Cs:Tag:sport=canadian_football

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg sport = canadian_football
AndreLalonde-Hilltop-Wildcat.jpg
Popis
Kanadský fotbal Show/edit corresponding data item.
Skupina: Sporty
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Viz též
Status: používáno

Shrnutí

Kanadský fotbal (CFL) je druh fotbalu hraného v Kanadě, ve kterém dva týmy o 12ti hráčích soutěží o ovládnutí hracího pole.

Popis

 Kanadský fotbal (CFL) je druh fotbalu hraného v  Kanadě, ve kterém dva týmy o 12ti hráčích soutěží o ovládnutí hracího pole 110 yardů (101 m) dlouhého a 65 yardů (59 m) širokého a snaží se posunout míč tvaru  protáhlého sféroidu do  end zóny(en) protihráče. V Kanadě může slovo fotbal dohromady odkazovat na kanadský fotbal i  americký fotbal, nebo na jeden z nich, dle kontextu. Tyto sporty mají obdobný původ a jsou si velmi blízké  ale mají zásadní rozdíly(en). Konkrétně kanadský fotbal má 12 hráčů v týmu na rozdíl od 11ti; hrací pole je zhruba o 10 yardů širší a o 10 yardů delší mezi end zónami, které jsou o 10 yardů hlubší a tým má jen tři  downy(en) na získání 10ti yardů, což vede k méně  útočným rushům(en) než v americké hře. V kanadské hře, když začne down, musí být všichni hráči alespoň jeden yard od line of scrimmage. (Americká hra má podobnou "neutrální zónu", ale je široká jen na velikost míče.)

 Ragby v Kanadě začalo v 60tých letech 19. století a postupně se vyvinulo v unikátní hru známou jako kanadský fotbal. Obě ligy  Canadian Football League (CFL), nejvyšší profesionální liga a  Football Canada(en), řídící těleso pro amatérskou hru, odvozují své kořeny do roku 1880 a k založení Canadian Rugby Football Union. Momentálně stále aktivní týmy jako třeba  Toronto Argonauts(en) a  Hamilton Tiger-Cats(en) mají podobně dlouhý život. CFL je nejpopulárnější a jediná profesionální liga kanadského fotbalu. Její šampionát,  Grey Cup(en), je největší sportovní událostí země, která přitahuje širokou masu televizních diváků (v roce 2009 okolo 40% kanadské populace sledovalo část hry).[1] Kanadský fotbal se také hraje na úrovních středních škol, juniorské, vysokoškolské a polo-profesionální úrovni:  Canadian Junior Football League(en), založená 8. května 1974 a  Quebec Junior Football League(en) jsou ligami pro hráče ve věku 18–22 let, mnoho vysokoškolských institucí soutěží v  Canadian Interuniversity Sport(en) o  Vanier Cup(en) a seniorské ligy jako třeba  Alberta Football League(en) mají v posledních letech rostoucí popularitu. Velké úspěchy v kanadském fotbale jsou zaznamenány v  Síni slávy kanadského fotbalu(en).

Jiné organizace v Kanadě organizují v létě seniorskou ligu kanadského fotbalu.

Jak mapovat

Tuto značku lze použít na uzlech node nebo plochách area.

Vhodné kombinace

Jelikož se nejedná o značku reálného objektu, je potřeba ji vždy kombinovat s jinou značkou např. leisure=pitch.

Viz také

Vykreslování

Neznámé: Přidejte informace

Piktogram

w:cs:kanadský fotbal] kanadský fotbal]

Ilustrace

Poznámky