Cs:Key:area

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:area
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg area
Mapnik area pedestrian.png
Popis
Používáno k označení prvku jako plochy. Edit or translate this description.
Skupina: Vlastnosti
Použité na těchto prvcích
nemělo by být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: de facto

Viz také Plocha

Značka area=yes definuje uzavřenou cestu jako plochu.

Značka area=no naopak definuje uzavřenou cestu pouze jako cestu (vedoucí zpět do výchozího bodu).

Značka area=* se používá proto, že některé značky na uzavřených cestách způsobují, že jsou tyto uzavřené cesty automaticky (implicitně) interpretovány jako plochy a některé značky naopak uzavřené cesty automaticky chápou pouze jako cestu "kolem dokola". Tam, kde je potřeba změnit implicitní interpretaci (nebo v případě nejasnosti stav jednoznačně definovat), se používá upřesnění area=yes resp. area=no.

Například uzavřená cesta se značkou highway=pedestrian je interpretována jako chodník, který se vrací do výchozího bodu. Teprve area=yes z něj vytvoří plochu, pěší zónu, náměstí...

Například leisure=track, sport=running, area=no je pouze uzavřená běžecká trať a nikoliv plocha.

Poznámka: uzavřená cesta, která je označena pouze area=yes a name=* v OSM nic neznamená, i když se na některých mapách může omylem vykreslit.

Shrnutí

Následující uzavřené cesty by měly být implicitně považovány za lineární objekty:

  • barrier=* (u tlustých živých plotů nebo zdí nebo při detailním mapování pomocí plochy přidejte area=yes)
  • highway=*, viz níže 'Plocha silnic'
  • Tento seznam je pravděpodobně neúplný, prosím, přidejte další příklady.

Ve většině ostatních případů jsou uzavřené cesty považovány implicitně za plochy, včetně:

Povšimněte si, že tvůrci map často používají více značek na stejné uzavřené cestě. To může vést k tomu, že některé uzavřené cesty definují jak plochu, tak i obvodovou linii. Například uzavřená cesta označená jako landuse=grass a barrier=fence může být interpretována jako plot kolem plochy trávy.

Čistým řešením by bylo vytvořit jeden prvek pro každý objekt. Tedy označit uzavřenou cestu pouze značkami pro lineární prvky a vložit ji do relace multipolygon k vytvoření plochy.

Plocha silnic

Pěší zóny (například náměstí) by měly být zakresleny uzavřenou cestou jdoucí po jejich obvodu a označeny jako highway=pedestrian a také area=yes.

Pokud silnice prochází pěší zónou, pak by obvyklá lineární cesta měla být nakreslena přes náměstí. Tato lineární cesta by však měla sdílet uzly s pěší zónou v místech, kde do ní vstupuje a kde ji opouští.

V kontextu silnic znamená značka area=yes to, že v ní nejsou žádné silniční linie (tedy neexistují a nevedou tam žádné určené směry).

Poznámka: V současné době nemáme žádná jasná pravidla, jak (vyjma highway=pedestrian) se značkami highway=* doplněnými area=yes zacházet.

Poznámka: Většina navigačních algoritmů nenaviguje správně přes plochy, mají tendenci navigovat podél jejich obvodu.

Návrhy

  • Proposed features/area:highway(en) pro definici vozovky silnice jako plochy (doplněk jejich mapování jako čáry) a jako alternativa k popisu pěších zón.