Cs:Tag:building=apartments

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg building = apartments
Apartment Building.JPG
Popis
Bytový dům rozdělený na jednotlivé byty, často vícepodlažní. V přízemí mohou být obchody. Show/edit corresponding data item.
Vykreslování v OSM Carto
Area building=yes.png
Skupina: Budovy
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Status: používáno

Budova postavená, aby poskytovala ubytování v jednotlivých bytech/apartmánech, často vícepodlažní. Značka se dá použít jak pro budovy, kde se jednotlivé byty prodávají jednotlivým vlastníkům, tak pro ty, kde jsou byty pronajímané.

Tuto značku nepoužívejte, pokud byla budova postavena původně pro jiný účel. Namísto ní můžete aplikovat značky building:use=apartments nebo building:use=residential. V Evropě a Severní Americe se často starší domy, třeba z 19tého století, přestavovaly na bytové domy. Typickými příklady jsou: stará skladiště, továrny (mlýny), nadbytečné hospody a kostely. Oddělení momentálního využití od původního umožňuje propracovanější vyhledávání, ale také poskytuje mnohem více informací o tom, jak asi dům vypadá.

Některé bytové domy mohou mít v přízemí obchody.

Příklady domů postavených jako bytové

Tohle je pokus o zobrazení několika z mnoha typů budov, které lze označit jako bytový dům.

Ideálně by tato sekce měla obsahovat také přídavné značky, jako třeba ty pro jednoduché 3D budovy.

Původní použití Ilustrace Poznámka
Věžák The Quadrangle, Norfolk Crescent (geograph 2681087).jpg Celkem typický věžák.
Věžák HK Tai Koo Shing Horizon Gardens.jpg Firma Taikoo Shing development na ostrově Hong Kong umístila velký počet věžáků nad velké obchodní centrum.
Moderní komplex St. George's Wharf.jpg Tento komplex luxusních apartmánů na jižní straně Temže je skutečnou výzvou pro podrobné zmapování.
Blok činžovních domů Du Cane Court, SW17 - geograph.org.uk - 285412.jpg Pravděpodobně typ vyskytující se jen v Londýně, stavěný ve viktoriánské epoše a druhé světové válce.
Vídeňský blok nájemních domů Karl-Marx-Hof 2009.jpg Karl Marx Hof, enormní výstavba sociálního bydlení postavená mezi válkami.
Blok nájemních domů v Glasgow Partick - geograph.org.uk - 299107.jpg Během 19tého a začátkem 20tého století se hodně městských domů pro všechny třídy ve Skotsku stavělo jako nájemní domy. Obvykle dva byty na jednom patře sdílející jedno schodiště. Tyto v Particku mohly původně být malými dvoupokojovými byty bez vlastních toalet.

Přestavěné budovy sloužící jako bytové domy

Není neobvyklé, aby se jiné budovy přestavěly na bytové domy. Tyto příklady jsme zahrnuli, abychom poskytli další příklady bytových domů a ukázali rozdíl ve značení:

Původní použití Ilustrace Poznámka
Kostel Christ Church Flats, Kew Road - geograph.org.uk - 219419.jpg Původní budova je kostel. Přestavěn na byty v roce 1996. way 158513353.
V tomto případě použijte building:use=apartments a building=church pro původní účel.
Sladovna Student Accommodation - geograph.org.uk - 127088.jpg Původní budova je sladovna. Přestavěna na studia pro studenty univerzitou (studentská kolej). Můžete si vybrat mezi obecnou značkou building=industrial nebo konkrétnější building=maltings.
Hospoda The Gregory, a pub converted to student flats (geograph 3746272).jpg Dřívější hospoda, také přestavěna domácím na apartmány pro studenty.
V tomto případě použijte building:use=apartments a building=pub.

Adresování

Bytové domy mají specifické problémy při mapování adres. Pokud se nemapuje vnitřní uspořádání bloku, tak momentálně široce přijímaný způsob je přidat adresy k hlavnímu vchodu pro každou skupinu bytů, nebo méně přesně k celému objektu. Hlavní vchod se mapuje značkou entrance=main a aplikuje se na ní jedna z následujících kombinací adres (podle toho, zda čísla bytů jsou částí uliční sekvence nebo ne):

Doplňkové atributy domu

Jelikož se bytové domy hodně liší, může být vhodné přidat i další značky, jako třeba:

  • building:levels=* : počet podlaží budovy (včetně přízemí)
  • building:material=* : materiál, ze kterého je budova postavena (brick=cihly, concrete=beton, atd.)

Ilustrace