Pl:Key:reference_point

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg reference_point
(punkt_odniesienia)
Opis
Nazwany punkt odniesienia. Show/edit corresponding data item.
Grupa: references
Używane na tych elementach
może być przyporządkowany do punktumoże być przyporządkowany do liniimoże być przyporządkowany do obszaru (i relacji multipolygon)może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Status: zatwierdzonyPage for proposal

reference_point=* - stosowany jako nazwa punktu odniesienia dla lokalnej orientacji.

Opis funkcji

W niektórych krajach (większość części Ameryki Środkowej, Nikaragua, Honduras, Gwatemali, Kostaryki, Panamy ...) ludzie orientują się w okolicy, używając nazw punktów odniesienia, a nie nazw ulic. Są one albo powszechne, albo jedynym stosowanym systemem adresowania. Zamiast nazw ulic i numerów podaje się bliskość dobrze znanej lokalizacji, chociaż nazwy ulic również mogą istnieć, są mniej ważne dla orientacji.
Te punkty odniesienia mogą być praktycznie wszystkim, co ma określoną lokalizację. Punkty odniesienia mogą być bardzo mało znane odwiedzającym, ponieważ zazwyczaj nie są oznaczone. (Ale punkty orientacyjne, widoczne z daleka, mogą być punktami odniesienia).
Aby uzyskać szczegółowe informacje, patrz "Named spots instead of street names".

Również lokalizacja obiektów, które już nie istnieją, może być punktem odniesienia. Na przykład: W Managua, stolicy Nikaragui, wiele punktów odniesienia wciąż pochodzi z okresu sprzed trzęsienia ziemi w 1972 r., które zniszczyło znaczną część miasta.
Pomyśl o wieży ciśnień, która została zniszczona, ale jej stare miejsce nadal stanowi punkt odniesienia.

Przykład

Punkty odniesienia są potrzebne, aby uzyskać właściwe planowanie trasy w krajach Ameryki Środkowej. Punkty odniesienia są również używane jako adresy: Nie używany jest system adresowy w sensie europejskim, ale rodzaj “instrukcji, aby dostać się gdzieś”. Przykłady adresów za pomocą punktu odniesienia:

  • (1) Od Old Church w Santa Ana, 400 metrów na wschód.
  • (2) Z Ambasady hiszpańskiej, pół kwartału na południe.
  • (3) Z miejsca, w którym znajdowało się Cinema Cabrera, 2 kwartały na południe i 20 m na wschód.
  • (4) Z "Little Tree" 250 metrów na zachód.

Cytat: "W rzeczywistości najbardziej znany punkt orientacyjny Managua, Little Tree, rozwijało się, aż stało się całkiem dużym drzewem, zostało ścięte, a następnie posadzone od nowa. Ale 'from the Little Tree...' pozostało pierwszą frazą w dziesiątkach adresów Managua." ( Ref: http://articles.latimes.com/2000/aug/01/news/mn-62534/2 ).

Użycie

Przykład: "Little Tree" ma następujące oznaczenia:

Wartości

Została zdefiniowana tylko jedna wartość: reference_point=yes

Zobacz też