Pl:Tag:amenity=atm

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg amenity = atm
Bankomat 050421.jpg
Opis
Bankomat. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Atm-14.svg
Grupa: Udogodnienia
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Status: zatwierdzonyPage for proposal

amenity=atm - automatyczny kasjer bankowy (ATM), automat bankowy (ABM), czy "bankomat".

Opis obiektu

Jest to skomputeryzowane urządzenie telekomunikacyjne, która zapewnia klientom instytucji finansowej dostęp do transakcji finansowych w przestrzeni publicznej, bez konieczności kontaktu z kasjerem lub urzędnikiem bankowym.

Dodaj lokalizację bankomatów oznaczając węzłem Mf node.png i znacznikiem amenity=atm.
Należy jednak pamiętać, że bankomaty znajdujące się w sąsiedztwie lub w pobliżu oddziałów banków mogą być oznaczone jako amenity=bank z atm=yes.
Jednak dodanie bankomatu, lub wielu bankomatów, jako oddzielnych węzłów korzystających ze znacznika amenity=atm, jest preferowane (preferowany poziom szczegółowości umożliwiający przyszłe jego rozwijanie). Pozwala, między innymi zaznaczyć w której części budynku jest dany bankomat.

Schemat oznakowania

Klucz Opis Przykład
name=* Nazwa bankomatu
operator=* Nazwa banku lub organizacji udostępniającej bankomat. HSBC, Euronet
fee=no/yes/some/unknown Koszt korzystania z bankomatu. no (bez obciążenia) / some (niektórzy klienci płacą, niektórzy nie płacą) / yes (zawsze opłata; nieznany koszt lub może się różnić)/ 1.50 PLN (stała opłata) / unknown (nieznany)
drive_through=yes/no Określa, czy bankomat jest dostępny z samochodu. yes, no
network=* Nazwy sieci które które są w systemie tego bankomatu. Należy pamiętać, że różne banki mogą dzielić tę samą sieć bankomatów. Servired, Red6000, Telebanco 4B, Link, CashGroup, Sparkassenverbund
currency:XXX=yes/no 3 literowy kod oznaczenia waluty. currency:EUR=yes; currency:PLN=yes; currency:EUR=no
speech_output:lg=yes Dostępne nagłośnienie: Mowa i język. Zazwyczaj dostarczane przez gniazdo słuchawkowe. speech_output:en=yes, speech_output:pl=yes, speech_output:others=no
blind:description:lg=* Opis tekstowy dla niewidomych użytkowników bankomatu: Język Braille? Ekran dotykowy? Nazwa modelu bankomatu?
cash_in=yes/no Funkcja wpłatomatu yes, no

Zobacz też