Pl:Tag:amenity=atm

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg amenity = atm
(udogodnienie= bankomat)
Bankomat 050421.jpg
Opis
Urządzenie, które zapewnia klientom instytucji finansowej dostęp do transakcji finansowych. Edit or translate this description.
Odwzorowanie w OSM Carto
Atm-14.svg
Grupa: Udogodnienia
Używane do tych elementów
może być przyporządkowany do punktunie może być przyporządkowany do liniinie może być przyporządkowany do obszarunie może być przyporządkowany do relacji
Przydatne kombinacje
Zobacz też
Wikidane
Status: zatwierdzonyPage for proposal

amenity=atm - automatyczny kasjer bankowy (ATM), automat bankowy (ABM), czy "bankomat".

Opis obiektu

Jest to skomputeryzowane urządzenie telekomunikacyjne, która zapewnia klientom instytucji finansowej dostęp do transakcji finansowych w przestrzeni publicznej, bez konieczności kontaktu z kasjerem lub urzędnikiem bankowym.

Dodaj lokalizację bankomatów oznaczając węzłem Mf node.png i znacznikiem amenity=atm.
Należy jednak pamiętać, że bankomaty znajdujące się w sąsiedztwie lub w pobliżu oddziałów banków mogą być oznaczone jako amenity=bank z atm=yes.
Jednak dodanie bankomatu, lub wielu bankomatów, jako oddzielnych węzłów korzystających ze znacznika amenity=atm, jest preferowane (preferowany poziom szczegółowości umożliwiający przyszłe jego rozwijanie). Pozwala, między innymi zaznaczyć w której części budynku jest dany bankomat.

Schemat oznakowania

Klucz Opis Przykład
name=* Nazwa bankomatu
operator=* Nazwa banku lub organizacji udostępniającej bankomat. HSBC, Euronet
fee=no/yes/some/unknown Koszt korzystania z bankomatu. no (bez obciążenia) / some (niektórzy klienci płacą, niektórzy nie płacą) / yes (zawsze opłata; nieznany koszt lub może się różnić)/ 1.50 PLN (stała opłata) / unknown (nieznany)
drive_through=yes/no Określa, czy bankomat jest dostępny z samochodu. yes, no
network=* Nazwy sieci które które są w systemie tego bankomatu. Należy pamiętać, że różne banki mogą dzielić tę samą sieć bankomatów. Servired, Red6000, Telebanco 4B, Link, CashGroup, Sparkassenverbund
currency:XXX=yes/no 3 literowy kod oznaczenia waluty. currency:EUR=yes; currency:PLN=yes; currency:EUR=no
speech_output:lg=yes Dostępne nagłośnienie: Mowa i język. Zazwyczaj dostarczane przez gniazdo słuchawkowe. speech_output:en=yes, speech_output:pl=yes, speech_output:others=no
blind:description:lg=* Opis tekstowy dla niewidomych użytkowników bankomatu: Język Braille? Ekran dotykowy? Nazwa modelu bankomatu?
cash_in=yes/no Funkcja wpłatomatu yes, no

Zobacz też