Add amenity=fire_station on the grounds for an active fire station.
Blacktown Fire Station - Flickr - Highway Patrol Images.jpg
building government For government buildings in general, including municipal, provincial and divisional secretaries, government agencies and departments, town halls, (regional) parliaments and court houses.
Ministerio de Defensa Argentina Edificio Libertador.jpg
building gatehouse An entry control point building, spanning over a highway that enters a city or compound.
Gatehouse-abdij van park-inside.jpg
building hospital Budova  nemocnice. Na celý areál nemocnice použijte i značku amenity=hospital.
Hospital.png
building kindergarten For any generic kindergarten buildings. Buildings for specific uses (sports halls etc.) should be tagged for their purpose. If there is currently a kindergarten in the building, use amenity=kindergarten on the perimeter of the kindergarten grounds.
Unterhaus keilhau.jpg
building museum A building which was designed as a museum.
GD-EG-Caire-Musée007.JPG
building public Budova pro veřejnost. Může v ní být soud, radnice, policejní služebna a podobně. Doplňte, prosím, i patřičné značky z kategorií amenity=* či leisure=*. Existuje i podobná značka building=civic.
Dominion Public Building.JPG
building school Budova  školy. Na budovu, případně celý areál školy přidejte i značku amenity=school. Pro vysoké školy a univerzity je zvláštní značka building=university.
Convent School's Pippal.JPG
building toilets A toilet block.
Shui Tau Tsuen Public Toilet (YL-175) 2014.JPG
building train_station Budova  vlakového nádraží nebo železniční stanice. Tato budova může být opatřena i značkou railway=station. Jak správně značit nádraží se dočtete v článku Railway stations.
Dobrepolje train station.jpg
building transportation Budova související s veřejnou dopravou. Pravděpodobně budete chtít přidat i nějakou značku z kategorie veřejné dopravy, jako například public_transport=station. Pro vlaková nádraží a stanice je zvláštní značka building=train_station.
Kusatsu-Onsen Bus Station.jpg
building university Budova  univerzity či  vysoké školy. Celý areál označte i značkou amenity=university. Existuje i obecnější značka pro školní budovy building=school.
University College Oxford.jpg

Agricultural/plant production

building barn  Stodola. Zemědělská stavba používaná pro skladování nebo jako krytý prostor pro práci.
EJFrykBarn.jpg
building conservatory Budova nebo místnost se skleněnou nebo nepromokavou střechou a zdmi sloužící jako  skleník nebo  zimní zahrada.
Phipps Conservatory winter 2015 welcome center.jpg
building cowshed  Kravín. Budova pro ustájení krav.
Cowhouse Hrazany2.jpg
building farm_auxiliary Budova na statku či farmě, která neslouží jako obydlí. Máme i jiné konkrétnější značky pro stodolu building=barn, stáj building=stable, vepřín building=sty, kravín building=cowshed.
Horseshoe Barn.jpg
building greenhouse  Skleník. Stavba pro pěstování rostlin. Celou oblast, která je zastavěna skleníky, můžete označit i landuse=greenhouse_horticulture.
Greenhouse 1.JPG
building slurry_tank A circular building built to hold a liquid mix of primarily animal excreta (also known as slurry).
Gylletank30m.jpg
building stable  Konírna, stáj, maštal. Budova pro ustájení koní.
Horse stable - Middletown.jpg
building sty  Vepřín, prasečí chlév. Budova pro chování prasat.
Schweinehütten.jpg
building livestock A building for housing/rising other livestock (apart from cows, horses or pigs covered above), or when the livestock changes.

Sports

building grandstand The main stand, usually roofed, commanding the best view for spectators at racecourses or sports grounds.
Grandstand, Cluden Racecourse, 2000.jpg
building pavilion A sports pavilion usually with changing rooms, storage areas and possibly an space for functions & events. Avoid using this term for other structures called pavilions by architects (see [W] Pavilion).
LeytonCricketGround.JPG
building riding_hall A building that was built as a riding hall.
Ehem. Landgestüt Landshut Reithalle.JPG
building sports_hall A building that was built as a sports hall.
Kruunupyy sports hall 2017.jpg
building sports_centre A building that was built as a sports centre.
Goodwin Sports Centre.jpg
building stadium Budova  stadionu.
Nepstadion1.jpg

Storage

building allotment_house A small outbuilding for short visits in a allotment garden.
Schrebergarten.jpg
building boathouse A boathouse is a building used for the storage of boats.
Boathouse at Camp Wild Air, Upper St Regis Lake, NY.jpg
building hangar  Hangár. Budova pro odstavení letadel. Je-li to vhodné, přidejte i značku aeroway=hangar.
IMPA hangar.jpg
building hut Bouda, chýše. Malý nahrubo postavený přístřešek. Viz také building=cabin.
Kennedy's hut edit.jpg
building shed  Kůlna. Jednoduchá drobná stavba, postavená většinou na zahradě, sloužící většinou k uskladnění nářadí nebo jako místo pro práci.
Schuppen 7235.jpg

Cars

building carport  Přístřešek pro auto(en) - zastřešená stavba, která částečně chrání vozidla před povětrnostními vlivy. Na rozdíl od většiny budov nemá čtyři zdi, obvykle jen jednu nebo dvě.
Carport-gewölbt.jpg
building garage  Garáž. Menší stavba pro zaparkování jednoho či více aut patřící jednomu vlastníkovi. Viz také building=garages.
Two-Car Garage.jpg
building garages  Garáže. Blok, ve kterém je více garáží, pro auta různých vlastníků. Viz také building=garage.
Landbouwstraat garages.jpg
building parking Budova postavená pro parkování aut.
Gießen-Uniklinik-Parkhaus.jpg

Power/technical buildings

building digester  Bioreaktor je zařízení pro produkci bioplynu z biomasy.
2012-05-13 Nordsee-Luftbilder DSCF8567.jpg
building service Servisní budova. Obvykle malá neobydlená budova, ve které jsou nějaká zařízení (pumpy nebo transformátory).
Service building.png
building tech_cab Small prefabricated cabin structures for the air-conditioned accommodation of different technology.
Telenor DSLAM and BTS oslo IMG 9499.JPG
building transformer_tower Budova  trafostanice. Vysoká stavba, ve které je transformátor pro rozvod elektrické energie z přenosové soustavy VVN do místního rozvodu. Pokud se budova stále používá pro rozvod energie, doplňte značkami power=substation+substation=minor_distribution.
OesterSkovVejHad.jpg
building water_tower A water tower.
Bad Schwartau - Wasserturm.JPG
building storage_tank Storage tanks are containers that hold liquids
Pabst Brewing Complex storage tank.jpg
building silo A silo is a building for storing bulk materials
Kieswerk II.JPG

Jiné stavby

building beach_hut A small, usually wooden, and often brightly coloured cabin or shelter above the high tide mark on popular bathing beaches.
Cabines de bain Berck.jpg
building bunker Bunkr. Opevněná vojenská budova. Viz také military=bunker.
Slavonický les, bunkr 01.jpg
building castle A building constructed as a castle. Can be further specified with historic=castle + castle_type=*.
Będzin. Zamek3.JPG
building construction Ve výstavbě. Používá se na domy, které se právě staví. Do další značky construction=* napište hodnotu, kterou bude obsahovat klíč building=*, až se dům dostaví.
Riga, stavba.jpg
building container For a container used as a permanent building. Do not map containers placed temporarily, for example used in shipping or construction.
Sparkasse Jena SB-Container.jpg
building guardhouse A small building constructed to house guard(s).
Guard booth outside the South African High Commission in Canberra December 2013.jpg
building military A military building. Also use military=*.
building outbuilding A less important building near to and on the same piece of land as a larger building.
Farm buildings small and large at East Mascalls - geograph.org.uk - 2420722.jpg
building pagoda A building constructed as a pagoda.
Horyu-ji09s3200.jpg
building quonset_hut A lightweight prefabricated structure in the shape of a semicircle.
Quonset.jpg
building roof Střecha. Používá se pro značení budov, které jsou minimálně ze dvou stran otevřené. Například střecha nad čerpací stanicí. Zvažte přidání značky layer=1, pokud jsou pod střechou další objekty, které je možno přidat do mapy.
Preem Karlskrona.jpg
building ruins Ruiny domu, vesnice nebo jiné opuštěné budovy.
ARZAKAN Ghuki Monastery Եկեղեցական համալիր «Գհուկի վանք» (Բոլորահար) 12.JPG
building tent For a permanently placed tent. Do not map tents placed temporarily.
Krytá jízdárna Hipoterapie - Pirueta 09.jpg
building tower A tower-building.
Bell tower. View from north.jpg
building windmill A building constructed as a traditional windmill, historically used to mill grain with wind power.
Willesbourgh Windmill, Ashford, Kent.jpg
building yes Libovolná budova. Tuto hodnotu použijte, pokud nejste schopni vybrat nějakou přesnější hodnotu z tohoto seznamu.
building další hodnoty Další často používané hodnoty najdete pomocí Taginfo.

Doplňující vlastnosti

Klíč Hodnota Prvek Popis Ilustrace
building:colour <RGB hex triplet> | <W3C colour name> plocha Indicates colour of the building
Jar burano 4 houses.jpg
building:fireproof yes | no uzel plocha Ohnivzdornost. Popisuje, zda je budova odolná proti požáru (tedy postavená hlavně z nehořlavých materiálů).
building:flats <number> uzel plocha The number of residential units (flats, apartments) in an apartment building (building=apartments), residential building (building=residential), house (building=house), detached house (building=detached) or similar building.
building:levels číslo uzel plocha Počet nadzemních podlaží budovy. Nezapočítávají se podlaží pod úrovní terénu (to je building:levels:underground=*), ani půdní vestavby (pro ty máme roof:levels=*).
Building-levels.png
building:material <material type> plocha Outer material for the building façade
Münster, LVM -- 2017 -- 6351-7.jpg
building:min_level <number> plocha For describing number of values, "filling" space between ground level and bottom level of building or part of building
Min level 2.svg
building:part As building plocha To mark a part of a building, which has attributes, different from such ones at other parts
Marek S3DB sumOfMoreElements.jpg
building:soft_storey yes | no | reinforced uzel plocha A building where any one level is significantly more flexible (less stiff) than those above and below it
construction_date <date> uzel plocha The (approximated) date when the building was finished.
Connel bridge plate.jpg
entrance yes | main | exit | service | emergency uzel Vchod do budovy. Označuje místo, kde je vchod do budovy. Nahrazuje zastaralou značku building=entrance. Má-li vchod do budovy svou adresu, pak je vhodné ji doplnit na tuto značku. Používané hodnoty:
  • yes: vchod
  • main: hlavní vchod
  • service: vchod pro zaměstnance nebo dodavatele
  • exit: pouze východ
  • emergency: pouze nouzový východ
  • staircase: vchod vedoucí na schodiště
  • home: vchod do soukromého příbytku
SF City Hall door.JPG
height číslo uzel plocha Výška budovy v metrech (používá se desetinná tečka). Udává se maximálně dosažená výška budovy, nikoliv průměrná. Nezahrnuje antény ani věžičky přimontované na střeše.
Height demonstration diagram.png
max_level číslo plocha Maximální vnitřní patro v budově, jak se používá ve schématu Simple Indoor Tagging(en).
min_level číslo plocha Minimální vnitřní patro v budově, jak se používá ve schématu Simple Indoor Tagging(en).
non_existent_levels číslo plocha volitelný seznam pater, které neexistují v budově, jak je používáno ve schématu Simple Indoor Tagging(en).
start_date <date> uzel plocha The (approximated) date when the building was finished.
Connel bridge plate.jpg

This table is a wiki template with a default description in English. Editable here. Český překlad této šablony můžete editovat zde.

Možné chyby ve značení

Pokud znáte místa s touto značkou, ověřte, zda je není možné označit jinak.
Silně nedoporučujeme automatizované editace, pokud ovšem opravdu nevíte, co se chystáte udělat!

Poznámky

  1. Povšimněte si, že budovy mapované jako uzly nejsou ve standardním stylu OSM vykreslovány. https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/806

Viz také